Renkli Doppler Nedir?

Renkli doppler; Her geçen gün büyük bir hızla gelişme gösteren tıp alanında bir yenilik olarak adından söz ettirmekte olan  bir ultrason cihazı özelliği taşımaktadır.

Hamilelik sürecinde oldukça ihtiyaç duyulan ultrason cihazları arasında renkli görüntü olanağı sunması ile sıklıkla tercih edilmekte olan bu cihaz başka hastalık çeşitleri içinde kullanılmaktadır.

Bu ultrason yardımı ile bebeğin sağlıklı olduğunu anlamak adına kalp damarları detaylı bir şekilde incelenmektedir. Ayrıca renkli doppler cihazının beyin damarlarındaki görüntü kalitesi de oldukça iyidir.

Tıp alanında oldukça önemli bir dal ola jinekoloji bölümünün sıklıkla kullandığı cihazlar arasında yer alan siyah beyaz ekrana sahip ultrason cihazının en yeni teknolojisi olarak adlandırılan renkli doppler, günümüzde oldukça tercih edilmektedir.

Çok etkili bir görüntü kalitesini beraberinde getirmekte olan bu cihaz renk ayrımı ile de net bir görüntü olanağı sunmaktadır. Hamilelik sürecinin her döneminde kullanılabilirlik özelliği göstermeyen bu ultrason cihazı bebeğin anne karnında damar gelişimini tamamladığı süreçte gerekmektedir.

Bu nedenle hamilelik sürecinin ilk üç ayında bu cihaza ihtiyaç duyulmamaktadır. İlgili cihazın tıp alanında başka hastalık çeşitlerinin tanı sürecinde de tercih edilmesi zaman içerisinde cihaza olan talebin artmasına yol açmıştır.

Renkli Doppler Nasıl Çekilir?

Kullanımı son derece kolay olan bu ultrason cihazı özel olarak yapılan bir hazırlık süreci içermemektedir. Ultrason aşamasında öncelikle hastanın muayene odasına alınarak masa üzerine uzatılması sağlanır.

Bu cihaz yardımı ile bakılacak olan alan üzerine doktor tarafından özel soğuk bir jel uygulanır. Cihazın ucuna bağlı olan prob adı verilen bir materyal yardımı ile bölge monitör üzerinde görüntülenmeye başlanır. Renkli bir yapıya sahip olan bu cihaz monitörde kırımızı ve mavi renklerin görülmesini sağlamaktadır.

Renkli Doopler Ultrason Neden Yapılır?

Hamilelik sürecindeki bayanlar için sıklıkla kullanımı tercih edilen bu ultrason, bebeğin gelişiminin sağlıklı olup olmadığının detaylı bir şekilde görüntülenmesi nedeni ile yapılmaktadır. Olası bir problemin erken teşhis edilmesi adına oldukça önemli bir yere sahip olan bu cihaz annelerin sağlığı içinde oldukça önemlidir.

Rahim alanının görüntülenmesine de olanak sağlayan bu ultrason, rahim içerisinde oluşan herhangi bir problemi, yüksek tansiyonun gebelik sürecinde bir olumsuzluğa sebebiyet verip vermediğini, fetüs içerisinde oluşan bir hastalığın erken teşhisi gibi nedenler de bu cihazın kullanımını gerektiren etkenlerdir.

Farklı hastalık çeşitlerinin tanısında da kullanılmakta olan bu cihaz, kalpte oluşan ritim bozukluklarının belirlenmesi, kalp damarlarında oluşan tıkanıklıkları göstermesi gibi nedenlerle de sıklıkla tercih edilmektedir.

Renkli Doppler Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Görüntüleme olanağı ile uygulanmakta olan bu cihaz bir monitör yardımı ile desteklenmektedir. Uygulanacak olan bölgeye bir jel sürülmesi ve ortalama olarak 60 dakikalık bir süreç içeren bu görüntüleme işlemi sonucu oldukça hızlı bir şekilde kişiye verilmektedir.

Renkli Doppler Ultrasonografi Kullanım Alanları

Birçok damarın bir araya gelmesinden oluşan insan vücudu bu damarlar üzerinde oluşan herhangi bir hastalık belirtisini görüntülemek adına ultrason cihazlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu alanda adından sıklıkla söz ettirmekte olan renkli doppler ultrason çeşidi günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. 

Toplardamar ve atardamarlar, kol ve bacaklarda yer alan damarlar, böbrek içerisinde oluşan damarlar, boyun damarları karaciğer üzerinde yer alan damarlar gibi alanların detaylı bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlayan bu cihaz bunun yanı sıra hamilelik sürecinin takibinde de kullanılmaktadır.

Renkli Doppler Kaçıncı Haftada Yapılır?

Hamilelik sürecinin olmazsa olmazı olarak bilinen ultrason görüntüleme işlemi şimdilerde renkli ultrason cihazları ile daha net bir görüntüleme şeklinde yapılabilmektedir.

Gebeliğin kaçıncı haftada olduğunun oldukça önemli olduğu bu görüntüleme 11-13 ya da 18-21.nci haftalarda yapılabilmektedir. Bu süreçte bebeğe ait tüm damarların gelişimini tamamlamış olması bu renkli görüntülemeye olanak sağlamaktadır.

Karotis Renkli Doppler Nedir?

Tıp dilinde Karotis olarak adlandırılan bu terim boyun bölgesinde bulunan atar damar anlamını taşımaktadır. Şah damarı olarak da bilinmekte olan bu damar beyinin işlevini düzenli yerine getirebilmesi adına oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Boyun bölgesinde 2 adet olan bu damarlarda oluşan herhangi bir probleme doğru tanının konulabilmesi adına renkli ultrason cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle damarlar içerisinde oluşan darlıkların ciddi bir sorun teşkil etmesi adına bu darlık olan alanların detaylı bir şekilde görüntülenmesinde bu renkli ultrason cihazı önemli bir yer taşımaktadır.

Skrotal Renkli Doppler Nedir?

Renkli olarak görüntüleme sağlamakta olan ultrason cihazlarının teşhis edebildiği bir diğer hastalık çeşidi ise erkeklerde görülmekte olan varikosel hastalığıdır. Bu hastalık türünün incelenmesi adına skrotal adı verilen renkli ultrason cihazı kullanımı gerekmektedir.

Testislerin toplardamarından başlayarak kasık kısmına kadar görüntüleme sağlamakta olan bu cihazın kullanımı sırasında hastanın derin nefes alması ve söylendiğinde ıkınması talep edilmektedir. Damarların genişleyerek daha net görünümü için yapılan bu uygulama sonrasında skrotal cihazı doğru teşhisin konulmasında etkisini göstermektedir.

Obstetrik Renkli Doopler Nedir?

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmesi adına kullanılmakta olan Obstetrik renkli ultrason cihazı bebek ve annenin sağlığının korunması adına ve olası bir problemin erken teşhis edilmesi adına oldukça önemli bir cihaz niteliğindedir.

Renkli Doppler Fiyatları 2022

Tıp alanında oldukça yeni ve gerekli bir cihaz olan bu renkli ultrason cihazı fiyatları hastane koşulları, cihazın kullanım gerekçesi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Renkli doppler cihazı kullanım sıklığına göre ve içinde bulunulan yıla göre de fiyatlandırılmaktadır. Renkli doppler fiyatları 2022 hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.