MR Spektroskopi Nedir?

MR spektroskopi beyin bölgesinde görülen tümörlerin tespitinde büyük role sahiptir. Emar cihazları, her hastanede ve görüntüleme merkezinde bulunur.

Yaygın bir kullanıma sahip olan ve hastalıkların teşhisinde son derece başarılı sonuçlar doğuran emar cihazları en iyi teknoloji cihazlar içerisinde yer alır. Ayrıca emar cihazlarının Bu kadar yaygın bir şekilde kullanılmasının nedeni ise cihazın zararsız olmasıdır. İnsan vücuduna herhangi bir X ışını ya da radyasyon yaymaz.

Emar cihazları vücudun tüm organlarını ayrıntılı bir şekilde resimleyerek hastalıkların teşhis edilmesinde büyük role sahiptir. Uygun tedavi yöntemleri ve tedaviye verilen sonuçların takibinde emar cihazları kullanılır.

Bu doğrultuda kullanılan mr spektroskopi beynin normal hali ile anormal hali arasındaki karşılaştırmayı yapar. Bu nedenle beyinde tümörün varlığına bu emar cihazı yardımı ile bakılır.

MR Spektroskopi Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan yeni nesil emar cihazları tüm hastalıklar hakkında detaylı bilgi verir. İnsan yaşamı için önemli bir role sahip olan beyinde görülen herhangi bir tümörün varlığı yapılan emar çekimleri ile saptanır. MR spektroskop işlemi ile beyinde tümörün olup olmadığına bakılır. Eğer bu bölgede tümörün varlığı tespit edilirse tümörün yapısı belirlenmeye çalışılır.

MR spektroskop emar cihazları ile yapılır. Emar cihazı içerisine yerleştirilen hastanın beyin bölgesi dijital ortama aktarılarak burada bazı hesaplamalar yapılarak haritalandırılır. Böylece daha net bulgulara ulaşılır. Bilgisayar ortamına aktarılan bu görüntüler sayesinde beyin bölgesinde bulunan lezyonun ne oldu anlaşılmaya çalışılır.

 Bu çekim yöntemi sayesinde tümörün varlığı tespit edildiği andan itibaren hemen tümörün iyi ya da kötü huylu olduğu anlaşılmaya çalışılır. Ayrıca büyüklüğü beyinde yayılma durumu bıraktığı hasarlar tek tek elde edilen görüntüler üzerinden hesaplanmaya çalışılır.

MR Spektroskopi Çekimi Nasıl Yapılır?

Emar cihazları kullanılarak gerçekleştirilen görüntüleme işlemlerinin hepsi birbirine benzer. Bu nedenle MR spektroskop çekimi sırasında hasta masa üzerine sırt üstü bir şekilde uzanır.

Emar cihazı içerisine yerleştirilen hastanın beyin yapısı ve fonksiyonları detaylı bir şekilde incelenir. Buradan elde edilen grafikler üzerindeki lezyonlardan tümörün varlığı ya da yokluğu, tümörün tipi, derecesi, hasarı tek tek tespit edilir.

Ciddi bir hastalık olan tümör kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle MR spektroskop oldukça önemlidir.

Herhangi bir şikâyet karşısında erken dönemde yapılması hayat kurtarır. Çünkü tümör beyin bölgesinde yayılmaya başladığı andan itibaren ciddi hasarlara neden olur. Erken teşhis hastalık ilerlemeden müdahale edileceği için oldukça önemlidir.

MR Spektroskopi İçin Hazırlık Gerekli Mi?

MR spektroskop için herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. Hasta görüntüleme işlemleri öncesinde bazı konularda bilgilendirilir. Emar cihazı içerisinde ne kadar süre ve ne şekilde beklemesi gerektiği anlatılır.

Üzerinde herhangi bir metal bulunuyorsa bunları çıkarması istenir. Emar cihazlarından elde edilen bulguların güvenilir ve sağlıklı bir şekilde raporlaştırılması için hastaların takı ve aksesuarları çıkarılır.

Çünkü bu aksesuarlar çekimler sırasında parazite neden olacağından dolayı görüntülemeyi olumsuz etkiler. Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra hasta emar cihazına gönderilir.

Burada sabit bir şekilde bekleyen hastanın beyin yapısı bilgisayar ortamına aktarılır. Görüntüler radyoloji uzmanları tarafından anlaşılmaya çalışılır. MR spektroskopi önemli bir yöntemdir. Tanılama da büyük role sahiptir.

MR Spektroskopi Ne Kadar Sürer?

Emar çekimlerinin suresi görüntüleme işleminin yapılacağı alanın özelliğine bağlıdır. MR spektroskopi yaklaşık 15-20 dakika içerisinde gerçekleştirilir. Bu nedenle hastaları tedirgin edecek herhangi bir durum yoktur. Sabit ve hareketsiz bir şekilde bekledikleri anda işlem kısa sürede tamamlanacaktır.

MR Spektroskopi Çekimin Zararı Var Mıdır?

Günümüzde kullanılan tüm emar cihazları son derece güvenilirdir. Bu nedenle kullanılan cihazlar sayesinde alınan görüntüleme işlemleri sırasında hastalar herhangi bir radyasyona maruz kalmazlar. MR spektroskop çekimleri sırasında herhangi bir zarar bulunmaz. Güven ve yaptırabileceğiniz MR spektroskop sayesinde tüm şikâyetleriniz tanılanmaya çalışılır.

Emar cihazları tomografi cihazları gibi zararlı ışınlar bünyesinde barındırmaz. Bu doğrultuda çocuklar, hamileliğin ilk 3 ayını atlatanlar ve yaşlılar son derece sağlıklı olan bu cihazlar sayesinde şikâyetlerini anlamaya çalışırlar.

MR Spektroskop Çekiminden Sonra Neler Yapmalıyım?

MR spektroskop çekiminden sonra hastalar rutin günlük hayatına dönebilir. Çekim işlemlerinden sonra yapabilecekleri herhangi bir ek işlem bulunmuyor.

MR Spektroskop Sonucumu Ne Zaman Alırım?

MR spektroskop sırasında hastanın beyin yapısı ve fonksiyonları kullanılan emar cihazı sayesinde detaylı bir şekilde incelenir. Beyin kesitlere ayrılarak grafikler şeklinde görüntüler elde edilir.

Radyoloji uzmanları tarafından bu veriler tek tek analiz edilir ve biyokimyasal metabolitler değerlendirilir. Hastalar MR spektroskopi sonuçlarını gün içerisinde alabilirler. Alınan sonuçlar uzman hekime götürülerek burada detaylı bir şekilde bilgilendirilme yapılır.

MR Spektroskopi Fiyatları 2022

Mr Spektroskopi tüm hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde yapılır. Hastalar hızlı sonuçlara ulaşmak amacıyla daha çok özel sağlık kuruluşlarını tercih ederler. Bu doğrultuda her sağlık kuruluşunun kendi hizmetleri doğrultusunda belirlemiş olduğu bir fiyat politikası bulunur. MR spektroskopi fiyatları her bütçeye uygun bir şekilde yapılır.

Bu nedenle hastaları sarsacak bir ücreti bulunmaz. Tercih edilen yeni nesil emar cihazları sayesinde MR spektroskopi yapılarak hastanın şikâyeti ve sağlığı hakkında veriler elde edilir.

Ardından hastanın beyninde tümörün varlığı ya da yokluğu netleştirilmeye çalışılır. Mr spektroskopi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.