Meme Ultrasonu Nedir?

Meme Ultrasonu; Meme bölgesinde etkili bir görüntüleme elde etmek için kullanılmaktadır. Kadınların göğüs bölgelerinde risk teşkil eden her türlü duruma karşı müdahale etme fırsatı elde edilir. Birçok farklı alanda kullanılan ultrasonlar ile birçok durumda ciddi hastalığı olan hastalar erken teşhis yapılma şansı doğar.

Birçok farklı sağlık merkezinde gerçekleştirilen ultrasonlar ile meme detaylı bir şekilde incelenir ve hastalar birçok durumda aynı gün içerisinde işlemin bitmesi ile evlerine geri dönebilir. Meme ultrasonu fiyatları ve ultrasonun nasıl çekileceğine ilişkin bilgiler hastane görüşmeleri sırasında öğrenilebilir.

Günümüzde 40 yaşın altındaki her hastaya ultrason önerilmekte olup kadınların her yıl düzenli olarak bu ultrasonu çektirmeleri tavsiye edilmektedir. İlerleyen birçok hastalığın tespit edilmesinin yanı sıra bu ultrasonlar ile yeni başlayan ağır hastalıklara karşı da çözüm elde edilir.

Meme Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Meme bölgesinde gerçekleştirilen ultrason çekimlerinde hastanın yatar pozisyonda olması istenir. Gününde ve randevusunda gelen hastalar ultrason çekilecek olan sedyeye uzanır ve hastanın göğüs bölgesi tamamen açılır. Hasta kımıldamadan dururken uzman hastanın meme bölgesine jel sürer ve ardından prob ismi verilen görüntüleme sisteminin uç parçası ile muayene başlar.

Meme bölgesi etrafında yapılan detaylı izlemeler sonucunda ultrason görüntüleri kayda geçilir. Son olarak koltuk altı bölgelerinin incelenmesi ve görüntülenmesi ile işlem sonlandırılır.

Hasta toparlanır v e sonuçlar için doktor ile görüşür. Son derece kolay olan işlem esnasında herhangi bir acı ve ağrı hissi olmaması nedeni ile güvenle tercih edilebilir. Meme ultrasonu fiyatları hakkında merak edilen her tür bilgi hastane merkezlerinden öğrenilebilir.

Meme Ultrasonu Nasıl Uygulanır?

Ses dalgaları sistemi ile çalışan ultrason ile görüntüleme sistemlerinde herhangi bir yan etki ve tesir bulunmadığından dolayı güvenle tercih edilebilir. Bayan hastalarda hemen her yaş dönemi içerisinde tercih edilen meme ultrasonu son derece pratik bir uygulama olduğundan dolayı zorluk yaşamadan çekilebilir.

Ultrason merkezlerinde çekilmesi gereken ultrason radyoloji uzmanı tarafından takip edildiği taktirde sonuçlar kesinlik arz eder. Radyoloji uzmanları görüntüleri okuyabildiği için bu esnada bir rapor hazırlar ve bu rapor ile doktorlar gerekli müdahale için program hazırlar.

Meme ultrasonu fiyatları bu aşamada çekilecek olan ultrasonun özelliğine ve ayrıntılarına göre farklılık gösterir. Hastalar hastane merkezi ile iletişime geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Meme Ultrasonu Kimlere Yapılır?

Meme bölgesi görüntüleme işlemleri 40 yaş altı bayanlarda rahatlıkla yapılabilmektedir. Henüz meme yoğunluğuna ulaşmamış olması nedeni ile 40 yaş altı bayanlarda ultrason işlemleri son derece kolay bir şekilde görünür.

40 yaş üzeri bayanlarda artık vücut yapısı değiştiği için meme bölgelerinde yoğun dokular oluşur ve bu dokular görüntüleme sisteminde görüntünün net olmasını engeller. Bu kapsamda 40 yaş üstü olan bayanlarda öncelikli olarak mamografi tercih edilir mamografiye ek olarak da hastalar meme ultrasonu için yönlendirilirler.

Herhangi bir aksi durum olmadıkça ve doktor hastadan ekstra bir görüntü istemedikçe uygulama yarım saat içerisinde sonlanır. Ek görüntülerin istenmesi durumunda çekilecek görüntülerin özelliğine göre çekim bazı durumlarda uzayabilir. Meme ultrasonu fiyatları istenecek tetkiklerin özelliğine göre değişiklik gösterir.

Meme Ultrasonu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Meme ultrasonunu kadınlar hemen her yaş döneminde yapabilirler. Meme bölgesinde şikâyeti olan şişlik ve ağrı duyan kadınlar zaman kaybetmeden randevu almalı ve bu ultrasonu çektirmelidir.

Birçok farklı sağlık kuruluşunda yapılan muayeneler dahilinde meme ultrasonu çektirmek mümkündür. Ultrasonu fiyatları tercih edilecek merkeze kara verildikten sonra merkezin fiyat uygulaması kapsamında öğrenilebilir.

Meme Ultrasonu Neden Önemlidir?

Meme ultrasonu meme bölgesinde içeri kısımlarda meydana gelebilecek her tür kötü huylu kitlenin erken dönemde teşhis edilmesi bakımından önem taşır. Kadınlarda en sık görülen meme kanseri riskini ultrason ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Erken dönemde yapılan teşhisler her daim hayat kurtarır. Meme ultrasonu fiyatları ve ultrasonun ekim detayları hakkında merak edilen hastanelerin bölüm sekreterliğinden öğrenilebilir.

Meme bölgesinde şişme, kızarıklık ve ağrı gibi problemleri olan bayanların zaman kaybetmeden bu ultrasonu çektirmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte meme bölgesinde bir kitlesi bulunan ve bu kitlenin iyi ya da kötü huylu olduğunun tespit edilmesinde yine ultrason tercih edilir. 

Mamografisinde şüpheli bulgular bulunan hastalar meme ultrasonu ile tedaviye alınır. Meme bölgesinde yapılacak biyopsi durumlarında içeriden görüntü elde etmek için de ultrason uygulamaları tercih edilir.

Memede Ultrason Sonucu Hipoekoik Lezyon Ne Demek?

Meme bölgesinde çekilen ultrasonlar neticesinde birçok farklı sonuçla karşılaşılması mümkündür. Bunların en başında meme bölgesinde meydana gelen yağ bezesinin kitle ile karıştırılması ve bu durumunu korkuya neden olmasıdır.

Birçok hastada görülen sertlik ve şişlik birçok durumda yağ bezesi ile karıştırılır ancak tabi ki yine de bu kararın ve tercihin doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Meme ultrasonu filmlerinin sonuçlarında görülen Hiopekonik Lezyon birçok durumda içi yağ veya sıvı dolu bir tür kitle olarak anlaşılabilir. Ancak kitlenin hangi özelliklere sahip olduğu ve iyi ya da kötü huylu olduğu doktor tarafından yapılacak muayenede anlaşılır. Meme ultrasonu fiyatları doktorun istediği tetkiklerden önce öğrenilerek işlemlere başlanabilir.

Memede Ultrason Fiyatları 2022

Meme bölgesi görüntülenmesinin sonuçları kısa süre içerisinde doktora ulaşır ve doktor bu aşamada görüntülere dayanarak hastalara tedavi uygular. Meme ultrasonu fiyatları 2022 ve tedavi sürecinin nasıl olacağına ilişkin her türlü detay için hastane yönetimi ile görüşülmelidir.