Transrektal Ultrason

Transrektal ultrason görüntüleme yöntemi, son yıllarda erkeklerde çok sık karşılaşılan prostat biyopsisi ve prostat kanserinin teşhisinde kullanılır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık sektöründe birbirinden farklı özelliklere sahip aletler/cihazlar kullanılır.

İnsanların daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için kullanılan ultrason yöntemleri, birçok hastalığın tanı ve tedavisinde önemli rol oynar. Gelişmiş bir sisteme sahip transrektal ultrason son teknolojik aletler ile gerçekleştirilir. Vücudun iç kısımlarını görüntülemeye yardımcı olan yöntemde, ses dalgaları kullanılır.

Transrektal ultrason, uzman doktorların yaptığı gerekli muayeneler sonrasında talep edilir. Kolay ve ağrısız bir yöntem olan bu görüntüleme teknikleri, modern yöntemler sayesinde kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. Günümüzde birçok erkek, belirli yaşlardan sonra prostat kanseri ile mücadele etmektedir.

Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi prostat kanserinin erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir. Hastalığın erken teşhis edilip tedaviye başlanılması sonucunda birçok hastada başarı elde edilmiştir. Transrektal ultrason prostat kanserinin saptanmasında kullanılan en önemli yöntemlerden birisidir.

Transrektal Ultrason Prostatın Görüntülemesi Nedir?

Ses dalgası kullanılarak prostat bölgesini ve iç kısımları görüntülemeye sağlayan ultrason görüntüleme sistemidir. Prob adı verilen bir alet cilt üzerine yerleştirilir. Prob içerisindeki jel, vücuda doğru aktarılır. Vücuttaki ses dalgaları sayesinde işlemin yapıldığı bölgede incelemeler yapılır.

Vücuda herhangi bir zararı bulunmayan bu yöntemde, hasta radyasyona maruz kalmaz. Transrektal ultrasonu sayesinde prostatın içyapısı ve büyüklüğü detaylı bir şekilde incelenir. Kullanımı esnasında özel iğneler sayesinde hasta, herhangi bir acı hissetmez.

Kısa bir bekleme süresinden sonra işlemin yapıldığı bölgedeki şüpheli alanlar bilgisayar ekranında görülür. Uzman doktor tarafından yapılması gereken ultrason esnasında şüpheli bir durum görüldüğünde bölgeden parçalar alınır. Transrektal ultrasonu yönteminin, hastane ortamında steril ve hijyenik bir ortamda yapılması gerekir.

Transrektal Ultrasonu Nasıl Yapılıyor?

Erkeklerde transrektal rektuma yani makattan yapılan bir görüntüleme yöntemidir. Yöntemde kullanılan prob üzerine kaydırıcı özelliğe sahip bir jel sürülerek rektuma yerleştirilir. Bu yöntemde ses dalgaları ile prostata ulaşılmaya çalışılır. Prostattan net bir görüntü alabilmek için farklı açılardan da görüntüler kaydedilir.

İşlem esnasında hastanın yan tarafa yatması gerekir. Ayrıca bacaklarını da karın bölgesine hafif doğru çeker pozisyonda olmalıdır. İşlem esnasında kullanılan prop üzerine yerleştirilen özel koruyucu, tek kullanımlıktır.

İşlem esnasında şüpheli bir durum tespit edildiğinde hastalara biyopsi işlemi de uygulanabilir. Biyopsi esnasında kullanılan bir iğne yardımı ile şüpheli görülen bölgelerden parça alınır. Alınan parça özel laboratuvarlarda incelenir. Transrektal ultrasonu sonrasında hasta ayağa kalkabilir ve kendi kıyafetlerini rahatlıkla giyinebilir.

Transrektal Ultrasonografi Kimlere Uygulanır?

Transrektal ultrason parmakla yapılan muayene ve kan tahlili sonrasında görülen bazı şüpheler doğrultusunda hastalara yapılması istenir.

Erkeklerde, 50 yaşların üstünde görülen prostat hastalığı kişilerin hayatını hem sağlık açısından hem de sosyal yaşam açısında olumsuz yönde etkilemektedir. Transrektal ultrason; idrar yapmada sorun yaşayan, kanser belirtisi olan kişileri ve idrardan kan gelmesi gibi sorunlar ile karşılaşan kişilere yapılır.

Yapılan kan testinde PSA değerlerinin yüksek olduğu durumlarda da kişilerden transrektal ultrason talep edilebilir. Yapılan biyopsi sonucunda patoloji sonuçlarının kötü olması, kişilerin bazı sağlık sorunları karşılaşmasına sebebiyet verebilir.

İşlem öncesinde uzman doktor ile görüşme yapılırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. İşlem öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların, en az 1 hafta öncesinden bırakılması gerekir.

Transrektal ultrasonu sonrasında kişilerde sık idrara çıkma, idrarda yanma gibi sorunlar görülebilir. Görülen bu durumlar normal olmakla birlikte bir kısa süre içerisinde geçecek şikâyetlerdir. 

Transrektal ultrasonu ile ilgili yan etkiler ve başarı oranı, hastalığın boyutuna göre farklılık gösterebilir. Başarı oranını etkileyen diğer bir faktör ise doğru teşhis ve doğru tedavi uygulamalarıdır.

Transrektal Ultrasonu Kullanım Alanları

Ağrısız ve kolay bir işlem olduğundan, prostat ile ilgili sorunları tespit etmek için sıklıkla tercih edilir. Yöntem sayesinde prostatta görülen büyüme ve içindeki bozukluklar tespit edilebilir. Erkeklerde çok fazla görülen prostat kanserinde, prostatın iyi huylu olup olmadığı da yapılan ölçümlerle belirlenebilir.

Ayrıca erkeklerde görülen idrar yapma zorluğu, kan testinde görülen bazı durumlarda transrektal ultrasona ihtiyaç duyulabilir. Transüretral, prostat hastalığın teşhisinden daha sonraki aşamalarda da tercih edilebilir. Uzman doktor tarafından kuşkulu alanlarda parça alınarak patolojide incelemeye gönderilir.

Transrektal ultrasonu, uzman doktorun yaptığı kan testleri ve muayene sonrasında şüpheli gördüğü durumlarda talep edilir. Bu yöntem ile prostattaki büyümeler, olası kanser hastalığı gibi birçok hastalık teşhis edilebilir.Transrektal ultrason yaklaşık 15-20 dakika süren bir işlemdir.

Transrektal Ultrason Fiyatları 2022

Prostat hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan bu görüntüleme yöntemi sayesinde birçok hastanın iyileşmesinde başarı sağlamıştır. Ayrıca transrektal ultrason fiyatlarını etkileyen diğer bir hususta yapılan diğer tahlil ve tetkiklerdir. Transrektal ultrason; devlet hastaneleri, özel hastaneler ve bazı özel kliniklerde yapılabilir.

İşlem öncesinde gerekli fiyat araştırması ve kurumun sunduğu hizmetler araştırılmalıdır. Transrektal ultrason ile en iyi sonucu alabilmek için uzman doktorlar tarafından son teknolojik aletler ile yapılması gerekir. Transrektal ultrason fiyatları işlemi gerçekleştirileceği ile göre de farklılık gösterir.

İşlem öncesinde kurum ile iletişime geçerek fiyatlar hakkında detaylı bilgi alınması daha doğru olacaktır. Transrektal ultrason fiyatları 2022 hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.