BT Anjiyografi Nedir?

BT anjiyografi; Vücutta bulunan damarların ilaç yardımıyla genişletilmesi ve bu damarlardan görüntü alınmasını sağlanır. İnsan sağlığı ve hayatının her şeyden önemli olduğu günümüzde sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişmeler insanlık için büyük gelişmelerdir.

Çünkü günümüzde kullanılan cihazlar ve ilaçlar hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesinde büyük role sahip olmuşlardır. Kullanılan cihazlar sayesinde hastanın tüm vücudu, organları hatta kemiklerinin içi bile net bir şekilde görüntülenir.

Yeni nesil cihazların kullanıldığı hastanelerde yapılan doğru tespitler sonucunda hastalara erken dönemde müdahale edilerek hastalığın seyri olumlu yönde değiştirilir. Son yıllarda kullanılan bilgisayarlı tomografi cihazları sayesinde hastaların damar içlerinden görüntü alınır.

Bu tetkikin sık olarak yapıldığı bölgeler arasında kalp damarları, akciğer, karaciğer, böbrek ve beyin damarları, boyun damarı ve bacak damarları tercih edilir. Kontrast madde yardımıyla görüntülere ulaşılır ve maddenin damarlara ulaşması ile çekimler yapılır. Bt anjiyografi yüksek rezolüsyonlu görüntüler ile yapılır.

BT Anjiyografi Nasıl Yapılır?

İşleme başlamadan önce hasta görüntüleme için hazır hale getirilir. Hastanın üzerinde bulunan tüm metal eşyalar çıkarılır ve hastaya hasta önlüğü giydirilir. Anjiyodan istenilen görüntünün elde edilmesi için öncelikle kontrast madde verilir.

Verilen bu madde ile beraber damarlardan x-ışını kullanılarak görüntü alınır. Kontrat maddesi ne karşı duyarlı olan hastaların önceden yapılan testlerle tespit edilmesi gerekir.

Bu madde nadiren de olsa alerjik riskler barındırabilir. BT anjiyografi yapılarak hastalardan görülen birçok hastalık tespit edilebilir. Özellikle kireçlenme damar yırtıkları damar tıkanıklığı ve damar darlığı gibi hastalıklar tespit edilir.

BT Anjiyografi Nasıl Çekilir?

BT anjiyografi sağlık personeli ve doktor gözetimi altında yapılır. Uygulama sırasında radyoloji uzmanı ya da personel hasta ile iletişimi mikrofon aracılığıyla gerçekleştirir. Bu nedenle BT anjiyograf sırasında sürekli iletişim halinde olmak gerekir. İncelemenin başlaması için öncelikle hastalara damar yolundan kontrast madde verilir.

Bu madde aracılığıyla görüntülenmesi istenilen kalp ve damar gibi kısımlar boyalı olarak görülür ve bu boyalar sayesinde istenilen kalitede net görüntüler elde edilir. BT anjiyograf sırasında verilen maddenin hasta da sıcaklık hissi vermesi geçici bir süreçtir.

Uygulama sırasında uzman kişiler tarafından yapılan görüntülemeler için hastanın sabit bir şekilde beklemesi gerekir. Mikrofon aracılığı ile kimi zaman hastaya bazı komutlar gönderilir. Hastanın belli aralıklarla nefesini tutması istenir. Hasta nefesini tuttuğu andan itibaren görüntüler alınır doğru tespitler yapılır.

Kroner BT Anjiyografi Kimler İçin Uygundur?

Her hastalığın tespitinde kullanılan çeşitli teknikler bulunur. BT anjiyograf hastalığında ise görüntüleme sistemlerinden yardım alınarak vücudun yapısı ve damarlar incelenir. BT koroner anjiyografi daha çok kalp damarlarında darlık oluşan hastalara yapılır. Özellikle hastalardaki darlık derecesi BT anjiyograf ile görülmeye çalışılır.

Bunun dışında damarlarla ilgili riski bulunan hastalar, baypas ameliyatı sonrası stent takılan damarların kontrol edilmesi, koroner arterlerin incelenmesinde ve hastanın anjiyografi sonrası kesin net tanılamalar yapmak için BT anjiyograf kullanılır.

BT koroner anjiyografi her zaman tercih edilmez. Daha çok kateter anjiyografinin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Son zamanlarda özellikle baypas ameliyatı sonrası stentlerin açıklığının incelenmesi sırasında tercih edilen bir yöntem olmuştur.

Bilgisayarlı Tomografi Anjiyo

Kalp damar hastalıklarının tespit edilmesinde her yıl daha teknik donanıma sahip cihazlar kullanılıyor. Bilgisayarlı tomografi anjiyo sayesinde vücutta bulunan ve önemli görevleri üstlenen damarlar net bir şekilde görüntülenir.

Damarlardaki görüntü yakalamak amacıyla damar yolu açılır ve ilaç verilir ve tüm damarların yapısı net bir şekilde bilgisayar ortamına aktarılır. Burada yapılan incelemeler sonucunda damarlarda görülen tıkanıklık darlık ya da yırtıklık gibi problemler tespit edilir.

Kroner BT Anjiyograf

Damarlarda görülen tıkanıklık ya da darlık insan hayatını ciddi manada olumsuz etkiler. Bu nedenle hastalar için daha net ve doğru teşhislerde bulunmak amacıyla yeni nesil bilgisayarlı tomografi cihazları tercih edilir.

Ozanlık ve kalp damarlarının bu cihazlar yardımıyla sorunlarının tespit edilmesi oldukça önemlidir. Cihazların içerisinde geliştirilmiş yüksek teknoloji sayesinde kaliteli görüntüler elde edilir.

Bugün geliştirilen BT koroner anjiyografi sayesinde koroner darlıkları, damarların durumu tespit edilir. BT koroner anjiyografi sayesinde kalp damarları detaylı bir şekilde görüntülenir ve burada var olan plaklar tespit edilerek dereceleri değerlendirilir.

Özellikle baypas ameliyatı geçiren hastalar için BT koroner anjiyografi son derece önemlidir. Çünkü yapılan incelemeler sonucu stent takılan damarlar kontrol edilir.

BT koroner anjiyografi kateter anjiyografinin sonuç vermediği yerde devreye girer. Bu nedenle oldukça önemli bir yöntem olan BT anjiyograf sayesinde oluşması muhtemel tüm hastalıklar zamanında müdahale edilerek tedavi edilir.

BT Anjiyografi Fiyatları 2022

Sağlık alanında yaşanan gelişmeler beraberinde açılan hastane sayısını da arttırmıştır. BT Anjiyografi fiyatları tercih edilen hastanenin hizmetleri doğrultusunda belirlenir.

Tüm devlet hastanelerinde BT anjiyografi yapılabilir. Fakat çoğu zaman hastalar devlet hastanelerinde görülen sıra çokluğu ve kalabalıktan dolayı özel görüntüleme merkezlerini tercih ederler.

Özel hastaneler ve görüntüleme merkezleri tercih edilirken öncelikle buralardan fiyat hakkında bilgi almak gerekir. Çünkü her ne kadar bütçeyi sarsmayacak şekilde fiyatlar belirlenmiş olsa da herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için BT anjiyografi fiyatlarını öğrenmek gerekir.

İsteyen hastalar bu konuda öncelikle fiyatlar hakkında meraklarını giderek ardından hizmetleri doğrultusunda hastane tercihinde bulunurlar. BT anjiyografi son derece önemli bir uygulama olduğu için hızlı davranmak gerekir. Bt anjiyografi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için hemen bizlere ulaşın.