Lazer Ablasyon Nedir?

Lazer Ablasyon; Varislerin, toplardamarın yani hastalıklı olan damarın kapatma işlemine verilen isimdir. Genellikle kasık ile diz arasındaki toplardamar hastalıklı olabiliyor. Hastalıklı olan damara, diz altından küçük bir iğne ile giriş yapılır.

Damarın içerisinden tel uzatılarak, kasık bölgesine kadar ilerletilir, lazer yardımıyla damar tamamen kapatılarak çıkartılır. Hastaya genel anestezi yerine lokal anestezi yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürer.

İşlem bittikten sonra hasta günlük yaşantısına dönebilir. Ancak hasta, ağır egzersizler yapmamalı ve varis çorabını 2 hafta kullanması önerilir. Kanama, immobil hastalara veya tromboza eğilimli hastalığı olanlar, hamilelere, bacak atardamar hastalığı olanlar ve derin ventrombozu olan hastalara lazer ablasyon yapılmaz.

Lazer Ablasyon Nasıl Yapılır?

Varis tedavisinde kullanılan lazer ablasyon uzun yıllardan beri uygulanan bir işlemdir. Genellikle kasık ile diz arasındaki toplardamar hastalıklı olabilir.

Hastalıklı olan toplardamara, diz altından küçük bir iğne yardımıyla giriş yapılarak damarın içerisinden kasık bölgesine kadar tel ilerletilir daha sonra lazer yardımıyla damar tamamen kapatılır. İşlem yaklaşık olarak 30 dakika sürer.

Hastaya genel anestezi yapılmaz. Damarın etrafındaki yapıların zedelenmemesi için lokal anestezi yapılır. İşlem bittikten sonra hastaya, varis çorabı giydirilerek kaldırılır. Hasta herhangi bir bilinç kaybı ya da ağrı duymaz. İşlem bittikten sonra kişi günlük hayatına devam edebilir. Kolay ve rahat bir işlemdir. 

Lazer Ablasyon Kimlere Uygulanır?

Uzun yıllardan beri kullanılan lazer ablasyon,  radyoloji uzmanları genellikle bu işlemi varis tedavisinde kullanılır.  Hasarlı damarın içine iğne ile girerek, lazer yardımıyla hasarlı damar içeriden kapatılır. Lazerin ısı etkisi ile gözle görülen varisler küçülerek kaybolur. Kaybolmayan varisler ise sklero terapi ile tedavi edilir. 

Damarın etrafındaki yapıların zedelenmemesi için genel anestezi yerine, lokal anestezi yapılır. Hasta herhangi bir bilinç kaybı ya da ağrı duymaz. Kolay, rahat ve etkili bir işlemdir.

İşlem bittikten sonra hastalarımız normal yaşantısına devam edebilir hale gelebilirler. Uzman doktorlarımızdan yardım alarak, doğru bilgilerle ve güvenli bir şekilde tedavi olabilirsiniz.

Lazer Ablasyon Uygulaması Sonrası

Radyoloji uzmanları lazer ablasyonu, varis olan hastaların tedavisinde kullanırlar. Uzun yıllardan beri kullanılan bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürer. İşlem sonrası hastaya varis çorabı giydirilir ve 2 hafta boyunca kullanması önerilir.

İşlemden 1 – 2 saat sonrasında hastanın kendine gelmesi ve tekrardan harekete geçme durumları olur. Gün içerisinde hastanın normal yaşantısına dönmesi uygundur.

Cerrahi uygulamadan sonra; hastanın cildinde kızarıklık görülebilir. Hassasiyetle kendisini gösterir ve ağır kesicilerle kolayca tedavi etmek mümkündür. Yaklaşık olarak 4 ila 7 gün içinde tamamen düzelir.

İşlemin olduğu bölgede morluk görülebilir ve 6 – 7 gün içinde düzelir. Hasta normla yaşantısına dönebilir ancak ağır egzersizler yapılmamalıdır.

Tedavi sonrası kişi ağır kesicilerine ihtiyaç duymaz. Radyoloji uzmanları tarafından uygulanan lazer ablasyon rahat, kolay ve oldukça etkili bir işlemdir. Hastanemize başvurarak, uzman doktorlarımız tarafında bu işlemi rahatlıkla ve güvenle yaptırabilirsiniz.

Lazer Ablasyon Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Uzun yıllardan beri uygulanan lazer ablasyon rahat, kolay ve oldukça etkili bir işlemdir. Her tedavinin avantajları ve dezavantajları olduğu gibi bu tedavi yönteminin de avantajları bulunmaktadır. Kısa sürede yapılır ve işlem sonrasında kişi ağır kesicilerine ihtiyaç duymaz. Rahat ve morluk gözlenmez. En önemli avantajlarından biride kanama ya da yara izi olmamasıdır.

İşlem sonrasında kişi fitness, boks ve barre – fusion gibi ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.  Hastanemizin uzman radyoloji uzmanlarımıza başvurarak, doktorlarımızın engin tecrübeleri ve doğru bilgileriyle tedavi olabilirsiniz. 

Lazer Ablasyon Kimlere Yapılamaz?

Gerçekleştirilecek olan işlem oldukça kolay, rahat ve etkili olarak bilinir. İşlem genellikle varis tedavisinde kullanılır. İmmobil hastalara, hamilelere, kanama ve tromboza eğilimli hastalığı olanlarda kullanılmaz.

Ayrıca bacak atardamar hastalığı olanlar ve derin ventrombozu olan hastalarımız için lazer ablasyon yapılmaz, yapılması da uygun görülmez. Eğer bu hastalıklardan birini taşıyorsanız işlem öncesi mutlaka doktorunuza bildiriniz. 

Tedavi Sonrası Ne Zaman Normal Yaşama Dönüş Sağlanır?

Bu tedavi yöntemi ile birlikte toplardamarın içine iğne ile girilir. Daha sonra lazer yardımıyla hasarlı olan damarın içerden kapatılması için uygun olan işlemle tamamlanmış olur.

Lazerle kapatılmış olan damar artık varislerin içine kaçak oluşmaz; kapatılan bu damar da vücut tarafından zamanla yok edilmektedir. Lazerin ısı etkisi ile gözle görülen varisler küçülerek kaybolurlar. Kaybolmayan varisler ise skleroterapi ile tedavi edilirler. 

İşlem bittikten sonra hastaya, varis çorabı giydirilir. 2 hafta boyunca çorabın giyilmesi önerilir. İşlem sonrasında 1 – 2 saat içinde hastanın mobilize olması sağlanır. İşlem sonrasında hasta normal yaşantısına dönebilir ancak ağır egzersizler yapılmamalıdır.

Tedavi sonrası kişi ağır kesicilerine ihtiyaç duymaz.  Varis hastalığında kullanılmasıyla bilinen bu tedavi yöntemi, kanama, immobil hastalara veya tromboza eğilimli hastalığı olanlar ve hamilelere uygulanmaz.

Lazer Ablasyon Tedavi Fiyatları 2022

Hastanemizde lazer ablasyon uygulaması da yer alır.  Bu uygulama varis hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir. Uzun yıllardan beri kullanılan bu yöntem genellikle varis hastalığının tedavisinde kullanılır. 

Hastanede ve radyoloji uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen bu uygulamanın fiyatı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü hastanemizde fiyat değişikliği olabiliyor. Bu değişikliğin olması çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Fiyat bilgisi ve uygulama hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Hastanemiz hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Alacağınız cevaplardan sonra yapacağınız seçimlerin daha kolay hale gelmesini sağlayacaktır.

Böylelikle kısa zaman içerisinde seçimlerinizi yapar ve lazer ablasyon işleminizin en doğru bilgilerle ve güvenli şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Ablasyon tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.