Rahim Filmi; Donanımlı cihazlar yardımıyla rahim içinin ve kanallarının yapısı ve özellikleri tek tek incelenir. Çekilen rahim filmi sayesinde rahimle ilgili tüplerin açık yâda kapalı olması tanılanmaya çalışılır.

Ayrıca yapılan incelemeler sonucunda tüplerin yumurtalıklar ile olan ilişkisini bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar tarafından tercih edilen rahim filmi rahimde görülen bozuklukların ortaya çıkarılmasında kullanılır.

Doğru tedavi yöntemleri ile kullanılan ilaçlar sayesinde rahim uygun hale getirilerek çocuk sahibi olunabilir. Bu nedenle aşılama ya da tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi çekilir ve sorunlar giderilerek bebek için uygun hale getirilir. Hastanın yaşadığı problemlere bağlı olarak değişir.

Rahim Filmi Nedir?

Bu yöntem sayesinde rahimde bulunan tüplerde tıkanıklık, darlık ya da genişleme gibi problemler tespit edilmeye çalışılır. En büyük istenmesinin amacı rahmin şekil yapısı, rahim boşluğu ile ilgili genetik problemleri belirlemek, kısırlığa neden olan myomları tespit etmek ve gerçekleşen kürtaj ya da düşükler sonrası rahimde görülen yapışıklıkları tespit etmek için bu yöntem tercih edilir.

Tıp dünyasında kullanılan teknolojik cihazlar sayesinde ağrısız ve acısız bir şekilde yapılır. Bazen de tüp bebek tedavisi gören hastalarda da kullanılır. Rahim film fiyatları 2021 çekilen filmler ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak değişir. Her hastalığın kendine özgü rahatsızlığı bulunduğu için uygulanan tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. 

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Görüntüleme işlemi öncesinde hasta hazırlanarak uygun hale getirilir. İşlemin net bir şekilde görüntülenmesi için rahim içine sıvı madde gönderilir ve bu sıvı madde sayesinde rahim içi istenilen netlikte görünebilir. Kullanılan bu ilacın rahime ve hastaya herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz.

Rahime basınçlı bir şekilde gönderilen bu ilaç tüpleri ve diğer yapışkan ve mukuslu alanları temizleyerek etkili bir yöntem olarak kullanılır. Uygulama 15 dakika içerisinde tamamlanarak hastanın filmi çekilir ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Sadece az bir miktarda kanama görülebilir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Hastanın jinekolojik muayene pozisyonunda durması gerekir. Bu sırada uzman kişiler tarafından vajina bölgesine yerleştirilen alet yardımıyla rahime ilaç gönderilir. Kontrast adı verilen bu madde ile rahim içi net bir şekilde görüntülenir ve rahimde görülen problemler tanılanmaya çalışılır. Sıvının rahimde ilerlemesi ile beraber röntgen filmleri alınır.

Yapılan incelemeler ile beraber rahmin içyapısı, tüplerin açık olup olmadığı ve diğer problemler tek tek analiz edilir. Özellikle özel görüntüleme merkezimiz belirledikleri rahim film fiyatları 2021 ile gelen hastaları bilgilendirirler.

Rahim Filmi Ne Zaman Çektirilir?

Radyoloji bölümlerinde, radyoloji uzmanları ile kadın doğum hastalıkları uzmanlarının işbirliği sonucu çekilir. Rahim filminin sağlıklı bir şekilde çekilebilmesi için âdetin ilk yarısında yani adet kanaması başladıktan sonraki günlerde çekilmesi daha iyi olacaktır.

Bu dönemde kadınların hamile olma riskleri bulunmadığı için güvenilir bir şekilde işlem gerçekleştirilir. Adet döngüsünün olduğu süreç içerisinde yapılan rahim filmlerinde rahim ve tüpler daha ince bir yapıya sahip olacağından istenilen kalitede görüntüler elde edilir.

Rahim Filmi Sonrası

Hastalar normal hayatlarına devam edebilirler. İşlem sonrası az da olsa kanama görülebilir. Elde edilen görüntülere dayanarak hastalarda doğru tedavi yöntemlerine başlanır.

Rahim Film Ne Kadar Sürer?

Hastanın uygun hale getirilmesi ve istenilen görüntülerin elde edilmesi ile beraber rahim film tamamlanır. Bu işlem yaklaşık olarak 15-20 dakika içerisinde biter.

Rahim Film Ağrılı Bir İşlem Mi?

Kadınların ağrı eşikleri birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle bazı kadınlar rahim filminin çok ağrılı olduğunu dile getirseler de büyük bir çoğunluğu rahim filminin ağrısız bir işlem olduğunu söyler. Dikkat ve hassas bir şekilde davranıldığı takdirde az ağrı veren bir işlemdir. Bu nedenle herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmaz.

Rahim Film Tıkanıklıkları Açar Mı?

Rahmin görüntüsünü almak amacıyla rahim içerisine bir sıvı gönderilir. Kontrast adı verilen bu sıvı sayesinde rahimdeki tüm problemler tanılanmaya çalışılır. Vajinaya yerleştirilen spekulum aracı yardımıyla ilaç basınçlı bir şekilde Rahime gönderilir ve buradaki tıkanıklıklar giderilir.

Rahim Filmi Çektirenler

Rahim film çektiren kadınlar bu işlemi daha çok çocuk sahibi olmak için yaptırırlar. Çünkü bebeğin rahim bölgesinde yerleşe bilmesi için tüplerin açık olması ve burada herhangi bir yapışıklığın olmaması gerekir. Eğer bu tür problemi yaşayan bayanlar varsa bu sorunu rahim film çektiren erek giderebilirler.

Rahim Filmi Fiyatları 2022

Özel görüntüleme merkezleri ve özel hastanelerde rahim film fiyatları 2022 hastanenin belirlediği fiyat politikaları doğrultusunda hastalara aktarılır. 

Rahim filmi fiyatları hastaların rahimle ilgili yaşadığı problemlere bağlıdır. Bu nedenle problemin tanılanması ve uygun tedavi yöntemine bağlı olarak rahim filmi fiyatları 2022 da ortaya çıkar.

Ayrıca fiyatlar üzerinde tercih edilen doktorun deneyimi de etkilidir. Rahim filmi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.