Miyom Tedavisi Nedir?

Miyom tedavisi, rahim dokusunda yer alan iyi huylu tümörlerin tıpta ki adı olarak bilinir. Miyomların tedavisi hastaya uygun olacak şekilde belirlenmiş olur. Miyomların kansere dönüşme riski vardır.

Bazen iyi huylu görünen tümörlerin kansere dönüşebiliyor. Kanserli dokuların daha ciddi boyutlara taşınması durumunda tedavilerinin gerçekleştirilmesi oldukça zor ve zahmetlidir.

Bu yüzden kadınların rutin olarak gerçekleştirecekleri sağlık taraması ile erken teşhis konulmuş olur. Erken teşhis ile daha iyi sonuçların alınma oranı yüksektir. Her 3 kadından birinde miyom rahatsızlığı ile karşı karşıya kaldıkları durumlar vardır.

Bu yüzden miyom tedavileri için uzman hekimlerimizden güvenli bir şekilde yardım alabilirsiniz. Miyomlar bazı zamanlarda menopoz döneminde küçülebilir veya azalabilirler. Bunun sebebi ise östrojen hormonunun salgılanmıyor olmasıdır.

Miyom tedavisi günümüz şartlarında gelişmekte olan teknoloji sayesinde de bu işlemin başarılı ve güvenli şekilde yapılması mümkündür. Bu yüzden uzman hekimlerimiz de hastalarımızın sağlığını korumak için miyom tedavileri için ameliyatsız olana başvururlar.

Miyom Tedavisi Nasıl Olur?

Miyom hakkında detaylı bilgi alabilmek için hastanemizin kadın doğum ve radyoloji uzmanlarından yardım almanız gerekir. Gerçekleştirilen ultrasonografi sonrasında hastanın durumu hakkında kesin bilgiye varılmış olur.

Eğer miyom 2-3 cm’den küçük ise ve kişiyi rahatsız etmiyorsa; bu süreçte sadece takip işlemlerinin gerçekleştirilmesi daha doğru olacaktır. Boyutu büyük ve kişiye rahatsızlık veren miyom ile karşı karşıya kalınırsa uzman hekimlerimiz tarafından miyom tedavileri için gerekli olan çalışmalar başlatılmış olur.

Miyom Tedavisi Edilir?

Kadın doğum uzmanlarına ciddi şikayetlerle başvurulması sonucunda gerekli olan bütün işlemler için hazırlıklar başlatılır. Hastanın miyomu hakkında kesin bilgiye ulaşmak için ultrasonografi gerçekleştirilir. Fakat burada küçük miyomları tespit edilmesi mümkün olmayabilir.

Miyom tedavileri için Manyetik Rezonans cihazı ile birlikte en küçük miyomlar tespit edilerek, görüntülenmiş olur. Böylelikle hastalarımızın eğer başka rahatsızlıkları var ise burada tespit edilerek, gerekli müdahalelerin gerçekleştirilmesi için çalışmalar yürütülür.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Miyom tedavisi; miyomun kansere dönüşme riskinin az olduğu durumlarda genelde uzman hekimlerin miyom tedavileri için ameliyatsız olanını önerirler. Ameliyatsız gerçekleştirilen işlemin hem hasta için daha büyük avantaj sağlamış olur.

Miyomların kansere dönüşme riskinin az olduğu durumlarda hastalar ameliyatı gerçekleştirmek zorunda kalmaz. Böylelikle miyom önlenmiş olur ve daha ciddi hastalıkların oluşumunun önüne geçilir.

Ameliyatsız işlemler; vücutta bulunan çoğu miyomlar için gerçekleştirilebilir. İşlem lokal anestezi uygulamasıyla, özel ince iğneler ile gerçekleştirilir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Hastalıklar belirti vermeden tespit edilemezler. Bu yüzden hastanın şikayetleri üzerine gerekli olan işlemler başlatılır. Belirtiler arasında genelde kabızlık, kansızlık, kısırlık, adet dönemlerin ağrılı geçmesi, mesanedeki baskı, ağrılı cinsel ilişkiler, adet dönemindeki kanamaların normalden daha fazla ortaya çıkmış olması gibi durumlar ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Miyomların rahim içinde edindikleri yerlere göre adlandırılırlar. Bunlar farklı semptomlara sebep olabilecek şekilde ortaya çıkabilir. Bu yüzden gerçekleştirilecek olan miyom tedavileri hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Miyomlar Hangi Durumlarda Menopoz Dönemini Beklemeden Tedavi Edilmelidir?

Kadınların doğurganlığın devamı için historektomi büyük önem taşır. Eğer miyomların boyutları 3-4 cm’i geçmiş ve hastayı rahatsız edebilecek durumu geldiyse ameliyat işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Ameliyat son çare olarak ele alınır.

Fakat gerçekleştirilen ameliyat sonrasında sadece miyom alınmaz. Aynı zamanda rahim ve yumurtalıkta dâhil olmak üzere alınır. Bu da doğurganlığın durdurulması anlamına gelir. Kadınların menopoza girmeden ameliyatlı miyom tedavileri gerçekleşmiş olması gerekir.

Miyomun Tedavi Arttıran Risk Faktörleri Nelerdir?

Miyomların ortaya çıkış nedenleri henüz olarak bilinmiyor. Farklı teorilerin olduğu ve bu teorilerde miyomun ortaya çıkış nedeni ile paralel şekilde örtüşüyor. En önemlisi genetik faktörlerden ortaya çıktığıdır.

Siyahi ırk, obezite, hormonlar, 40 yaş sonrasında yumurtalıkların bozulması, hiç doğum yapmamış olmak gibi durumlar ele alınabilir. Böyle durumlarda mutlaka uzman hekim kontrolünde miyom tedavileri gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

Miyomun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların sıklıkla rastlamış oldukları miyomlar için iki miyom tedavileri gerçekleşmesi mümkündür. Bunlar ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere ele alınır. Ameliyatsız gerçekleşen tedavilerde miyomların boyutları 2-3 cm ve ağrısız şekilde olmasıdır.

Bu gibi durumlarda eğer hastayı rahatsız etmeyecek düzeyde ise sadece sağlık takibi yeterli olacaktır. Fakat miyom boyutu büyük ve ağrılı ise hastalarımıza cerrahi operasyon uygulama gerçekleştirmiş oluruz. Ameliyat ile alınan sadece miyomlar değildir. Burada yumurtalıklar ve rahimin tamamı alınmış olur. Yani buna historektomi de denilebilir.

Alınan işlem sonucunda doğurganlığa son verilir ve menopoz dönemi denen zamanın başladığı döneme dönülür. Doğurganlığa son verildiğinden dolayı genelde bu işlem pek fazla tercih edilmeyenler arasında yerini almış oluyor. Sadece doğurganlığa son vermez.

Aynı zamanda kalp ve benzeri hastalıkların oluşumuna, kemik erimesi ve daha birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Son çare ameliyat işlemi olarak biliniyorsa, ne yazık ki hastanın sağlığı için operasyonun gerçekleşmesi gerekir. Uzman hekimlerimiz en doğru ve başarılı şekilde işlemlerini gerçekleştirmiş olacaklardır.

Miyom Tedavi Fiyatları 2022

Hastaya teşhis koymadan tedavinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Yapılan testler, tahliller, görüntülemeler sonucunda hastanın durumu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmuş olunur. Hastaların en çok merak ettiği konular arasında miyom tedavileri sonrasında fiyat oluyor.

Fiyat durumu genelde yapılan testler, tahliller sonucunda belirlenmiş oluyor. Fakat ortalama olarak bir fiyat belirtmek gerekirse; bu durumun hastanemizin iletişim bilgilerinde bizlere ulaşarak, bilgi alabilirsiniz.

Miyom tedavileri hakkında daha doğru ve kesin kararlar alabilmek adına mutlaka bizimle iletişime geçerek, detaylı bilgi alabilirsiniz. Miyom tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için  bizlere hemen ulaşabilirsiniz.