Fonksiyonel Mr Nedir?

Fonksiyonel Mr; Beyin, akciğer, iç kulak, atardamar gibi bölgelerde kullanılır. Buralarda tümörün varlığına bakılır. Tıbbın tüm alanlarında kullanılan manyetik rezonans sahip olduğum üstün özellikleri ile görüntüleme sistemleri içerisinde en üst seviyede yer alır.

Donanımlı ve güvenilir bir şekilde üretilen bu cihazlar insan vücuduna herhangi bir zarar vermeden rahatlıkla kullanılabilir. İçerisinde bulunan güçlü mıknatıs yapısı ve radyo frekanslar sayesinde vücudun tüm iskelet yapısı, dokusu, kan damarları, kemiklerin iç kısımları net bir şekilde görüntülenir.

Emar cihazlarının en önemli avantajı ise hastaların şikâyetleri doğrultusunda yapılan incelemeler sonucunda hastalıkların teşhisi veren nedenleri belirlenir.

Hastaya uygun gerçekleştirilen tedavi yöntemleri ve ilerleyen süreçlerde tedavi yöntemlerinin ne kadar işe yaradığı emar cihazları aracılığı ile görüntülenir. İnsan vücudu doku ve organları kesitlere ayrılarak detaylı bir şekilde görüntülenmesi için resmedilir.

Cihazlar yardımıyla elde edilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılarak buradan tanılama işlemi gerçekleştirilir. Sağlık alanında her alanda ihtiyaç duyulan Bu cihazlar günümüzde tüm hastanelerde ve özel görüntüleme merkezlerinde bulunur.  Fonksiyonel mr görüntüleme sistemleri içerisinde yer alan fonksiyonel MR beyin fonksiyonlarını izleyerek burada görülen farklılıkları tespit eder.

Fonksiyonel Emar Neden Çekilir?

Geniş bir kullanım alanına sahip olan fonksiyonel emar günümüzde birçok hastalığın teşhis ve tanılamasında kullanılır. Bu emar çeşidi beyin ve beyine bağlı tüm problemlerde kullanıldığı gibi vücudun diğer önemli bölgeleri olan akciğer, kalp, iç kulak gibi kısımlarda da kullanılır. Buralarda yapılan görüntüleme işlemleri ile bulgular tespit edilmeye çalışılır.

Emar çekiminin yaygın bir şekilde kullanılmasının en önemli nedeni ise hastalıkları erken dönemde teşhis ederek uygun tedavi yöntemlerine yönlendirmesidir. İnsan hayatı için önemli bir role sahip olan beyin ve diğer organlarda görülen tümör fonksiyonel emar sayesinde belirlenir.

Fonksiyonel emar hamileliğin ilk 3 ayını atlatan kadınlar ve bebekler tarafından da kullanılabilir. Bu emarın vücuda herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmaz. Yaşı ilerlemiş hastalarda da kullanılan fonksiyonel emar bazı hastalıkları kısa sürede tespit eder.

Bunama ve felç gibi insan hayatını tamamen durduran bu gibi rahatsızlıklarda doğru tanılama için fonksiyonel emar kullanılır. Bu cihaz sayesinde beynin yapısı dijital ortama resmedilerek çıkarılır.

Burada yapılan analizler sonucunda hastanın yaşamış olduğu sorun tespit edilerek soruna neden olan etmenler belirlenir. Elde edilen verilere dayanarak acilen hastalar tedaviye alınır.

Fonksiyonel Emar Zararlı Mı?

Emar cihazları yaklaşık 45 yıllık varlığı ile sağlık alanında ileri düzey teknoloji sağlayarak kullanılıyor. Bu cihazların en önemli özelliği tomografi ve röntgen cihazları gibi radyasyon yaymamasıdır. Bu nedenle fonksiyonel emar çektirmek isteyen hastalar bu konuda herhangi bir tereddüt yaşamadan emar çekimini gerçekleştirmeleri gerekir.

Çünkü fonksiyonel MR için kullanılan cihazlar herhangi bir X ışını ya da radyasyon barındırmaz. İleri düzey görüntüleme sistemleri sayesinde vücudun tüm bölgeleri detaylı bir şekilde görüntülenerek kesin tanılama yapılır. Birbirinden farklı özelliklere sahip emar cihazları vücudun ve her organın net bir şekilde görüntüsünün alınmasında kullanılır.

Fonksiyonel Emar Randevu

Hasta şikâyetleri doğrultusunda yapılan doktor muayenesi sırasında herhangi bir veri elde edilemediği takdirde hastalardan emar tetkiki istenir. Fonksiyonel emar çektirmek isteyen hastaların öncelikle emar için randevu alması gerekir.

Randevu sistemleri her hastanenin farklı şekilde değerlendirilir. Devlet Hastanesi’nde emar cihazı için önceden gün almak gerekir. Bu nedenle çoğu hasta sıra beklememek ve hızlı sonuç almak için özel görüntüleme merkezlerini tercih ederler.

Özel görüntüleme merkezlerinde tüm süreçler hızlı bir şekilde ilerlediği için hastanın fonksiyonel MR görüntüleme işlemi tamamlanır. Hastalar aynı gün emar sonuçlarını alabilirler. Bu durum hastalıkların erken bir dönemde teşhis edilmesinde büyük role sahiptir.

Fonksiyonel Emar Görüntüleme

İnsan vücudu ile ilgili görüntüleme yapmak amacıyla kullanılan emar çeşitlerinden biri de fonksiyonel emardır. Bu görüntüleme yöntemi ile pek çok organda tarama yapılır ve sıkıntılı durumlar tespit edilir. Özellikle iç kulak ve kulak noktasında bulunan sorunlar teşhis edilir. Beyin bölgesi ile akciğerlerdeki görülen tümörlerde fonksiyonel MR ile görüntülenir.

Görüntüleme işlemi radyoloji uzmanları tarafından yapılır ve analiz edilir. Taranacak kısımlar bölge bölge ayrılarak detaylı bir şekilde görüntülenir. Toplam çekim suresi 30 dakikayı bulmaktadır. Fonksiyonel emar ile hasta olan dokular ile normal dokular kolayca ayırt edilebilir. Bu nedenle fonksiyonel emar dokuların anatomik yapısına net bir şekilde ele alır.

Fonksiyonel emar bünyesinde herhangi bir zararlı resmen bulundurmadığı için bebekler ve hamileler tarafından da kullanılabilir. Bunun dışında sinir sisteminde görülen bozukluklar hipofiz bezi ile ilgili sorunlar ve beyin damarı ile ilgili hassas durumlarda fonksiyonel emar kullanılır.

Fonksiyonel Mr Fiyatları 2022

Fonksiyonel MR, hastaların yaşadığı pek çok sorunu teşhis etmede başarılıdır. Bu nedenle fonksiyonel MR fiyatı tercih edilen hastanenin sunduğu hizmetler, uzman doktorun deneyimi, çekimin gerçekleşeceği bölge sayısı ve hastanın şikâyetleri doğrultusunda belirlenir. Fiyatlar görüntüleme işlemleri öncesinde hastalara bildirilir ve hastaların sonradan herhangi bir sürprizle karşılaşmaması amaçlanır.

Fonksiyonel MR çekimleri hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşmak için özel hastaneler tercih edilir. Aynı gün içerisinde elde edilen sonuçlarla ilgili yapılan değerlendirmeler doğrultusunda uygun tedavi yöntemlerine geçilir. Fonksiyonel mr erken dönemde yapılarak zaman kaybetmeden hastalığın ilerlemesi önlenir. Fonksiyonel mr fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.