Defekografi; Kabızlık türü hastalıklarda kullanılır. Dışkısını zor çıkaran ya da dışkısını tutamayan hastalar için bu emar çeşidi tercih edilir. Tıbbın son derece ileri düzeyde olduğu günümüzde kullanılan emar cihazları hastalıkların tanılama ve tedavi işleminde oldukça önemlidir.

Manyetik rezonans olarak bilinen emar cihazı ile vücudun tüm bölgeleri detaylı bir şekilde taranarak analiz edilir. Yeni nesil cihaz olarak adlandırılan emar cihazları içerisinde güçlü mıknatıs yapısı ve radyo dalgaları bulunur.

Bu özelliği emar cihazları vücudum kesitlere ayrıldığı bölgelerde net görüntüler elde eder. Ayrıca içerisinde herhangi bir zararlı ışın bulunmadığı için güvenilir ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Çocukların, yetişkinlerin ve hamilelerin bu cihazlar yardımıyla var olan hastalıkları erken dönemde belirlenerek ilerlemeden önlenir.

Emar cihazları vücudun tüm bölgelerinde uygun araçlar yardımıyla kullanılır. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan MR,  yapılan radyolojik incelemeler sonucu makattan sarkan bağırsakların nedeni de incelenir.

Defekografi Nasıl Çekilir?

Sağlık koşullarının en iyi şekilde sağlandığı günümüzde her hastalığın tedavisinde uygun bir yöntem bulunur. Kabızlık ve dışkılama sorunu yaşayan hastalar için defekografi emar kullanılır.

Randevu saatinde emar odasında bulunan hastalar ile yapılan ön görüşmeler sonrasında hasta emara hazır hale getirilir. İşlem öncesi hasta ya lavman verilerek boşaltım sistemi tamamen boşalır.

Masaya yatırılan hastaya hazırlanan kontrast maddesi verilir. Doğru ve sağlıklı sonuçlara ulaşmak için hastanın 2-3 saat öncesinden idrara çıkmaması gerekir. Görüntünün netliği açısından mesanenin dolu olması oldukça önemlidir.

Defekografi inceleme aşamasına gelindiğinde ise hasta skopi adı verilen bir cihaz üzerine çıkıp komot olarak adlandırılan kısma oturması istenir. Bundan sonra ise elde edilen veriler dijital ortama aktarılarak raporlaştırılır.

Defekografi Faydaları

Yaygın kullanım alanına sahip olan emar cihazları sayesinde hastalıklar erken evrede teşhis edilerek netleştirilmeye çalışılır. Bu model ve teknik özelliklere sahip cihazlar sayesinde hastalıklar ilerlemeden uygun tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılır. Defekografi ile günümüzde kabızlık şikâyeti yaşayan hastalar tarafından kullanılır.

Pek çok kişi bu tür sorunlar yaşamaktadır ve çevresel faktörlerden dolayı bu durumu uzman bir kişiye anlatmaktan çoğu zaman çekinir. Bu nedenle kabızlık ya da tutamama gibi problemlerde zamanında müdahale edilmediği takdirde daha gibi sorunlara yol açabilir. Bu konuda herhangi bir çekince yaşamadan uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Sağlıklı bir hayatın devamı için dışkılama işlemi her gün hastaları zorlamadan yapılır. Bunu tam olarak yapamayan hastalara radyolojik inceleme olan defekografi emar çekilir. Emarın en önemli faydası ise kişinin yaşadığı problem belirlenerek uygun tedavi yöntemi ile hayatı normale döner.

Defekografi Kimlere Uygulanır?

Defekografi birçok hastalığın tanılanmasında kullanılır. Defekografi emar, kabızlık sorunu olan, gaz kaçıran, gün içerisinde çok fazla tuvalete giden, karın şişkinliği ve hazımsızlığı olan kişilere, tuvalete zor yetişme, aşırı zorlama sonucu makatta oluşan ağrılar, makat sarkması olanlar, tuvalette uzun süre kalma ve rahatlayamama gibi konularda defekografi yapılır.

Defekografi Tedavi Yöntemleri

Her hastalığın bir tedavi yöntemi bulunur. Bu sebeple hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir. Yapılan defekografi işlemleri sonrasında hastaların yaşamış olduğu sorunlar belirlenir. Defekografi yapılırken hastaları herhangi bir anestezi uygulanmasına gerek duyulmaz. Uygulama öncesinde hastanın ince bağırsağı kontrol edilir ve olası sorunlar önlenir.

Defekografi sırasında x ray cihazları da kullanılır. Tabii ve teknolojik özelliklere sahip cihazlar kullanıldığı için herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmaz. Kullanılan cihazlar yardımı ile hastanın problemi giderilir ve doğru tedavi yöntemleri uygulanır.

Defekografi Öncesinde Bir Hazırlık Gerekir Mi?

Defekografi öncesinde bir ön hazırlığa gerek yoktur. Sadece hastanın 2-3 saat kadar idrarını tutması istenir. Çünkü mesanenin dolu olması daha net bilgiler verir. Görüntüleme işlemine başlamadan önce hasta tüm konularda bilgilendirilmeli ve nasıl davranılması gerektiği konusunda uyarılmalıdır.

Defekografi İşleminin Zararı Var Mıdır?

Yapılan defekografi uygulaması için manyetik rezonans cihazları kullanıldığı için herhangi bir zararı bulunmaz. Çünkü bu cihazlar içerisinde zararlı ışınlar ve radyasyon bulunmaz. Kabızlık ve dışkılama problemi yaşayan tüm hastalar zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Önem verilmediği takdirde daha ciddi sorunlara ve hasarlara neden olabilir. Özellikle bazı hasta var bu duruma anlatmaktan çoğu zaman çekinirler.

Ciddi hasarlar sonucu hastanelik olarak daha zorlu tedavi süreçlerine tabi olurlar. Yaşanan sorunları daha fazla büyütmeden yapılan defekografi emar çekimleri ile hastalar sağlığına kavuşur. Son derece zararsız ve güvenilir bilgiler veren emar cihazları tüm hastalıkların tedavi öncesi ve sonrasında kullanılarak takibini yapar.

Defekografi Yan Etkileri

Defekografinin kesinlikle yan etkisi bulunmaz. Görüntüleme işlemi sırasında kullanılan kontrast maddesine karşı alerjisi bulunan hastaların belirlenmesi için testler yapılır. Yapılan testlerde herhangi bir sorun görünmüyorsa defekografi işlemi güvenilir bir şekilde yapılabilir.

Defekografi Çekim Fiyatları 2022

Defekografi son zamanlarda pek çok hasta tarafından tercih edilir. Bu cihaz yardımıyla kabızlık ve tutamama problemleri ortadan kaldırılır. Defekografi fiyatları hastanın tercih ettiği kliniğe bağlı olarak değişir. Özel hastanelerde kullanılan görüntüleme cihazları ekstra ücretlere tabidir.

Defekografi yaptırmak isteyen hastalar öncelikle fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Defekografi fiyatları hastaların bütçesini sarsmayacak özellikte hazırlanmıştır.

Fiyatlardan daha da önemlisi kullanılan emar cihazları ile hastalıklar görüldüğü andan itibaren tespit edilir. Bu nedenle emar cihazları güvenilir bir şekilde kullanılır. Defekografi çekim fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.