Kardiyak MR Nedir?

Kardiyak Mr; Manyetik rezonans görüntüleme sistemleri sayesinde insan vücudu detaylı bir şekilde görüntülenerek var olan hastalıklar teşhis edilir.

Yeni nesil cihazlar arasında yer alan emar cihazları içerisinde güçlü mıknatıs yapısı ve radyo dalgaları bulunur. Bu özellikler görüntüsü alınan vücudun bilgisayar ortamına aktarılarak değerlendirilmesini sağlar.

Önce dedi kullanılan röntgen ya da tomografi filmleri içerisinde zararlı radyasyon bulunduğu için hastalar için büyük bir sorun teşkil ediyordu. Emar cihazları ise tüm bu olumsuzluklardan uzak insan sağlığını koruyan özelliği ile kullanılır.

Kardiyak mr ise kalple ilgili sorunlarda istenilir. Kardiyak emarın tercih edilme nedeni kalp duvarının kalınlığına bakılır. Ayrıca hastaların daha önce geçirmiş olduğu kalp krizlerinin kişilerde meydana getirdiği hasarlara bakılır.

Kardiyak MR Nasıl Çekilir?

Emar çekimi öncesinde hastanın böbreklerinin durumu, varsa hamilelik durumu, alerjik sorunları ve üzerinde herhangi bir metal olup olmadığına bakılır. Ardından hastam özel kıyafet giydirilerek sedyeye uzatılır.

Hastaya kontrol adı verilen madde damar yolu ile verilerek damarların genişletilmesi sağlanır. Hastane bünyesinde yer alan emar makinesine yerleştirilir. Kardiyak MR sırasında hasta, güçlü mıknatıs özelliğine sahip emar cihazı sayesinde incelenir.

Hastanın göğüs bölgesine kalp atış hızını kaydı alan elektronlar yerleştirilir. Çekimler sırasında hastanın nefesini tutması gerekebilir. Bu nedenle kardiyak emar çekimlerinde hasta 15-20 saniye kadar nefesini tutar.

Hastanın bu komutlara uyuması elde edilecek bilgilerin ve görüntü kalitesinin sağlığı açısından önemlidir. Bu konuda son derece titiz davranmak gerekir.

Kardiyak MR Nasıl Yapılır?

Kardiyak MR için hasta öncelikle hazır hale getirilir. Sağlıklı bir görüntü elde etmek amacıyla hastaya kontrast maddesi verilir. Emar cihazına yerleştirilen hastanın tüm kalp ve kalbe yakın noktaları detaylı bir şekilde incelenerek analiz edilir. Böylece emar cihazı sayesinde var olan hastalıklar belirlenir ve en doğru tedavi yöntemleri ile müdahale edilir.

Kardiyak MR Nasıl Uygulanır?

Kardiyak MR hastanın yaşadığı probleme ve kişisel yapısına bağlı bir işlemdir. Bazı hastalarda kapalı alan korkusu bulunduğu için açık emar cihazları tercih edilir. Ayrıca hastaların emar çekimleri öncesinde nasıl hareket etmesi ve ne kadar süre kalacağı da söylenir.

Hastaların üzerlerinde metal protez ya da emar cihazları ile uyuşmayan kalp pili bulunuyorsa bunların değiştirilmesi gerekir. Tüm bu detaylardan sonra hasta emar cihazı içerisine yerleştirilir.

Kardiyak MR Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Günümüzde hastanelerde kullanılan teknolojik özelliklere sahip cihazlar sayesinde hastalıkları kısa sürede tanılanır. Bu gelişmeye paralel olarak elde edilen veriler rapor haline getirilerek değerlendirilmek üzere uzman hekime gönderilir. Yani hastalar çektirmiş oldukları kardiyak mr sonuçlarını aynı gün içerisinde alabilirler.

Kardiyak MR’ın Avantajları Nelerdir?

  • Kardiyak emar hastanın sağlık durumu açısından önemli bilgiler verir. Kalp kasının, dokusu kalp yetersizliği bu emar çeşidi ile kısa sürede teşhis edilir. Özellik ve kalp yetersizliği tespit etmede ve nedenlerini ortaya çıkarmada önemli bir role sahiptir.
  • Kardiyak MR içerisinde x ışını ve radyasyon bulunmaz. Güvenilir bir şekilde çekilebilir.
  • Yapılan teşhislerin ve uygulanan doğru tedavi yöntem veriliyor ne kadar doğru olduğu ve hastalığın seyrinde ne gibi değişmeler yaşandığı kardiyak MR sayesinde takip edilir.
  • Kardiyak MR kanser hastaları için de önemli bir role sahiptir. İçerisinde radyasyonun olmaması kanser hastaları için büyük bir avantajdır.
  • Kalp krizi geçiren hastalarda krizin bırakmış olduğu hasarlara kardiyak emar ile bakılıp araştırılabilir.
  • Kardiyak emarın görüntülemede tercih edilmesi görüntü kalitesi açısından oldukça önemli bir özelliğe sahiptir. Elde edilen görüntüler ile kalbin anatomik yapısı detaylı bir şekilde analiz edilir.
  • Kardiyak emar bazı genetik hastalıklar hakkında bilgi verir. Özellikle kalp kasının kalınlaşması ve ritim bozukluğu kardiyak MR ile kısa sürede teşhis edilir.
  • Kalp içerisinde oluşan kitleler ve kitle türleri detaylı bir şekilde incelenebilir.

Kardiyak MR Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Yaygın bir kullanım alanına sahip olan kardiyak MR en sık kalp yetersizliği sorunlarında kullanılır. Yapılan görüntüleme işlemleri sonucunda kalp yetersizliği, kalp odacığı ve kapaklarda meydana gelen değişmeler, kalp yetersizliğinin durumu hakkında bilgi verir. Ayrıca kalp zarı, kalp hastalıkları, kroner arter sorunu ve bu sorunun yaratmış olduğu kalp kası rahatsızlıkları da kardiyak emar içerisine girer.

Kardiyak MR Ne Kadar Sürer?

Kardiyak emar öncesinde doğru netice elde etmek amacıyla hastalara kontrast madde verilir. Bu madde ile damar yolu açılarak hasta emar çekimi için uygun hale getirilir. Ardından emar cihazı içerisine giren hastanın kalp ve çevresi dijital ortama aktarılır.

Tüm bu görüntüleri izleyen radyoloji uzmanları hasta şikâyetleri doğrultusunda kesin tanımama yapmaya çalışırlar. Kardiyak MR hastanın problemine bağlı olarak yaklaşık 1 saat sürer. Burada hastanın kalp ve çevresi görüntülenerek sorunlar detaylı bir şekilde incelenir.

Kardiyak MR Fiyatları 2022

Kalp rahatsızlığı yaşayan hastaların çektirmek zorunda kaldıkları kardiyak MR tüm hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde yapılır. Bu nedenle kardiyak MR fiyatları hastanenin durumuna bağlı olarak değişir. Özel hastanelerde kardiyak MR fiyatları ücretli iken kamu hastanelerinde bu uygulama ücretsiz bir şekilde yapılır.

Kardiyak MR fiyatları her bütçeye uygun yani hastaların bütçesini sarsmayan fiyatlara sahip olduğu için daha çok özel hastanelerde çekimi yapılır. Çünkü ciddi kalp rahatsızlığı bulunan hastalar çok fazla zaman kaybetmeden bu merkezlere yönelirler.

Kamu hastanelerinde yaşanan yoğunluk ve beklenen sıralar hastaları yorduğu için özel hastaneler ön plandadır. Kardiyak mr fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.