Geniş Emar Nedir?

Geniş emar, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte her geçen gün daha fazla kullanımı tercih edilen, manyetik rözenans görüntüleme olarak bilinir. En çok tercih edilen emar çeşitlerinden biri olan geniş emar tekniği, yediden yetmişe tüm hasta yaş grupları için kullanılabilir.

Beyin, omurga, eklemler, sinir dokuları, organlar ve diğer tüm vücut bölümleri için bu emarın kullanımına yer verilir. Vücutta bazen, bazı hastalıkların teşhisi ne yazık ki çok kolay olmayabilir. 

Röntgen cihazları da yetersiz kaldığı takdirde hastalığın teşhisi için devreye en etkili şekilde ve en hızlı şekilde teşhisi yapmaya yarayan emar çekimleri giriş yapar.

Emar çekilmesinin en büyük amacı hastanın daha fazla ve daha uzun süre hastalıktan acı çekmemesi ve bir an önce hastalığının teşhis edilmesidir. Kişinin dokularında, sinir sisteminde, iskelet sisteminde ve organlarında meydana gelen hastalıkların teşhisi için kullanılan bir emar çeşididir.

Geniş Emar Neden Çekilir?

Geniş emar çekimi için öncelikle diğer tüm teşhis cihazlarının kullanılmış olması gerekir. Hastalığın bir türlü teşhis edilemediği durumlarda devreye giren bu emar çeşidi için detaylı emar çeşidi de denilebilir. 

Geniş bir şekilde tarama yapılan ve vücudun tüm her yerinin incelenmesi gereken bir emar yöntemidir. Hastalığın teşhis edilemediği durumlarda, hasta emar tüpüne komple tüm vücut şeklinde sokulur ve vücudunun her yerinde doku, sinir sistemi ve organlarına dair inceleme yapılması sağlanır.

Alanında uzman doktorlar tarafından kontroller yapılır ve incelemeler, kayıt altına alınır. Daha sonra kayıtlar üzerinden incelemeler yapılır ve hastaya da gerekli olan detaylı bilgiler verilir. Çeşitli olan tüm sorunların teşhisi için geniş bir şekilde ve detaylı olarak emar çekimi yapılır. Hasarların tespiti de bu şekilde daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Geniş Emar Nasıl Çekilir?

Diğer tüm emar çekimlerinde olduğu gibi geniş emar çekimlerinde de standart bilgilendirmeler yapılır ve hasta hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak emar çekimine hazır hale getirilir.

Uzman doktorlar tarafından takip edilen emarlar da kayıt yapılması da oldukça önemlidir. Hem emar esnasında hem de çekimler sonrasında hastalığın tanısı için çıktılarda yorum yapmak daha kolay bir hale gelir.

Sinir sisteminde, doku sisteminde, organ sisteminde ve iskelet sisteminde inceleme yapmak için tercih edilen emar çeşidi diğer emar çeşitlerine oranla daha detaylı inceleme yapar. Emar çekiminin rahat ve en doğru şekilde yapılabilmesi için hastaya geniş ve rahat bir çekim kıyafeti giydirilir.

Üzerindeki metallerin tümü çıkarttırılır ve hasta temiz bir şekilde doktorun talimatına göre ilaçlı ya da ilaçsız olarak emar tüpüne alınır. Hasta sabit kaldıktan sonra çekim başlanır. Her çekim için farklı süreler mevcuttur. Hastalığın tanısına ve hastanın yaş grubuna, incelenecek olan bölgesine göre farklı sürelerde çekimler ve kayıtlar yapılır.

Geniş Emar Kimlere Uygulanır?

Detaylı bir şekilde vücudu incelenmesi gereken her yaş grubundaki hastalar için geniş emar uygulaması yapılabilir. Bu emar çeşitinin de tüm vücut organları, dokuları, sinir sistemleri ve iskelet sistemi kayıt altına alınır ve detaylı bir şekilde inceleme yapılır.

Hastalığın tanısı için tüm vücudun detaylı bir şekilde incelenmesi sonucunda kayıtlar doktorların eline ulaşır ve alanında uzman doktorlar tarafından incelenene emar sonuçları tüm açıklığıyla hastalar ile de paylaşılır.

Bir hastalığın tedavisine başlanması için tanının en doğru şekilde koyulması gerekir. Ancak tüm teşhis yöntemlerinin kullanılmasına rağmen hastalıklar tespit edilemediği takdirde, geniş emar uygulamasına geçilir ve sorunların değerlendirilmesinde ve sonuca ulaşılmasında çok daha etkili bir yöntemdir. Küçük yaş grupları için de büyük yaş grupları için de bu emar uygulaması yapılabilir.

Geniş Emar Yaptıranlar

Tüm vücudun emar tüpüne girmesi gereken geniş emar yönteminde bazen hastalar klostrofik tarzda hislere kapılabilirler. Bu gibi korkularla karşılaşmamak adına ve endişeleri arkada bırakarak emara girmek adına bu yöntemi yaptıranlar ile görüşmenizde fayda vardır.

Korkulacak hiçbir şey olmadığını ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınızı da öğrenmiş olabilirsiniz. Uzman doktorlar takibinde yapılan ve mutlaka sağlık çalışanları tarafından hazırlanılarak emar tüpüne sokulan hastalar emar tüpü içerisinde de kendilerini yalnıza hissederler.

Sizler de bu hisse kapılacağınızı düşünüyorsanız, bir tür emar yaptıran hastalarla görüşerek aslında ne kadar gerekli ve ne kadar etkili, kolay bir yöntem olduğunu da öğrenmiş olacaksınız.

Emar yaptıran kişilerden de öğreneceğiniz gibi, emara girmeden evvel taramaların yapılacağını, rahat ve bol kıyafetler giyileceğini, takı ve metal hiçbir şey taşınmaması gerektiğini ve özellikle de doktor yönlendirmesi durumunda ilaç alınıp alınmayacağını da öğreniyor olacaksınız.

Geniş Emar Fiyatları 2022

Hastane ve sağlık kuruluşlarının yoğun iş temposundan ötürü emar çekimlerinin randevular genellikle çok ileri bir tarihe verilir. Özellikle de çekimlerin en hassas şekilde ve doğru bir biçimde yapılabilmesi için mutlaka geç saatler ve sabahın erken saatleri verilir.

Bu durumda hastanın geniş bir şekilde ve yakın bir tarihte emar çektirmesi gerektiğinde, kamu kuruluşlarında yer bulamayabilir.

Bunun için özel sağlık kuruluşlarından randevu alarak ve ödemesi gereken emar fiyatını öğrenerek, emar çekimine gidebilir ve emar sonuçlarını dilediği doktor kontrolünde ve takibinde öğrenerek sonuçlarına ulaşabilir. Aynı zaman geniş emar fiyatları 2022 ya da diğer tüm emar çeşitlerinde fiyat farklılıkları görünebilir.