Mr Ürografi Nedir?

MR ürografi, hamileler, çocuklar ve alerjik rahatsızlığı olan hastalar için tercih edilmektedir. İçerisinde birçok avantajı barındırmakta olan bu yöntem günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

MR ürografi uygulandığı anda böbreklere hiçbir zarar vermemesi, içerisinde radyasyon maddesi bulundurmaması, görüntülediği organların gerçek görünümlerini göstermesi, bu görüntüleme tekniğinde fizyolojik parametreleri kullanması gibi avantajları ile gün geçtikçe artan taleplere maruz kalmaktadır.

Bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için alanında uzman doktor tarafından uygulanması ve sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu uygulama tekniği ile görüntülenmekte olan idrar kesesi, boşaltım sistemi gibi alanların teşhis ve tedavi sürecinde yeni bir uygulama olarak tıp alanında yerini almaktadır.

Ayrıca vücut üzerinde oldukça önemli bir organ niteliği taşımakta olan böbrekler için de oldukça önemli bir görüntüleme aracı olan bu cihaz, oldukça kaliteli bir görüntü imkânı sunmaktadır.

MR Ürografi Nasıl Çekilir?

Bu radyasyon etkisi göstermeyen ürografi tekniğinin uygulanması sırasında hasta muayene masası üzerine yatırılır ve ürografi’nin çekim işlemi uygulanır. Oldukça kolay bir teknik ile uygulanan bu görüntüleme yöntemi birçok hastalığın tanı ve tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Bu görüntüleme işleminin başlatılabilmesi adına öncelikle hastanın belirli hazırlık aşamalarından geçirilmesi gerekmektedir. Bu aşamaların başında hastanın bu tekniğin uygulanacak olduğu günün 3 gün öncesinde doktor tarafından verilen diyet listesine uyması ile başlamaktadır.

Ayrıca MR ürografi görüntülemesinin yapılacağı gün en az 8 saat öncesinde hastanın hiçbir şey yiyip içmemesi sağlanmalıdır. Bu işlem öncesinde sağlıklı bir görüntülemenin yapılabilmesi adına hastanın üzerinde bulunan tüm metal eşyaların çıkartılması sağlanır.

Tıp alanında kullanılmakta olan diğer emar yöntemlerinden farklı özelliklerde çekilmekte olan bu uygulamada idrar yollarının tamamen boş olması da bu çekim işleminin sağlıklı sonuçlandırılması adına oldukça büyük önem içermektedir. Bu boşaltımın sağlanabilmesi adına çoğunlukla idrar söktürücü ilaçların kullanımı tavsiye edilmektedir.

Çoğunlukla kapalı emar odaklı çekilen bu görüntüleme tekniği bazı hastaların kapalı alan fobisi bulunması ya da obezite boyutunda kilolu olması sebebi ile cihaz içerisine sığamaması gibi sebepler ile açık emar tekniğinin kullanılması yolu ile çekilmektedir.

Daha rahat bir çekim yöntemi sağlayan bu açık emar ürografi çoğunlukla özel hastane gibi alanlarda uygulanmaktadır. Böylelikle daha sağlıklı bir görüntülenme sağlanmış olmaktadır.

MR Ürografi Nerede Çekilir?

Hastalık çeşitlerine erken tanı konulmasında oldukça önemli bir etkiye sahip olan bu ürografi tekniği bu alanda tecrübesi bulunan uzman doktorların bulunduğu sağlık kuruluşlarında çekilmelidir. Kapalı emar cihazı yardımı ile uygulanan bu yöntem bazı hasta çeşitleri için açık olarak da uygulanabilmektedir. 

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hızla artış göstermekte olan bu uygulama şimdilerde oldukça yaygınlaşmıştır. İlgili işlemin uygulanabilir olduğu sağlık kuruluşlarında bu yönteme uygunluk içermekte olan teknolojilerin ve cihazların bulundurulması gerekmektedir.

MR Ürografi Kaç Dakika Sürer?

Tüm uygulama ve değerlendirme süreci uzman doktor tarafından uygulanmakta olan Mr Ürografi ortalama olarak 15 dakika gibi bir süreç içerirken kimi zaman hastaların sağlık durumuna göre yarım saatlik bir süreç içermektedir.

Hastaya göre çeşitlenen bu süreler kimi zaman görüntülenecek olan alana göre de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bu uygulama işlemi için kesin bir zaman aralığı verilmesi söz konusu değildir.

MR Ürografi Neden İstenir?

Çoğunlukla içerisinde bulunduğu radyasyon etkisi göstermemesi sebebi ile sıklıkla istenmekte olan bu uygulama, idrar yolları ve böbrek gibi organların detaylı bir şekilde görüntülenmesi adına talep edilmektedir. Oldukça kısa sürede ve kolay uygulanabilir bir teknik olması, tanı konusunda kesin çözümler sunması gibi nedenler de bu uygulamanın istenilme nedenlerindendir.

Ayrıca çoğunlukla kişiler için uzun ve zor bir süreç olan bir hastalık çeşidi olan kanserli hücrelerin erken teşhisinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu röntgen çeşidi tüm bu yönleri ile hastalardan talep edilmektedir.

Bununla birlikte vücut üzerinde önemi büyük bir sistem özelliğinde olan boşaltım sistemi içerisinde oluşan tıkanıklıkların nerden kaynaklandığını, doğumsal nedenler ile oluşan birçok hastalığın takip edilmesi gibi nedenler ile de bu tekniğin kullanılması istenilmektedir.

MR Ürografi Güvenilir Mi?

İçerisinde X ışınları bulunmayan bir uygulama olan Ürografi uygulaması, içerisinde radyoaktif madde bulundurmadığından çocuklar ve hamileler için de güvenilir bir şekilde kullanılabilmektedir. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu görüntüleme yöntemi büyük bir güven içermektedir. Uygulama şeklinin kolay olması ve ağrısız olması da bu güven unsurunu tetikleyen nedenlerdendir.

MR Ürografi Fiyatları 2022

Sürekli gelişme göstermekte olan tıp dünyasında oldukça modern bir teknoloji olarak bilinen Ürografi sunduğu başarılı sonuçlar neticesinde her geçen gün artan talep ile karşı karşıya kalmaktadır.

Özellikle kanserli olan hücrelerin teşhis edilmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu görüntüleme çeşidi fiyatlandırmaları ile de oldukça tercih edilmektedir. Artış gösteren bu talepler fiyatların değişkenlik göstermesinde oldukça etkilidir.

Bu uygulamaya ait fiyatlandırmalar uygulanacak olan sağlık kuruluşlarının koşullarına göre de değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla özel kuruluşlarda kullanılmakta olan bu ürografi görüntüleme yöntemi beraberinde oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Hastalıklarının tanısının yanında tedavi olanağına da yardım niteliği taşımakta olan bu Mr ürografi uygulanabilirlik açısından oldukça kolay olması yönünden de sıklıkla tercih edilmektedir. MR Ürografi fiyatları 2022 hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşınız.