Mikrodalga Ablasyon Nedir?

Mikrodalga ablasyon, günlük yaşamda mutfakta kullanmış olduğumuz mikrodalga ısıtıcıların, mikrodalga ablasyon ile paralel gelişim göstermiş olur. Yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalarının doku içinde yer alan su moleküllerini harekete geçirmesi sonucunda ısı üreterek, tümörü tahrip etmeye yarar.

Yumuşak dokular, karaciğer, akciğer gibi vücut dokularındaki tümörlerin yok edilmesinde kullanılan başarılı yöntemdir. Ablasyon uygulamasının gerçekleşebilmesi için 80-100 derecede ısı uygulanması gerekir.

İğneler yardımı ile oluşturulmuş olan dalgaların, dokularda yer alan su moleküllerinin dalgalar şeklinde hareket ettirilmesiyle gerçekleştirilir.

Elde edilen ısı sonucunda iğne çevresine 3-4 cm çap alanı ile kanserli dokuların ölmesi sağlanmış olur. Böylelikle mikrodalga ablasyon dokuya elektromanyetik ile dalgalar göndermesi sonucunda başarılı bir şekilde işlem tamamlanmış olur.

Alkol Ablasyonu Nedir?

Tümörlerin içine gönderilmiş olan kimyasal maddelerin enjekte edilmesiyle birlikte tahribe uğramasıdır. Bu yüzden en sık kullanılan uygulama yöntemleri arasında alkol ablasyon yer alıyor.

Alkol ablasyon ile birlikte lokal anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Bunun için ultrason ve tomografiden yardım alınır. Ortaya çıkan tümörlerin içerisine iğne yardımı ile saf alkol enjekte edilmiş olur.

Sonrasında hücrelere girmiş olan alkol proteinin yapısının bozulmasıyla birlikte doku ölümü gerçekleşir. Mikrodalga ablasyon ile gerçekleştirilen alkol ablasyon hayatımıza 1980 yılında, tümörleri öldürmek için girmiştir.

Tümörlerin ölümü gerçekleşebilmesi için böbrek atardamarlarından uygulama gerçekleştirilmiş olur. Sonrasında tiroid nodüller ve paratiroid tedavisi için nodül içine enjeksiyon uygulanmış olur. Başarılı sonuçlar elde edildikten sonra günümüze kadar taşındı ve güvenli bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Karaciğer kanserlerinde hepatoselüler kanserin yani karaciğer primer tümörlerinde başarılı bir şekilde kullanımı da gerçekleştirilmiştir. Fakat radyofrekans mikrodalga ablasyon ile karaciğerde çok fazla kullanılmasından dolayı eski önemini kaybettiğini söylemek mümkündür.

Mikrodalga Ablasyon Nasıl Yapılır?

Çeşitli organlarda rastlanan durumlardan biri olan tümör oluşumunun önüne geçebilmek mümkündür. Çünkü gerçekleştirilen mikrodalga ablasyon, uygulaması sayesinde tümörlerin yakılması ve tahrip olmasını sağlıyor.

Başarılı, güvenli ve kısa sürede gerçekleştirilmiş olan tedavi yöntemidir. Bunun için hazırlık aşaması için ilk olarak cilde lokal anestezi uygulanarak, hastanın ağrı çekme durumlarının önüne geçilir.

Sonrasında işlem MWA jeneratörleri ve iğneleri ile yapılmış olur. Tümörün olduğu bölge belirlenir ve yakılacak olan tümörlere karar verilir. Bu işlem uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilir.

Bölge belirlendikten sonra tümörlerin boyutlarına da bakılarak, uygun olan çalışmaların başlatılması için gerekli olan müdahaleler yapılır. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra kanserli tümörlerin tahrip olması sağlanmış olur.

Burada hastanın sağlık durumu göz önünde bulundurularak, işlem doğru şekilde gerçekleştirilir. Yani hastalarımızın kanserli tümörlerine uygun olacak şekilde ısı ve zaman değerleri ayarlanmış olur.

Sistemde yer alan dokuların su moleküllerinden almış oldukları enerji ile hareketlenmiş olur ve hızlanması sağlanır. Böylelikle birbirleri ile çarpışarak kinetik enerjinin oluşması sağlanır. Kinetik enerji burada ısı enerjisine dönüşmüş olur. Yani ablasyon tedavisi ile temel işleyiş bu şekildedir.

Mikrodalga Ablasyon Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Dünya genelinde kullanılan ve başarılı sonuçlar veren mikrodalga ablasyon ile MWA iğneleriyle birlikte işlem gerçekleştirilmiş olur. Ülkemizde karaciğer tümörlerinde en sık kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Bu yöntem sayesinde dokuların elektriksek iletkenliğinin etkilenmemesi durumunda kemikte ve akciğerde uygun bir şekilde yapılır. Yaygın olarak kullanılan bir diğer durumlarda bulunan tiroid nodülleri sayabiliriz.

Oldukça yaygın ve kullanışlı bir hale gelmiş oldu. MWA sistemi sayesinde direkt olarak cilde ve laparaskopik şeklinde kullanılmış olur. Aynı şekilde cerrahi operasyonlarda da kullanılabilir.

Mikrodalga Ablasyon Yöntemleri Nelerdir?

Hayatımızın son yıllarında radyolojik işlemlerde kullanılmaya başlayan RFA yöntemi sayesinde tümörün 25 yıllık süreçte yok edildiği durumlar arasında bulunuyor.

Yapılan mikrodalga ablasyon yöntemlerinde radyofrekansablasyonu kullanılmaya başladığından beri genelde 80-100 derecelik ısı sonucunda tümörleri yok etmeye yarayan bir durumdur. Tahrip edilecek olan alanın büyüklüğüne uygun olacak şekilde ısı ve iğne kullanılmış olur.

Kriyoablasyon yönteminde soğutma işlemi uygulanır. Soğutmanın eksi 40-80 derecelik olmasıyla birlikte argon gazının basıncını aniden düşürerek soğutma işleminin uygulandığı durumlardır. Kriyoablasyonda iğne yardımı ile buz topu oluşturulur.

Böylelikle tümörlerin kendi kendine ölmesini sağlamış olur. Mesela 2 cm ablasyon çapı için 4 iğne kullanılmış olur ve 5 cm çapına kadar kullanıma uygun olarak görülür. Çok büyük olan tümörlerin tahrip edilmesi zor olduğu durumlarda hastalarımıza perkütanablasyon uygulaması yapmayı tercih ederiz.

Çünkü kullanılan cihazların belli bir uzunluğa kadar kullanılması ve sonrasında kullanılmasında güçlük çekildiğinden dolayı tercih edilir. Perkütanablasyon ile de lokal anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Perkütan ablasyonun birçok hastalıklarda

Mikrodalga Ablasyon Tedavisi Fiyatları 2022

Kanser tümörleri kişinin ölümüne kadar yol açabilecek bir rahatsızlık türüdür. Bu sebepten dolayı sağlık taramalarının düzenli bir şekilde gerçekleştirilmiş olması gerekir. İleri teknoloji sayesinde artık daha güvenli ve başarılı sonuçlar almak mümkündür denebilir.

Geliştirilen cihazlar ve teknolojiler ile kanıtlandığını görebiliriz. Hastanemizde gerçekleştirilen uygulamaların mikrodalga ablasyon ile gerçekleştirilmesiyle birlikte fiyat bilgisi verilemez. Çünkü uygulamanın yapılacağı durumlarda hastada değişkenlik görülebilir hale gelir.

Bu yüzden daha doğru ve kesin olarak mikrodalga ablasyon fiyat bilgisi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alacağınız cevaplardan sonra yapacağınız seçimlerin daha kolay hale gelmesini sağlayacaktır.

Böylelikle pişman olmadan kısa zaman içinde seçimlerinizi yapar ve mikrodalga ablasyon işlemlerinizi en doğru şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Mikrodalga ablasyon tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.