Ortoröntgenogram Nedir?

Ortoröntgenogram bir diğer adı ise skolyoz filmi olan görüntüleme tekniği sayesinde omurgada meydana gelen eğrilikler tanılanır. Hastalıkların erken dönemde teşhis ve tanımaması sağlık açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Her hastalığın kendine özgü bir yapısı ve nedenleri bulunur. Kim hastalıklar doğuştan getirilirken kimi hastalıklar ise yaşanan kazalar, travmalar ya da çevresel faktörlerden dolayı sonradan meydana gelir.

Fakat günümüzde geliştirilen teknolojik özelliklere sahip görüntüleme cihazları sayesinde çekilen görüntülemeler sonucunda hastalıklar net bir şekilde teşhis edilebilir durumdadır.

Donanımlı bir şekilde üretilen bu cihazlar birbirinden farklı hastalıkların tespit edilmesinde kullanılır. Son zamanlarda gelişme çağında olan çocuklarda ve yetişkinlerde görülen skolyoz hastalığı da bu cihazlar yardımıyla teşhis edilir.  Skolyoz hastalığı ilerlediği takdirde insanların hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürür.

Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi skolyoz hastalığında da yaşanan belirtiler dikkate alınmalı ve erken dönemde tedavi edilmelidir. Ortoröntgenogram çekimi sırasında hastanın omurga yani bel bölgesi açık ve net bir şekilde görüntülenir.

Kullanılan Bu teknikte hastanın skolyoz olup olmadığı hemen anlaşılabilir. Cerrahi işlem gerektirmeyen tedaviler için bu hastalığın erken dönemde tespit edilmesi gerekir. Erken dönemde yapılan tespitler tedavi sürecini hem hızlandırır hem de kolay hale getirir.

Ortoröntgenogram Nasıl Çekilir?

Her hastalığın görüntülenmesi için kullanılan teknik özelliklere sahip cihazlar bulunur. Aynı şekilde skolyoz hastalığının tedavisi ve net bir şekilde görüntülenmesi için kullanılan skolyoz filmi bir diğer adıyla Ortoröntgenogram kişilerin bel bölgesinde görülen eğrilikleri teşhis eden bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

Bel bölgesinde görülen bu eğrilikleri skolyoz adı verilir. Pek çok kişide yaygın bir şekilde görülen skolyoz hastalığı insan hayatını olumsuz yönde etkileyerek kişilerin hareket ve kabiliyet manevrasına düşürür.

Erken dönemde fark edilemeyen skolyoz hastalıkları zaman içerisinde ilerleyerek daha sonra gözle görülür bir biçimde şekilsel bozukluklara neden olur. Meydana gelen ciddi boyutlara ulaşmış skolyoz hastalıkları ancak cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Bu durum hastaları oldukça zor bir sürece sokar.

Fakat erken dönemde yapılan tespit işlemleri sonucunda gerçekleştirilen fizik tedavi ile hastalar sağlığına kavuşabilir. Bu nedenle skolyoz belirtisi ya da şüphesi yaşayan her hastanın Ortoröntgenogram çektirmesi gerekir. Çekim sırasında hasta sabit bir şekilde ayakta bekler.

Ayrıca net görüntü elde etmek için hastanın üzerinde herhangi bir metal takı ya da aksesuar bulunmamalıdır. 15-20 dakika içerisinde gerçekleştirilen çekimler sonrasında omurga ve bel bölgesinde görülen skolyoz hastalığı teşhis edilir.

Ortoröntgenogram Nerede Çekilir?

Kamu hastanelerinin sayısı her geçen gün artış göstererek hizmet veriyor. Kamu hastanelerine paralel olarak özel hastanelerde de büyük bir artış görülmektedir.

İhtiyaçtan doğan bu sağlık kuruluşları hızlı bir şekilde insanların sorunlarını gidermeye çalışır. Ortoröntgenogram filmi hem kamu hastanelerinde hem de özel görüntüleme merkezlerinde çekilir. Röntgen cihazları yardımıyla Yapılan bu çekimler sırasında hastalar sonuçlarını aynı gün içerisinde alabilirler.

Pek çok hastanenin bünyesinde tıbbi görüntüleme cihazı bulunduğu için skolyoz rahatsızlığı bulunanlar da kolay bir şekilde bu cihazlara ulaşabilirler. Bel ve omurga da görülen eğriliklerin teşhis edilmesinde önemli bir özelliğe sahip olan skolyoz filmi kolay bir şekilde çekilir.

Böylece hastalık tespit edildiği gibi derecesi de kaydedilir. Hastanın yaşı küçük ya da hasta genç ise tedavi süreci uygun ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri ile düzeltilmeye çalışılır. Bunun için önemli olan hastalığın ilk aşamada belirlenmesidir.

Ortoröntgenogram Çekimi Ne Kadar Sürer?

Duruş ve şekilsel bozukluklara neden olan skolyoz hastalığı insanların hayatını olumsuz etkiler. Skolyoz hastalığının erken dönemde teşhis edilmesi hastalığın ilerlemeden kolayca tedavi edilmesini sağlar. Hastalık ilk önce kendisini sırt ve duruş bozuklukları şeklinde gösterir ve pek çok kişi bunu ciddiye almaz.

Önemsenmediği takdirde zamanla ilerleyen hastalık tedavi edilmesi zor bir hale gelir. Bu durumu yaşayan kişiler hareket edemez ve gündelik işlerini çoğu zaman yerine getiremezler. Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için görülen herhangi bir belirti karşısında hemen uzman doktora başvurmak gerekir.

Buradan istenen Ortoröntgenogram hastalığı kısa sürede tespit eder. Röntgen cihazları yardımı ile yapılan skolyoz filmi çekiminden istenilen görüntü kalitesi elde edilir. Böylece omurga kemikleri her açıdan net bir şekilde görülür. Çekimler yaklaşık olarak 15 dakika kadar devam eder ve herhangi bir ağrı hissedilmez.

Skolyoz Grafisi (Ortoröntgenogram) Nedir?

Skolyoz grafisi hastalarda görülen omurga eğriliklerini tespit etmede kullanılır. Omurga eğriliği ilk zamanlar kendisini belli etmese de bir takım belirtiler verir. Bu nedenle hastaların zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Ortoröntgenogram adı verilen çekim görüntüleme cihazları yardımıyla yapılır. Burada omurgada görülen kemikler her açıdan incelenir ve analiz edilir. Böylece skolyoz hastalığının varlığı ve derecesi saptanır. Hastalığın derecesi doğrultusunda uygun tedavi yöntemlerine geçilerek doğru sonuçlar elde edilmeye çalışılır.

Ortoröntgenogram Çekim Fiyatları 2022

Ortoröntgenogram, tıbbi görüntüleme yöntemi sayesinde tehlikeli omurga rahatsızlıkları pratik bir şekilde teşhis edilir. Görüntüleme sırasında bel ve omurga bölgesinde olması muhtemel skolyoz rahatsızlığı anlaşılmaya çalışılır.

Bu işlem hastanelerde ve bazı özel merkezlerde gerçekleştirilir. Bu nedenle skolyoz filmi fiyatları tercih edilen hastane ve doktora bağlı olarak değişir. Ücretlerin değişkenlik göstermesinin bir diğer nedeni ise hastaların yaşadığı problemlerdir.

Yapılan muayeneler sonucunda hastalardan Ortoröntgenogram çekimi istenir. Ortoröntgenogram fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.