4 Boyutlu Ultrason Nedir?

4 Boyutlu ultrason, Hamilelik sürecinde bebeğin anne karnındaki gelişimini takip etmek adına uygulanmaktadır. Halk dilinde ayrıntılı ultrason olarak bilinmektedir.

Bu ultrason yöntemi ile bebeğin tüm organlarının gelişimi ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmektedir. Annenin bebeğine olan merakının giderilebilmesi adına oldukça yeterli olan bu uygulama, bebeğin gelişiminin sağlıklı bir şekilde oluştuğunu detaylı bir şekilde görüntülemeye yaramaktadır.

Bu ultrason tekniği ile bebeğin gelişimi detaylandırılarak incelenerek herhangi bir olumsuz durumunun olup olmadığı anne karnında tespit edilerek gerekli tedavi sürecinin başlatılması sağlanmalıdır. 4 boyutlu ultrason tıp dilinde en üst seviye görüntüleme tekniği olarak bilinmekte ve hamilelik sürecinde oldukça büyük önem içermektedir.

Bebeğin yüz bölgesinin net bir şekilde görüntülenmesine de olanak sağlayan bu ultrason yöntemi anne ve babalar tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Bu teknikte oldukça önemli bir detay da 4 boyutlu ultrason fiyatları olarak belirlenmektedir. Bu fiyat aralıklarına göre tercih edilmekte olan bu ultrason tekniği fiyatları iyice araştırılarak seçiminin gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

order product oxa max

4 Boyutlu Ultrason Nasıl Yapılır?

Anneler için yeri oldukça ayrı olan ultrason yöntemleri arasında en gözde olan ultrason tekniği hiç kuşkusuz ki 4 boyutlu ultrasonu olarak bilinmektedir. Kolay uygulanabilir bir tekniği bulunan bu yöntem öncesinde anne adayı görüntüleme masasına uzatılır.

Açılan karın kısmı bölgesine düzgün görünüme olanak sağlaması adına cihazın uç bölgelerinin rahat hareket edebilme özelliğine kavuşması için bir jel sürülür. Şeffaf renkli olan bu jel, ilgili ultrason sonrasında bir peçete yardımı ile temizlenebilme olanağına sahiptir.

Bu 4 boyutlu ultrasonu yardımı ile yapılan uygulamada görüntüler aynı anda bir monitör üzerinden izlenebilmektedir. Ayrıca ailelerin talebine göre bebeğin çekilen detaylı görüntüleri CD ya da usb belleğe atılabilme özelliğine sahiptir. Ortalama olarak 20 dakikalık bir zaman dilimini kapsayan bu ultrason işleminde bebeğe ait tüm ana özellikler detaylı bir şekilde görülebilmektedir.

4 Boyutlu Ultrason Neden Yapılır?

Çoğunlukla ailelerin talebi üzerine uygulanmakta olan bu ultrason çeşidi kimi zaman doktorların normal ultrason sırasında herhangi bir olumsuz durum fark etmesi gibi sebeplerden dolayı da uygulanmaktadır. Günümüzde yaygın olarak uygulanmakta olan bu yöntem anne adayının endişelerini ortadan kaldırmak adına uygulanmaktadır.

Bu ultrason çeşidinde dış gebelik, çoğul gebelik, bebeğin gelişimini tamamlaması, hamileliğin düşük riski içerip içermediği gibi hususların kontrolü için yapılmaktadır.

Ayrıca plasentanın rahim içerisindeki oluşumunun gözlemlenmesi adına da kullanılmakta olan bu ultrason çeşidi bebeğin hangi pozisyonda olduğunun görüntülenmesine olanağın sağlanmasıdır. Tüm iç organlarında detaylı bir şekilde görüntülenmesi bu ultrason çeşidi ile görüntülenmektedir.

Bu alanda talep edilen görüntüleme yöntemi ile bebeğin cinsiyetinin erken öğreniminin sağlanması, hamilelik sürecinde oluşan aşırı kanamaların nedenleri, yumurtalık kısımlarında oluşa ur ve tümörlerin ölçütleri, plasenta kısmında oluşabilecek herhangi bir anormalliğin erken bir tarihte saptanması gibi nedenler de bu ultrason çeşidini mecburi kılmaktadır.

Ultrason Fiyatları Kadınlar Kulübü

Hamilelik sürecinde özellikle anne adaylarının bebeğinin görüntüsünü ve sağlıklı gelişip gelişmediğini merak etmesi üzerine başvurulmakta olan 4 boyutlu ultrasonu hamilelik sürecinin belirli dönemlerinde uygulanmaktadır.

Bu süreçte gidilmekte olan doktorlar tarafından yönlendirilmekte olan bu ultrason yöntemi birçok sağlık kuruluşunda ve özel hastanelerde uygulanabilmektedir. Genellikle talep üzerine yapılan bu görüntüleme tekniği belirli fiyat aralığı ile uygulanmaktadır.

İnternet ortamında en fazla talep gören kadınlar kulübü sitesi üzerinde yer alan 4 boyutlu ultrasonu fiyatı konusu içerisinde işlemin uygulandığı şehir ve hastanelere ait fiyatlandırmalar yer almaktadır. Ayrıntılı ultrason olarak bilinen bu tür için birçok fiyat aralığı bulunmakta ve bu fiyat etiketleri şehirlerarasında da farklılıklar göstermektedir.

4 Boyutlu Ultrason Bebeğim İçin Zararlı Mı?

Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanında da önemli gelişmeler yaşanmıştır. Ayrıntılı ultrason olarak bilinen ultrason çeşidi de bu gelişmeler arasında yer almaktadır. Radyasyon kaynağı içeren bu ultrason anne karnındaki bebek için az da olsa zarar niteliği taşımaktadır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça talep edilememesi gereken bu görüntüleme tekniği kısa sürede sonuçlandırılmalıdır.

4 Boyutlu Ultrason Kaçıncı Haftada Yaptırılır?

Bebeğin sağlık süreci, organlarının durumu, gelişimi, yüz yapısı, cinsiyeti gibi hususlarda bilgi olanağı sağlayan bu görüntüleme tekniği hamilelik sürecinin 11-13. haftaları ile 18 ve 22. haftalarında uygulanabilir olmakla birlikte özellikle bebeğin kime benzediğinin görüntülenebilmesi adına 22 ve 28.

Hamilelik sürecindeki anne adaylarının özel talebi doğrultusunda uygulanmakta olan bu ultrason çeşidi ailelere bebekleri hakkında talep ettikleri bilgileri vermektedir.  Haftalar arasında da uygulanabilmektedir. Bu uygulama ilgili haftalarda oldukça etkili görüntüleme olanağı sunmaktadır.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları 2022

Tıp alanında oldukça önemli bir yere sahip olan ayrıntılı görüntüleme tekniği, fiyat alanında oldukça farklı faktörler ile birleşerek değişkenlikler göstermektedir.

Bu değişken fiyatların etki alanına giren konuların başında ultrason tekniğinin uygulandığı hastane ya da özel sağlık kuruluşlarının şartları, hane adayının bu tekniği kendisinin özel olarak talep etmesi, ultrasonun süresi, uygulandığı şehir ve yıl gibi konular yer almaktadır.

Bu detaylandırmalar ile birlikte netleşen 4 boyutlu ultrason fiyatları alanında kesin bir fiyat niteliği bulunmamaktadır. Ultrason fiyatları arasında en önemli etken uygulanan alanın koşullarıdır. 4 Boyutlu ultrason fiyatları 2022 hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.