Embolizasyon Tıkama Tedavisi Nedir?

Embolizasyon, tıbbi nedenlerden kaynaklı olarak vücutta bulunan kan damarlarının kan akışını durdurmaya yarayan işleme denir. Yani bir diğer deyişle de damar tıkanması da diyebiliriz.

Bu halk arasında geçmiş olan bir diğer deyiş olarak biliniyor. Yani girişimsel damar cerrahileri tarafından gerçekleştirilmiş olan tedavi yöntemidir. Aslında bu durumun anjiio ile yapılmış olan damar tıkanıklığıdır.

Yaygın kullanılmakta olan uygulamanın gerçekleştiği kanamanın durdurulması veya bloke edilmesidir. Günümüz şartlarına bakıldığında son 20 yıllık süreçte embolizasyonun birçok hastalıkların tedavisinde kullanılmış olduğunu görebiliriz.

En önemlisi de karaciğer kanserinde gerçekleştirilen tedavinin kemoembolizasyon ve radyoembolizayonunun olduğunu söyleyelim. Bununla birlikte rahimdeki uterin fibroidlerin embolizasyon uterin fibroidlerinin beslenmesini önleyerek azaltır ya da tahrip etmiş olur.

Embolizasyon Tıkama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan damarı akışını durdurmak ve önüne geçebilmek için embolizasyon işlemi gerçekleştirilir. Bu durum kanser tedavilerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir sorun haline gelir. Anjiyografik işlemin embolizasyonun yöntemlerinde kasıklardan ya da koldan bir kateter denilen borulardan damarlara ulaşma sonucudur.

Küçük borucuklardan geçmesiyle birlikte organ damarlarına sonrasında ise organdaki hastalığa ulaşmış olur. Kateterinde yer alan hastalıkların damar yolu ile damar tıkayıcı madde verilmesiyle sağlanır. Yani bu işlem hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor.

Yaklaşık olarak işlemin 1 saat sürdüğünü de söyleyebilmek mümkündür. Hastalarımızın karşılamış oldukları karaciğer kanserinde cerrahi operasyon olarak tümörün çıkarılması gerekir.

Çıkarılan tümörün hastanın hayatını olumlu yönde etkiler ve hastanın ömrünü uzatmış olur. Fakat bazen beklenmedik durumlar ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Yani tümörün yerleştiği alan, boyutu ve durumunda ilerleme kat edildiyse cerrahi operasyonu engellemiş olan durum olmuş olur. Bunun için ihtiyaç halinde ve bu durumlarda embolizasyon tedavisine başvurulmuş olur.

Ne Zaman Embolizasyon Gerekir?

Aslında bu konuya karar verecek olan kişi uzman hekimlerimizdir. Çünkü gerçekleştirilecek olan embolizasyon işleminden önce hastalarımızı bazı testlere tabi tutarız. Bu testler sayesinde hastalarımızın işlem için uygun olup olmadığını anlayabilmeye yarar.

Yapılan testlerin venogram, ultrason, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonansın olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca hastanın aç karnına gerçekleştireceği ve bazı durumlarda kullanması gereken antibiyotik ile sıvı tüketiminden sonra işlem gerçekleştirilir.

Embolizasyon Tıkama Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ülkemizde ve dünya genelinde erkeklerin rastlamış olduğu prostat büyümesi ve kadınlarda görülmekte olan miyom rahatsızlığını sık sık görülür. Bu rahatsızlıkların embolizasyon tedavisi ile hastalarda doğru şekilde uygulanarak, sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Yeni yöntem sayesinde kanserli tümörlerin ortadan kalkması daha da mümkün hale gelmiş bulunur. Yapılan ameliyatlar sonucunda başarılı sonuçlar alınmasıyla birlikte hastalarımızın memnuniyetlerini doğru şekilde karşılamaya yardımcı oluyor.

Karaciğere sıçramakta olan, bağırsak sisteminden kaynaklı olarak metastazların yaklaşık olarak %40’lık oranla teşhisi konulabiliyor. Bu durum karşısında hastaların ömrünü uzatarak, daha fazla yaşamalarını sağlamış oluyor. Çıkarılan metasazların %15-20 oranında çıkarılması uygun olarak görülür.

Olası Yan Etkiler (Komplikasyonlar) Nelerdir?

Gerçekleştirilen tedavi, operasyon gibi durumların sonucunda komplikasyonlarla karşı karşıya kalınabilir. Yani bu durumların normal karşılanması gerekiyor.

Her hastalıklarda görülen belirtiler gibi burada da yan etkilerin görülebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çok az gibi görünse de bazı hastalarda değişkenlik gösteren yan etkiler vardır.

Bu yan etkilerde ateş, ağrı, kusma, iştahsızlık görülebilir. En önemli yan etkilerde embolizasyon damarın tam tıkanmasına, organda ya da dokularda kangren oluşumuna neden olur. Ayrıca organ yetmezliği, kanama ve tıkanmış olan damarın tekrardan eski haline getirilmesi de görülebilecek durumlar arasında yer alıyor.

Embolizasyon İşleminde Riskler Nelerdir?

Her zaman güvenilir uzman hekimlerden yardım almaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü gerçekleştirilecek olan embolizasyon işlemi ile beklenmedik sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Bunun için güvenilir ve tecrübeli hekimler tarafından işlemin gerçekleşmesi gerekiyor. Eğer beklenmedik bir durum ile karşı karşıya kalınırsa; işlemin yapıldığı organın kangren olabilir.

Söz konusu kangrenin oluşması da ciddi sorunların beraberinde geldiği anlamına gelir. Aynı şekilde eğer hastanın iyileşme sürecinde ateşlenme, kusma, ağrı gibi şikâyetler görülebilir.

Bu şikâyetler sonucunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan riskli durumların önüne geçebilmek için her zaman en iyi hizmeti vermeye özen gösteriyoruz.

FibrözEmbolizasyon Nedir?

UFE ya da uterus embolizasyon olarak adlandırılmış olan prosedür, rahim fibroidleriniuterusun anjiyografi odasını beslemesi sonucunda gerçekleşen işlemdir. Atardamarların beslenmesine yardımcı olan damarlardan sokarak, uterus fibroidlerini bloke etmeye yarayan işlem olarak bilinir.

Öyomektomide özellikle hamilelik durumunun göz önünde bulundurulması sonucunda bir ya da daha fazla cerrahi işlem gerektirmesiyle birlikte çıkarılmış olan myomda güvenli bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca fibroid, olan hastalarda etkinlik azalmış olur, büyük olan fibroidlerde çıkarılır. Ayrıca kalmış olan küçük fibroidlerin zaman içerisinde büyümeye veya kendini tekrarlayabilen durumlar arasında yer alıyor.

Embolizasyon Tedavi Fiyatları 2022

Gerçekleştirilen embolizasyon operasyonlar, tedavilerin fiyat bilgisi değişkenlik gösterir. Bu fiyat değişkenliğinde zaman zaman çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak değiştiğini görebiliriz. Her hastanede görülen fiyat değişikliği, farklı nedenlerden kaynaklanıyor. Bu konuda fiyat bilgisi vermenin doğru olmadığını söylemek mümkündür.

Hastanemizin yapmış olduğu fiyat listelerine erişim sağlayabilmek ya da bilgi alabilmek için iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Değişim gösteren fiyatların olduğunu unutmamak gerekir.

İletişimin gerçekleştiği durumlarda hastanemiz tarafından embolizasyon hakkında detaylı bilgi verilmesi sonucunda aklınızdaki soru işaretlerinin giderilmesini sağlamış oluruz. Embolizasyon tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.