Perfüzyon MR Nedir?

Perfüzyon MR; Beyin içerisinde bulunan kan akışını gösteren ve kan miktarını ölçebilme yetisine sahip olan bir görüntüleme tekniğidir. Çoğunlukla beyin kanaması geçiren hastalar için tercih edilmektedir. Bu kanama sonrasında felç olan hastaların tedavi sürecine başlanmadan beyin içerisine ne derece kan miktarının nüfuz ettiğini belirleyen bir emar çeşididir.

Bunun yanında kan akışının hızı ile tıkanan beyin damarlarının belirli yöntemlerle kısa sürede tedavi edilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca perfüzyon mr bunun yanı sıra beyin içerisine belirli sebeplere bağlı olarak oluşan tümör gibi hastalık çeşitlerinin hangi derecede olduğunu da gösteren bir cihaz niteliğindedir.

Bu tümör derecesinin belirlenmesi hastalık sürecinin kısa zamanda erken teşhis ile kontrol altına alınabilmesini sağlamaktadır. Dinamik inceleme sistemi olarak da adlandırılmakta olan bu görüntüleme yöntemi tüm dünya ülkeleri tarafından kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Perfüzyon MR Nasıl Çekilir?

İnsan vücudunda oldukça önemli bir yere sahip olan beyin de oluşan hastalıkların ve kan birikimin teşhisi konusunda oldukça başarılı sonuçlar vermekte olan bu emar çeşidinin uzman hekimler tarafından uygulanması esastır.

Uygulama aşamasına hastaya damar yolu ile ilaçlı bir maddenin enjekte edilmesi ile başlanmaktadır. Oldukça kolay bir uygulama metodu bulunmakta olan bu emar çeşidi saniyede 4/5 ml ile enjekte edilen bu ilaç türü oldukça net bir görüntü elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Çekim işleminin tamamlanmasının ardından ortalama olarak 30 kesimlik görüntü elde edilmiş olmaktadır. Bu emar ile çekilen görüntüler oldukça hızlı bir süreç içerisinde bilgisayar ekranında görüntülenebilmekte ve hastalığın teşhisi hiç vakit kaybetmeden yapılabilmektedir.

Bu uygulamanın yapılma sürecinde radyasyon kullanıldığından kişinin üzerinde yer alan tüm metal eşyaların çıkartılması gerekmektedir. Ayrıca vücudunun herhangi bir yerinde protez bulunmakta olan kişilere bu emar türünün çekilebilmesi olanaksızdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde yer alan kişiler içinde radyoaktif olduğundan önerilmeyen bu yöntem ancak zorunlu durumlarda alınan önlemler doğrultusunda uygulanabilmektedir.

Perfüzyon MR Nerede Çekilir?

Bu alanda uzmanlaşmış ve tecrübe sahibi olmuş doktorların bulunduğu her alanda genellikle bu emar çeşidi yer almaktadır. Günümüz hızla gelişen teknolojinin sağlık alanında da varlığını sürdürmesi ile sürekli yenilenen görüntüleme cihazları arasında yer alan bu görüntüleme cihazı, çoğunlukla tüm sağlık kuruluşlarında yer almaktadır.

Birçok farklı özelliği bünyesinde barındırmakta olan bu cihaz özel nitelikler taşıyan bir cihaz konumundadır. Bu nedenle kimi zaman bulunduğu alanlar özel hastaneler ya da görüntüleme merkezleri olabilmektedir. Adı geçen tüm bu alanlarda görüntüleme olanağını sunan bu cihaz etkin tanı özelliği ve kesin teşhis koyabilme kapasitesi ile günümüzde oldukça tercih edilmektedir.

Bu emar türünün nerede çekildiği büyük bir önem içermektedir. Özellikle radyasyon kaynaklı bir tür olması ve uygulanabilirliğinin uzman doktor tarafından yapılması hususunda gereken özen gösterilmelidir.

Çekim işlemi sırasında steril bir ortam olması da bu emar türü için oldukça büyük önem içermektedir. Bu nedenle bu yöntemin uygulanacağı alanın iyice araştırılması ve uygulamanın öyle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Perfüzyon MR Kaç Dakika Sürer?

Tıp alanında ülkemizde de sıklıkla kullanılmakta olan görüntüle teknikleri arasında yer alan Pervüzyon MR oldukça hızlı bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulama yönteminin oldukça pratik olması bu hızı arttıran en temel nedenlerdendir.

Hastalıklara doğru tanı konulması amacı ile uzman doktorlar tarafından istenilen tetkikler arasında yer alan bu yöntem, ortalama olarak 5 dakikalık bir süreç içermekte ancak hastanın beyni içerisinde bulunan durumun derecesine göre bu süreç uzayabilmektedir. Bu nedenle çoğunlukla bu tip emar süreleri net olarak belirtilememektedir.

Perfüzyon MR Neden İstenir?

İnsanın yönlendirme merkezi halinde olan beyin içerisinde ya da dışında oluşan herhangi bir hastalık çeşidinin kolaylıkla teşhis edilebilmesi ve erken teşhis neticesinde tedavi yönteminin seçilmesi adına kullanılmakta olan bu görüntüleme cihazı birçok neden bağlı olarak istenmektedir.

Çoğunlukla alanında uzman doktorlar tarafından tanı koyamadıkları durumlarda başvurulmakta olan bu Perfüzyon MR yöntemi beyin dışında birçok organın hastalığını teşhis etmekte de kullanılmaktadır.

Bu nedenle sürekli talep gören ve istenilen uygulamalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Beyinde oluşan hastalık çeşitlerini ve fazlalaşan kan miktarını oldukça kısa sürede net bir şekilde görüntüleyebilme olanağı sunan bu yöntem beraberinde kap ve akciğer organlarında oluşan kan akışının da kontrolünü görüntüleyebilmektedir.

Ayrıca yine kafa travmaları, tüm vücut genelinde oluşan damar tıkanıklarını gidermek adına uygulanacak olan anjiyo işlemi gibi tedavi süreçlerinde de uzman hekim tarafından ilk istenecek olan emar yöntemleri arasında yer almaktadır. Erkan tanının hayat kurtardığı sağlık sektöründe bu cihaz gibi doğru teşhis koymaya yardımcı nitelikte olan görüntüleme cihazlarının yeri oldukça büyüktür.

Perfüzyon MR Fiyatları 2022

Teknoloji alanında gelişme gösteren her cihaz gibi bu emar cihazlarının da fiyatlandırmaları birçok farklı faktörden etkilenmektedir. Giderek büyüyen sağlık sektöründe sıklıkla tercih edilmekte olan cihazların fiyat etiketlerinin giderek yükselmesi bu fiyatlandırmanın en önemli etkenleri arasında yer almaktadır.

Fiyatlandırmayı etkileyen diğer faktörler arasında yer alan cihazın kullanım süresi, görüntülenecek olana alanın genişliği, bu emar çeşidini tavsiye eden doktorun tecrübe ve referansları, cihazın bulunduğu hastanenin koşulları, emar işleminin yapılacak olduğu yıl gibi detaylar perfüzyon mr fiyatları 2022 için belirlenen fiyatlandırma tekniklerinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Perfüzyon mr fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.