Vajinal Varis Tedavisi Nedir?

Vajinal varis tedavisi, karın bölgesinin altında yer alan ve genital bölgede meydana gelen enfeksiyonlar için uygulanan yöntemlerdir. Özellikle bu durum kadınların sıklıkla yaşamış oldukları ve ağrılı geçen kronik rahatsızlık türleri arasında yer alıyor.

Bu durum kadınların %30’unda görülebilir. Tıp alanında bu hastalık Pelvik Konjesyon sendromu olarak da biliniyor. Ortaya çıkan varisin türü ise karının iç organlarında, kasık, apış arası, leğen kemiği ve özellikle genital bölgede meydana gelebilir.

Bunun en büyük sebepleri arasında damarlarda yer alan kanın göllenmesi sonucuyla birlikte ortaya çıkma durumudur. Bu yüzden genital bölgede meydana gelen bu türün vajinal varis tedavisi uygulamasının gerçekleştirilmesi gerekir.

Vajinal Varis Tedavisi Neden Oluşur?

Vajinada ve diğer bölgelerde meydana gelen kronik rahatsızlık arasında vajinal varis yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi genital bölgede meydana gelir ve ciddi ağrıları da beraberinde getirmiş olur.

Bunun ortaya çıkış nedeni ise çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak görülmektedir. Özellikle kadınlarda görülen kronik rahatsızlığın; gebelik döneminde ortaya çıkması mümkündür.

Gebelik dönemi boyunca hormonlarda meydana gelen denge değişimi ile alınan kilolar sonucu, en büyük sebep olarak gösterilebilir. Ayrıca vücudun içinde biriken sıvıdan kaynaklı olarak, damarlarda oluşan baskı ile birlikte görülebilir. Hastalık görülmesi genelde 20-40 yaş aralığındaki kadınlarda görülür.

Ayrıca birden fazla hamilelik sürecinden geçilmesi durumunda daha fazla ağrının ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Kadınların bu süreç içinde mutlaka vajinal varis tedavi için uzman hekimlerden yardım alması gerekir.

Genital Bölge Varisleri Nasıl Gelişir?

Sağlıklı olan toplardamarın genelde tek bir yönde ilerleyerek, görevini yerine getirir. Damarların içinde yer alan kapakçıklar ile kan gölleşir ve varis oluşumu ortaya çıkar.

Özellikle kadınların vajinal varis tedavi, için uzman hekime danışarak, yardım alması gerekir. Aksi durumlarda hastalık ciddi boyutlara taşınır ve beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalınır.

Damarlarda biriken kan sonucunda basınç artar. Damar çevresinde yer alan sinir ve dokulara baskı uygulanmış olur. Bu gibi durumlarda ağrıların açığa çıkmasıyla birlikte sonuçlanmış olur.

Meydana gelen toplardamarın sol yumurtalıktaki kapak bozukluğu ile birlikte sol böbrek toplardamarına dökülmesi sağlanır. Dökülmesi gereken kanın normale göre tersi akması sonucunda da rahimde ve çevresinde göllenme başlar. Böylelikle kan göllenmesi görülür ve vajinada varis açığa çıkar.

PelvikKonjesyonda Varisler Nasıl Oluşur?

Genital bölgede meydana gelen varislerin henüz tam olarak oluşum nedeni bilinmiyor. Fakat gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bazı durumlar üzerinde durulması görülmüştür.

Pelvikkonjesyonda meydana gelen varislerin ortaya çıkış nedenlerinde toplardamarın anatomisinde meydana gelen sorundur. Ayrıca hormonal etmenlerde bu durumun arasında görülebilir. Hamilelik döneminde görülen kilo artışı ve sıvı artışı da damarın yapısının bozulmasına neden olabilecek durumlar arasında yer alır.

Bu Durumun Bacaklardaki Varislerle Olan İlişkisi Nedir?

Varis denince genelde akla bacaklarda görülen varis gelir. Bacaklarda meydana gelen varislerin ve genital bölgede görülmekte olan bu varislerin birbiriyle doğru orantılı olduğunu söylemek mümkündür.

Kendi arasında benzerlik durumları mevcuttur. İki durum ele alınmasıyla birlikte toplardamarlardaki kapakçıkların ve yapıların bozulduğunda genital bölgeyi etkiler.

Genital bölgede oluşan varislerin sebebi ise bacaklardaki varislerin tedavi edilmemesidir. Bu yüzden hem bacaklar için hem de vajinal varis tedavisi, uygulanması gerekir. Aksi durumlarda daha ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Kadınlarda PelvikKonjesyon Görülme Sıklığı Nedir?

Pelvikkonjesyonun kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Bu durumun oran ile kesin olarak belirtilemiyor olma durumları vardır. Fakat yaklaşık olarak bir değer vermek gerekirse, bunun kadınlarda %30’luk kısımda görüldüğüne rastlanır.

Belirsiz olarak ortaya çıkan karın ağrılarının nedeni bilinmediği durumlar vardır. Bu gibi durumlarda kesin olmamakla birlikte pelvikkonjesyon sendromunun olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat daha kesin kararlar verebilmek adına uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz. Alınan yardımlar sonucunda teşhis konulur ve hasta için vajinal varis tedavisi, uygulanır.

Hangi Kadınlarda Daha Sık Görülür?

Vajinal varisin ortaya çıkış nedeni çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak bilinir. Bu yüzden bu hastalığın kadınlardaki görülme olasılığı 3’te 1 iken özellikle 20-40 yaş aralığında görülme olasılığı da yüksektir. Daha ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalmamak için vajinal varis tedavisi, gerçekleşmesi gerekiyor.

En Yaygın Şikâyet Nedir?

Vajinal variste görülen rahatsızlığın en sık görülen şikâyetleri arasında ağrının olduğunu söylemek mümkündür. Ağrıların açığa çıkması ile birlikte kişilerin çekmiş olduğu anormallik sonucunda uzman hekime danışırlar. Bu şikâyet üzerine vajinal varis tedavi, için gerekli olan uygulamalar gerçekleştirilmiş olur.

Vajinal Varisin Diğer Belirtiler Nelerdir?

Vajinal varis kendini, karın ağrısı ile göstermeye başlar. Karın ağrısının devam etmesiyle birlikte farklı belirtilerinde görüldüğü durumlar vardır. Bu belirtiler arasında sıklıkla meydana gelebilecek bir diğer durumun; cinsel ilişki sırasında veya sonrasında açığa çıkan ağrıdır.

Regl dönemlerindeki kanamaların anormal şekilde ilerlemesi, vajinal akıntı, genital bölgedeki şişkinlik, sırt ağrıları gibi görülebilir. Bu varisler fiziksel problemlere de yol açabiliyor. Bu yüzden zaman kaybetmeden uzman hekim tarafından vajinal varis tedavisi, gerçekleşmesi gerekir.

Vajinal Varis Tedavi Fiyatları 2022

Yapılan müdahale ve gerçekleştirilen işlemlerden sonra hastaya teşhis koymak daha mümkündür. Koyulan teşhis sonrasında gerekli olan tedavi uygulanmış olur. Burada gerçekleşen tedavinin fiyatı hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir.

Bunun için hastanemiz ile iletişime geçerek vajinal varis tedavisi ile fiyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Vajinal varis tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.