İğne Biyopsileri Nedir?

İğne biyopsileri, pratik, ağrısız, kolay ve tanı koyma oranlarında yüksek değere sahip olan uygulama arasında yer almaktadır. Bu uygulama sayesinde biyopsi sonucu doğru ve kesin bir şekilde tanı koymaya yarayan durum haline gelmiş oluyor.

Yapılacak olan biyopsinin kişide tedirginlik yaratması oldukça mümkündür. Bu yüzden bizlere gelen hastalar her ne kadar işlemi yaptırmak istemiyor olsa da aslında bunun yaptırılması gerektiğini bilmenizi isteriz. Büyük hayati önem taşımakta olan bu işlemin ertelenmemesi ve ihmal edilmemesi gerekiyor.

İşlem gerçekleştiği sırada kesinlikle ağrı çekme durumu yoktur. Bununla birlikte ortalama olarak 5-10 dakikalık süre içinde biyopsi alınmış olur. Alınan iğne biyopsileri sonuçlarına göre tedavi yöntemleri uygulanmış olur.

İğne Biyopsisi Nasıl Yapılır?

İşlemin gerçekleşme durumu için kadınlarda saptanmış olan memedeki kitleden kaynaklandığını söylemek mümkündür. Memede saptanan kitlelerin bazen kiste bazen ise tümöre sebep olduğu bir gerçektir. Bunun için ilk olarak memede bulunan kitleden örnek alınması gerekiyor.

Kistin içinde yer alan sıvının boşaltılmış olması ya da koltuk altında bulunan lenf bezlerinden örnek alınması şarttır. Kullanılmakta olan iğne biyopsileri ile kısa, ucuz ve pratik bir şekilde yararlanmak mümkündür.

Ayrıca diğer uygulamalarda olduğu gibi hastanın derisi kesilmeden, dikiş atılmadan işlem gerçekleştirilmiş olur. Bir enjektörden yardım alınarak, örnek alınmış olur.

Örnek alınacak olan yer belirlendikten sonra, enjektör batırılarak, hücre örneği alınmış olur. Hastadan iğne biyopsileri ile alınan örneğin yeterli olup olmadığına karar vermek için bu sırada patoloji uzmanlarından da yardım alınabilir.

Neden Biyopsi Yapıyoruz?

Hastalarımıza kesin teşhis koyabilmek adına iğne ile biyopsi işlemini gerçekleştiriyoruz. Özellikle bu süreçte hastanın hangi evrede olduğunu anlamak ve evre sayısını koyabilmek için de gerçekleştirilmiş olur. Tespit edilmekte olan kitlenin iyi ya da kötü huylu olduğunu ve tipini belirleyebilmek içinde pratik bir şekilde kullanılmış olur.

Kaç Çeşit Biyopsi İğnesi Vardır?

Kullanım çeşidine göre iki farklı biyopsi iğnesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ince iğne ve kalın iğne biyopsi olmak üzere, farklı şekillerde ele alınır. İnce iğne ile daha çok tiroid bezindeki nodüllerin varlığı için kullanılır.

En büyük avantajlarından birisi ise hastalardan almış olduğumuz kan iğnelerine benzemesidir. Bunun için ince olmasından dolayı herhangi bir kanamaya veya riske yol açmaz. Kalın iğne biyopsisinde ise kalınlığı 1mm olarak bilinir.

Tiroid nodüllerinin dışında hemen hemen bütün biyopsilerde kullanıma uygundur ve bu yüzden tercih edilir. Daha çok meme biyopsisi, prostat biyopsisi, karaciğer biyopsisi gibi durumlarda iğne biyopsileri kullanılmış olur.

İğne Biyopsisi Güvenli Bir Yöntem Midir?

Kullanılmakta olan iğne biyopsileri iki farklı şekilde ele alınır. İnce iğnelerin herhangi bir risk taşıma durumları yoktur. Her iki iğne içinde kullanıma uygun ve zararsız olduğunu söylemek mümkündür. Gerçekleştirilen biyopsi işlemleri sırasında çok az da olsa kanama görülebiliyor. Bu durumlar çok düşük riskli düzeydeler.

İğne Biyopsisi Sırasında Ağrı Hissedecek Miyim?

Biyopsi işlemleri gerçekleştirildiğinde genelde hastaların ağrı çekme durumları mümkün değildir. Çünkü işlem öncesinde hastaya lokal anestezi yapılır ve bu süreçte hasta ağrı çekmemiş olur. Yapılan iğne biyopsileri ile ağrısız bir şekilde tamamlanır ve başarılı sonuç verir.

İğne Biyopsisi Özel Bir Hazırlık Gerektirir Mi?

Hastalarımız için gerçekleştireceğimiz iğne biyopsileri için aslında hazırlık evrelerinin olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü burada gerçekleştirilen işlemlerde beklenmedik bir durum ile karşı karşıya kalmak istemeyiz.

Bunun için hastalarımızın, hekimlerimizin kontrolünde bazı talimatlara uymaları gerektiğini hatırlatmak isteriz. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların 10 gün önce kesilmiş olması gerekiyor. Aksi durumlarda biyopsi işlemlerinde kanama ile karşı karşıya kalınabilir.

Biyopsinin gerçekleşeceği günde ise hastanın 4-6 saatlik aç karnına işlemi gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Eğer işlem gerçekleşeceği sırada korkularınıza engel olamıyorsanız, sizleri rahatlatmak için ilaç vermiş oluyoruz. Böylece 5-10 dakikalık narkoz ile işlem kısa şekilde gerçekleştirilir.

İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Nedir?

Kullanılmakta olan iğnelerin çok küçük olmasından dolayı ağrı oluşmamış olur. İnce iğneler genelde tiroid bezindeki nodüller için kullanılmış olur. Koldan alınan kan iğnesi ile aynı eşdeğerde olduğunu söylemek mümkündür.

Çok ince olmasından dolayı hastalarımızda kanama riski oldukça düşüktür denebilir. Alınan dokuların iyi veya kötü huylu olduğunu söylemeye yardımcı olur.

Memede İğne Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Memeden alınacak olan biyopsi örnekleri için ilk olarak kitlenin olduğu alan belirlenir ve buraya enjektör ile girerek örnek hücre alınmış olur.

Alınan örnekler sonucunda incelemeye alınır ve hastalarımızın durumu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmamıza yardımcı olur. Ayrıca hastanın hangi evrede olduğunu da gözlemleyebiliyoruz.

İğne Biyopsisi Acıtır Mı?

Hastanemizde gerçekleştirmiş olduğumuz uygulamaların çoğunda hastalarımızın ağrı veya acı çekme durumları mümkün değildir. Çünkü işlem öncesinde lokal anestezi uygulaması yapıyoruz.

Aynı şekilde iğne biyopsileri için de lokal anesteziye başvurulur ve işlem gerçekleştirilmiş olur. Hastalarımızın ağrı, acı çekme durumları kesinlikle mümkün değildir.

İğne Biyopsisi Fiyatları 2022

İşlemin gerçekleşebilir olması için mutlaka uzman hekimlerimizle görüşerek, yardım alabilirsiniz. Alınan yardımlar sonucunda sizleri daha detaylı bir şekilde bilgilendirmeye yarar.

Burada gerçekleştirilen işlemlerin uzman hekimler tarafından olmasına önem veriyoruz. Yapılacak iğne biyopsileri için fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Çünkü bazı durumlarda, çeşitli sebeplerden dolayı fiyat değişkenliği görülür.

Bu yüzden kesin ve doğru bir şekilde fiyat bilgisi verilmemiş olur. İğne biyopsileri için daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İnce iğne aspirasyon biyopsisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.