Dijital Mamografi Nedir?

Dijital Mamografi; Meme dokusu ve bir şekilde görüntülenir ve Bu işlem sırasında x-ışını oldukça az kullanılır. Manyetik rezonans cihazları hastalıkların teşhis edilmesinde önemli bir özelliğe sahiptir.

Bu cihazlar sayesinde vücudun tüm organları ve dokuları detaylı bir şekilde görüntülenir. Görüntülerin elde edilmesinde büyük rol oynayan güçlü mıknatıs yapısı ya radyo dalgaları bu bulunur. Vücut ve organlar belli kesitlere ayrılarak detaylı bir şekilde incelenir.

Emar cihazlarının yaygın bir şekilde kullanılmasının en önemli nedeni, ameliyatsız bir uygulama olması ve hastaların tüm doku, organ, iskelet sistemini net bir şekilde görüntülemesidir. Bu yeni nesil cihazlar sayesinde hastalıklar erken dönemde teşhis edilerek uygun tedavi yöntemleri ile yok edilmeye çalışılır.

Kadınların sıklıkla yaşadığı meme kanseri emar cihazları ile incelenerek dijital ortama aktarılır. Memenin net bir şekilde görüntülenmesi ve meme hastalıklarının teşhisi emar cihazları ile daha kolay hale gelmişler. Meme kanseri erken dönemde müdahale edilmediği takdirde ölüm oranı oldukça yüksektir.

Tomosentez Mamografi Nedir?

Dijital Tomosentez teknolojisi sağlık alanında görülen önemli gelişmelerden biridir. Bu teknoloji sayesinde meme dokusu üç boyutlu bir şekilde ele alınır. Böylece meme değişik açılardan çok sayıda alınan görüntüler sayesinde daha net bir şekilde incelenir ve doğru analizler yapılır.

Yapılan milimetrik kesimler sayesinde meme ve dokusu bilgisayar ortamında görüntülenmeye çalışırlar. Tomosentez mamografi görüntü kalitesinden ödün vermeden net görüntüler elde eder.

Ayrıca an uygulama sırasında radyasyon dozu oldukça azdır. Tomosentez mamografi teknolojisi sayesinde genç yaşta olan kişiler de bile cihazın sahip olduğu 3G teknolojisi sayesinde kitleler erken dönemde tanılanabilir.

Uygulama sırasında hastaya olası bir baskı yaşatmadan görüntüleme işlemleri konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Bu ilgili teknolojik özelliğe sahip cihaz sayesinde en küçük kitleler dahi gözlenebilir.

Cihaz yardımı ile elde edilen mamografi görüntüler elektronik detektörler aracılığı ile dijital ortama aktarılıp saklanarak arşivlenebilir. Standart olarak kullanılan mamografi neredeyse görüntüler filme aktarılır. Bu nedenle 3D Tomosentez mamografi görüntüleri istenildiği an yeniden alınabilir. Çekilen diğer görüntüler ile karşılaştırılabilir.

Tomosentezli Dijital Mamografi Nasıl Yapılır?

Yapılan görüntüleme işlemleri standart mamografiye benzer. Tomosentez mamografi için hasta üst kıyafetlerini çıkarır. Uygulama öncesi hastanın üzerinde bulunan küpe, kolye, yüzük tarzı takılar çıkarılarak görüntülenmenin sağlıklı olmasına önem verilir.

Hastanın memesi uygun olan tomosentez plakları içerisine yerleştirilir. Meme 2 plaka arasına yerleştirildiği için farklı şekillerde görüntüsü alınır. 3D tomosentez mamografi yaklaşık 15-20 dakika içerisinde tamamlanır.

Yapılan görüntüleme işlemleri sırasında güvenilir ve doğru bilgilere ulaşmak için hastalardan bazı hususlara dikkat edilmesi istenir. Yapılan çekimler adet döngüsünden 1 hafta sonra yapılınca daha sağlıklı olur.

Menopoza giren kadınlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Görüntüleme işlemleri öncesinde hastaların kesinlikle bir kozmetik ürün, parfüm ve deodorant tarzı eşyalar kullanılmaması gerekir. Daha önce mamografi çekimi yaptıran bayanlar, tomosentez mamografi çektirirken yanımda geçmiş dönemlerdeki görüntülerini de bulundurması gerekir.

Dijital Mamografi Avantajları

Mamografi cihazları ile elde edilen görüntüler elektronik cihaz yardımı ile bilgisayar ortamında oluşturulur. Dijital mamografi erken dönemde hastalıkların teşhis edilmesinde önemli bir avantajdır.

Meme bölgesi ve meme dokusu ayrıntılı bir şekilde incelenir. Dijital mamografi çekimi sırasında bekleme süresi kısadır. İnceleme süresi aynı şekilde kısadır. Elde edilen veriler net bir şekilde oluşturulduğu için çözünürlüğü yüksektir. Bu nedenle dijital ortamda görüntü büyütme veya parlatma gibi ayarlar kolayca yapılabilir.

Dijital mamograf görüntüleri bilgisayar ortamında saklandığı için hastanın önceki ve sonraki sonuçları karşılaştırılabilir. Dijital mamograf cihazları pek çok cihaza nazaran inceleme sırasında memeyi fazla sıkıştırmıyor ve hastalar daha az ağrı hissediyor.

Dijital Mamografi Fiyatları 2022

Her hizmetin bir bedeli olduğu gibi özel hastanelerde yapılan dijital mamograf görüntüleme sistemlerinin fiyatları da belirlenmiştir. Dijital mamograf çekimi için tercih edilen bu kurumlar güncel fiyat politikaları ile hastalarını bilgilendirirler. Bu doğrultuda hastaların bütçesine uygun olan mamografi çekimleri yapılır.

Dijital mamografi fiyatları hastanenin özel hizmetleri, tercih edilen doktorun deneyimi, hastanenin bulunduğu il, hastanın şikâyetleri doğrultusunda ortaya çıkar. Dijital mamografi sayesinde erken dönemde teşhis edilen meme kanseri ilerlemeden tedaviye başlanır.

Radyolojik bir görüntüleme yöntemi olan dijital mamografi kanser riskine karşı yapılır. Yapılan sağlık taramaları ile meme kanseri teşhisi konulur. Mamografi sayesinde meme dokusunda oluşan farklılaşmaların ve kitlenin boyutu tespit edilir. Hastaların memesinde kanser ile ilgili bir belirti fark etmesi halinde hemen çekimi başvurması gerekir.

Dijital mamografi fiyatları hastanın tercih etmiş olduğu özel görüntüleme merkezinin hizmetleri doğrultusunda belirlenir. Hastalar mamografi çektirmeden önce fiyatlar hakkında bilgi sahibi olurlar.

Özel görüntüleme merkezlerinin tercih edilmesinin en önemli nedeni yoğun hastanelerde sıra beklememek ve hızlı sonuç almak için tercih edilir.

Fiyatlar üzerinde doktorun deneyimi hastanın şikâyetleri hastanenin ek hizmetleri etkili olmaktadır. Dijital mamografinin teşhis ve tanılamada kullanılması hastalıkların erken evrede fark edilmesini sağlamıştır.

Kadınlar için ölümcül bir özelliğe sahip olan meme kanseri, ilk evrede fark edildiği andan itibaren doğru tedavi yöntemleri ile kanser hastalığı ortadan kalkar. Dijital mamografi cihazları ile elde edilen net görüntüler sayesinde doğru tanılama yapılır.

Böylece kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmadan tedaviye alınır. Dijital mamografi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.