Kadın Check Up Nedir?

Kadın check up, özellikle kadınlarda belirli bir yaştan sonra hayati önem taşıdığı için birçok sağlık kurumunda programları oluşturulmuştur.

Birçok hastalığa karşı erken teşhis imkânı sağlayan kadın check up testleri ile birçok hastalığa karşı olumlu sonuçların da alınması mümkün olur. Günümüzde gelişmiş tıp ekipmanları sayesinde vücudun hemen her bölgesinde check up taramaları yapılabilmektedir.

Sağlık kuruluşları ile iletişime geçildikten sonra Check up programları hakkında detaylı bilgi edinerek check up fiyatları hakkında da bilgi alınması mümkün olabilir.

Kadın Check Up Neleri Kapsar?

Check up uygulamalarında her yaş aralığında uygulanan işlemler farklılık gösterir. Check up taramalarında daha genç yaşlarda genelde detaylı kan ölçümü yapılarak değerler ölçülür ve herhangi bir probleme rastlanmadığı durumlarda farklı işlemlere gerek görülmez. Düzenli verilecek kanlar ile yapılacak tetkikler birçok durumda oluşabilecek hastalıklar hakkında önceden bilgi verme niteliğine sahiptir.

Yaşın ilerlemesi ile 30 yaş grubunda bu testlerin sıklaşması ve birkaç yılda bir yapılması tavsiye edilir. Kan testi ile birlikte vücudun öne çıkan organlarında da tarama yapılması gerekliliği doğar.

Özellikle meme ve rahim muayenesinde gerekli özen ve titizliğin gösterilmesi gerekmektedir. Yaş ilerleyip 40 yaş üzerine çıkıldığında ise vücutta artık her yıl detaylı muayene yapılması ve bütün organların incelenmesi gerekliliği doğar.

Bu kapsamda her yıl yapılacak tetkikler ile vücutta böbrek fonksiyonları, karın içi organların genel durumu, kalp tetkikleri, karaciğer fonksiyonları, tiroit ve hormon değerleri, kulak burun ve boğaz tetkikleri, hücre sayımları, metabolizma ölçümleri, kan ve yağ miktarının detaylı incelemesi gibi birçok farklı testin yapılması gerekir.  Check up fiyatları da yapılacak testin detay ve ayrıntısına göre farklılık gösterir.

Kadın Check Up Programları Laboratuvar Tetkikleri

Laboratuvar Tetkikleri

* ALT, SGPT
* AST, SGOT
* Ferritin
* Gaitada Gizli Kan
* Glukoz (Açlık)
* Hemoglobin A1c (HbA1c)
* Hemoglobin A1c (HbA1c)
* Hepatit Bs Antijeni (HBsAg)
* Hepatit Bs Antikoru (anti – HBS)
* HOMA-IR
* İnsülin Direnci (HOMO-IR)
* Kalsiyum (Ca)
* Kolesterol, HDL
* Kolesterol, Total
* Kreatinin
* Sedimentasyon
* Tam İdrar Tahlili
* Tam Kan Tahlili (Hemogram)
* Tiroit Stimülan Hormon (TSH)
* Trigliserid
* Üre Azotu (BUN)
* Ürik Asit
* Vitamin B12
* Vitamin D 25 – Hidroksi (OH)
* Vitamin D, 25 Hidroksi

Kadın Check Up Neden Yaptırmalısınız?

Kadınlar sahip oldukları kadın organları nedeni ile belirli yaşın üzerinde iken artık kansere daha yatkın olma özelliği gösterir. Tehlike arz e den meme ve rahim organları en ufak bir hormon dengesizliğinden etkilendiği için bu organlar risk grubuna dâhil olur.

Birçok kadında sıklıkla görülen rahim ağzı kanseri ve meme kanseri gibi riskli hastalıklara karşı önceden önlem almak için check up programlarının uygulanması gerekir.

Her yıl düzenli olarak yaptırılacak muayeneler ile check up programlarına dâhil olmak ve check up fiyatları hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür.

Kadın Check Up Programları Solunum Tetkikleri

Solunum Tetkikleri

  • Solunum Fonksiyon Testi

Kadın Check Up Ne Kadar Sürer?

Check up uygulamalarında etkili sonuç alabilmek ve kısa süre içerisinde sonuçlandırabilmek için tercih edilebilecek merkez tercihini doğru yapmak önemlidir.

Merkezde görev alan doktorların uzmanlık seviyeleri, merkezin testler için uygunluğu ve hastaların yoğunluk durumu gibi faktörler testlerin uygulanma ve sonuçlanma sürelerini doğrudan etkiler.

Herhangi bir yoğunluk ve aksaklığın yaşanmaması ile kısa sürede testlerin sonuçlanması da mümkün olur. Merkezler ile görüşüldükten sonra net olarak check up fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak mümkün olur.

40 Yaş Altı ve 40 Yaş Üstü Check Up

40 yaş üstü kadınlar kanser riski anlamında oldukça tehlikeli bir grubun içerisinde yer alırlar. Özellikle kadınları tehdit eden kanser problemleri 40 yaş üzerinde kendini göstermeye başlar. Bu anlamda hastane ve sağlık kuruluşlarında sunulan check up uygulamalarında faydalanmak ve her yıl bir kez check up uygulamalarına katılmak gerekir.

Her merkez fiyat konusunda farklılık gösterebileceği gibi uygulanacak testlerin kapsamı da fiyatı etkiler. Bu anlamda hastalar tercih edecekleri sağlık kuruluşlarına karar verdikten sonra check up fiyatları konusunda da daha doğru bilgilere ulaşmış olur.

Patolojik, Endoskopik Tetkikler ve Anestezi Tetkikleri

Patolojik Tetkikleri

  • Sitopatoloji, Thin-prep

Endoskopik Tetkikler

  • Kolonoskopi, Total

Anestezi Tetkikleri

  • Sedasyon ve Aneljezi

Kadın Çekap Programları

Kadınlar için sunulan Check up programlarının en önemli farkı, kadınlar için önemli olan kadın organlarının detaylı incelenebilmesidir.

Belirli bir yaşın üzerinde olan kadınlar için özel olarak uygulanan programlar dâhilinde rahim ve meme kanseri gibi kadınlarda en sık görülen kanser problemlerine karşı önceden önlem alma fırsatına sahip olunur. Merkezlerde yapılacak detayların ardından check up fiyatları hakkında da daha detaylı bilgi sahibi olunması mümkündür.

Birçok sağlık merkezinde gerçekleştirilebilen check up programları; 40 Yaş Üstü ve 40 Yaş Altı Check Up Programları, Her İdam Uygulanabilen 60 Yaş Üstü Geriatri Check Up Uygulamaları, Kalp BT Anjiyo Taramaları, Kalp ve Akciğer Tarama Programları, Tüm Vücut MR Programları, Onkolojik Beslenme Programları şeklinde sıralanabilir.

Kadın Check Up Programları Muayene ve Ölçümleri

Muayeneler

* Check Up Muayene
* Kardiyoloji Muayenesi
* Jinekoloji Muayenesi
* Diş Muayenesi
* Diyetisyen Görüşmesi
* Ölçümler

* Vücut Kompozisyon Saptanması

Kadın Check Up Programları Kardiyolojik Tetkikler

Kardiyolojik Tetkikler

* EKG
* Eforlu EKG
* Ekokardiyografi

Özel Kadın Çekap Paketi

Kadınlara özel olarak hazırlanan check up uygulamaları kapsamında kadınların vücutlarında detaylı bir tarama yapılması sağlanır.

Bu sayede oluşabilecek veya oluşmuş olan birçok hastalığa karşı önlem alınır ve kadın organlarının zarar görmemesi sağlanır. Yaşam süresini uzatan ve erken tedavi şansını artıran testler hakkında ve check up fiyatları hakkında merkezlerden detaylı bilgiler edinilebilir.

VIP Kadın Çekap

VIP check up uygulamaları hastaların tercihine göre hazırlanan ve özel olarak uygulanan check up programlarıdır. Oldukça detaylı ve kapsamlı olan bu testler hastalara özel programlar ile hazırlanır ve her aşamasında hastanın özel doktoru hazır bulunur. Detaylı tetkik ve taramalar ile vücutta her bölge testten geçirilir ve her tür rahatsızlığa karşı önlem almayı sağlar.

Kadın Check Up Programları Radyolojik Tetkikler

Radyolojik Tetkikler

* Panoramik Diş Röntgeni
* Tiroit USG
* Tüm Abdomen USG
* Akciğer Grafisi (İki Taraflı)
* Meme USG
* Mamografi

Kadın Check Up Fiyatları 2022

Günümüzde ilerleyen tıbbi yenilikler doğrultusunda birçok farklı tıbbi cihaz ile kanser taraması yapılabilmektedir. Hemen her yaştan insanın önem vermesi gereken testler çok kısa sürede tamamlanır ve bu doğrultuda hastalara uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

Hastalar tercih edecekleri merkezde uzman doktorları ile görüşerek kadın check up fiyatları 2022 test içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.