Check Up Nedir?

Check up, İnsanların sağlıklı bir yaşam sürmesini ve her tür sağlık problemine karşı erken önlem alınmasını sağlayan bu programları, hem kadınlar hem de erkekler üzerinde uygulanabilen ve birçok durumda hastalıklara karşı erken teşhis fırsatı sunan taramalara verilen en genel isimdir.

Sağlıklı olan bireylere genel anlamda yapılan değerlendirmelerin ardından kişilerde mevcut bulunan veya belirtisi olan her tür rahatsızlık önceden saptanır. Check up programları kısa süre içerisinde tamamlanması nedeni ile de kolaylıkla yaptırılabilir.

Devrin en önemli hastalıklarının tespitinde bir numaralı tarama yöntemi olan check up fiyatları taramanın yapılacağı sağlık merkezine göre farklılık gösterir. 

Check up bir tür erken tanı sistemidir ve vücudun hemen her bölgesinde derinlemesine taramaların yapılmasını sağlar. Tedavide yüksek başarı oranı veren uygulamalar sayesinde yaşam kalitesini yükseltmek mümkün olur.

Check bir diğer amaçla da olası hastalık risklerine karşı erken tanı koyabilmektir. Ailesel olarak kalıtsal gelebilecek rahatsızlıklara ve vücudun dış faktörlerden etkilenme durumuna göre oluşabilecek hastalıklara karşı önceden önlem alınması da mümkün olur. Çekap fiyatları yapılacak testin detayına ve niteliğine göre değişir. Bu nedenle kişilerin sağlık merkezleri ile iletişime geçmeleri gerekir.

Check Up Nasıl Yapılır?

Taramalar sağlık merkezlerinde uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilen taramalardır. Sağlık kuruluşlarında doktorlara ön muayene olan hastalar bu aşamadan itibaren uzmanlar eşliğinde sıra ile taramalara alınır ve bölgesel olarak vücudun her bölümünün incelenmesi ve filme alınması sağlanır. 

Gerekli görüldüğü koşullarda gerekli ortamlar yaratılarak kalp ritimlerinin ölçülmesi sağlanır ve performans ölçümü de yapılır. Verilen tahliller ile yapılan tetkiklerin sonuçları bir araya getirilir ve hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir. Yapılacak bu tetkiklerin seviyesine göre de çekap fiyatları belirlenir.

Check Up Neleri Kapsar?

Son derece kapsamlıdır ve vücuttaki her bölümün detaylı incelenmesini sağlar. Bu taramalar basit bir kan verme ile başlar ve ilerleyen süreçte vücuda dair her tür değerlendirme ve ölçümlemenin yapılması sağlanır.

Çekap taramalarının kapsamı son derece geniştir. Kan testi, tiroit ölçümü, guatr ölçümü, hepatit testi, ultrason görüntülemeleri, karaciğer ve böbrek fonksiyonları, kalp ve damar takibi, akciğer grafisi bir birçok farklı alanda inceleme yapılır ve sonuçlar değerlendirilir.

Çekap fiyatları bu kapsamda yapılacak her tür müdahalenin belirlenmesi ile belli olur. Hastaların başvurularının ardından taramalarda ne amaçla yapılacağına karar verilir ve işlemlerin detayına göre hastalara fiyat bilgisi verilir.

Check Up Neden Yaptırmalısınız?

Hem kadınlar hem erkekler üzerinde uygulanabilen çekap taraması birçok durumda hayat kurtarır. İnsanlarda birçok urumda genetik kökenli birçok rahatsızlık bulunur. Herhangi bir belirti göstermeden sinsi olarak ilerleyen bu rahatsızlıklar genetik olarak geçtiğinden dolayı tarama yapılmadan tespit edilemez.

Her dönemde yaşam boyunca düzenli ve dönemsel olarak yaptırılacak taramalar ile bu anlamda kişilerin vücutları ve sağlıkları hakkında da genel bilgi sahibi olmalarını sağlar. Bu sayede birçok hastalık erken teşhis ile tedavi edilirken ileride oluşabilecek hastalık risklerine karşı da hastalarda koruma programları oluşturulur.

Check Up Ne Kadar Sürer?

Taramalar genel anlamda aynı gün sonuçlanır. Birçok durumda taramalar farklı pozisyonlarda gerçekleştirilir bu nedenle ortam hazırlanması gibi sebeplerle gün içerisinde yayılır.

Ancak hastalar bir günlerini ayırarak bütün tarama işlemlerini bugün içerisinde gerçekleştirebilir. Sonuçlar da sağlık merkezlerinin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Hastalar doktorları ile birebir görüşerek doktorların uygun gördüğü günlerde sonuçlara ulaşabilir.

Yapılacak değerlendirmenin ardından ise olası bir sağlık problemi ile karşılaşılırsa bu durumda zaman kaybetmeden tedaviye başlanır ve başarılı sonuçlar alınır. Çekap fiyatları bu aşamada testlere başlamadan önce doktorlar tarafından hastalara bildirilir.

Çekap Hazırlık

Taramaya girecek hastalar tarama öncesi dönem hakkında da doktor tarafından bilgilendirilir. Bu aşamada bir gün öncesi geceden itibaren bir şey yememek önemlidir. Bununla birlikte sigara ve alkol gibi tüketimlerin de bırakılması gerekir.

Alkol tüketimini 3 gün önce durdurmak gerekir. Taramanın olduğu gün hastaneye aç gelinmesi gerekir ve kullanılan ilaçlarında kullanılmaması gerekir. Sade kıyafetler giyilmelidir ve takı vb. gereçlerin takılmaması gerekir.

Randevu öncesinde tempo içeren her tür aktiviteden de uzak durulması gerekir. Hastalar tarama öncesinde çekap fiyatları ve yapılması gerekenler hakkında her tür bilgiyi sağlık kuruluşundan alabilir.

Çekap’ta Nelere Bakılır?

Taramalar esnasında hastaların genetik hastalıklara karşı ne kadar yatkın oluklarına bakılır ve bu düzlemde genetik sağlık problemi oluşturacak organlar yakından incelenir.

Hali hazırda bir hastalık var mı diye bakılır ve ileride oluşabilecek risklere karşı da taramalar yapılır. Detaylı yapılan taramalar neticesinde kan tahlilleri başta olmak üzere birçok tetkik ve tarama ile erken teşhis ihtimali artırılır.

Çekap Paketi

Çekap paketleri kadın ve erkeklere göre farklılık gösterir. Kadınlar için sunulan paketler kadın organlarında detaylı taramaya yardımcı olurken erkek programları da erkeklerde detaylı taramaya yardımcı olur. Bununla birlikte yaşa bağlı olarak yapılan testler de çekap paketleri içerisinde yer almaktadır.

Check Up Fiyatları 2022

Check up taramalarında fiyatları belirleyen en önemli kriter taramalarda ne denli detaylı yapılacağıdır. Yaşa bağlı olarak gerçekleştirilen detaylı taramalar fiyatı belirlemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte sağlık merkezlerinin fiyat politikası ve tarama da görev alacak uzman doktorun seviyesi de check up fiyatları 2022 hakkında fikir sahibi olunmasını sağlar.