Diyaliz Fistül Tıkanıklığı Nedir?

Diyaliz fistül tıkanıklığı ile böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Böbrek yetmezliği sonucunda kanın kirlerden temizlenebilmesi için diyaliz cihazına bağlanması sonucunda gerçekleştirilir. Buradaki en önemli amaçlardan bir tanesi ise yüzeysel damarlarda gerçekleştirilmiş olan fistül ameliyatıdır.

Eğer hastalarımızda böbrek yetmezliği gibi sorunları varsa bunun için hastamız sürekli diyaliz cihazına girmesi gerekiyorsa; bunun için diyaliz fistül tıkanıklığı için ameliyat gerçekleştirilmiş olur.

Günümüz şartlarında pek çok hastalarımız hemodiyaliz cihazlarına girmek zorunda kalabiliyor. Bu durum hastalarımızın fistüllerindeki tıkanma ya da daralma sonucunda oluşur. Hemodiyaliz cihazı ile böbrek yetmezliği olan hastaların kanı temizlenmiş olur.

Toksik maddeleri, aşırı sıvı ve atık maddelerin vücuttan dışarıya atılması en büyük amaçlar arasında yer alıyor. Diyaliz işlemleri için hastalarımızın damar giriş ve çıkış yolunun bağlantılı bir şekilde olması gerekiyor.

Çünkü ortaya çıkan tıkanıklık ve darlığın en önemli etkeni hastaların hemodiyalize giremiyor olmasıdır. Yapılan diyaliz fistül tıkanıklığının sonucunda daha doğru ve güvenilir bir şekilde işlemler gerçekleştirilmiş olur.

Diyaliz Fistül Tıkanıklığı Nasıl Yapılır?

Böbrekler vücutta iki adet şeklinde bulunur. Su, tuz ve minerallerin dengesini sağlayabilmek için iki önemli organdır. Kanda bulunan enfeksiyonun dışarıya idrar ile atılmasıyla birlikte gerçekleştirilmiş olur.

Böbrek fonksiyonlarının sürdürülemez hale gelmesiyle birlikte böbrek yetmezliği görülebilir. Bunun için böbreklerin devamı ve vücudun dengesini koruyabilmek için gerekli olan işlemler gerçekleştirilmiş olur. Gerçekleştirilmiş olan işlem lokal anestezi uygulama ile birlikte devam ettirilir.

Burada sadece ameliyatın yapılacağı bölge baz alınır ve o bölge uyuşturularak, işlem gerçekleştirilmiş olur. Bu işlem genelde hastanın hangi kolu daha az kullanılıyorsa o kola diyaliz fistül tıkanıklığı işlemi yapılmış olur.

Ciltteki kesi ile birlikte atardamar ve yakınlarda bulunan toplardamardaki atardamara girerek, kanın önemli olan kısmının geçmesi sağlanır. Hastalarımızın birkaç hafta sonra toplardamarları genişlemiş olur. Hemodiyaliz ile yeterli diyalizin sağlanacağı yüksek akımlı değere ulaşılmış olur.

Bazen diyaliz fistül tıkanması için ameliyat uygun olmayabilir. Bunun sebebi ise damarların yeterli çapta olmuyor oluşudur. Bu gibi durumlarda farklı ameliyat yöntemleri mevcuttur. Bu yüzden uzman hekimlerimizden yardım alarak, daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Diyaliz Fistül Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?

Kronik böbrek yetmezliğinin ülkemizin ve dünyanın en büyük sağlık sorunu arasında yer alıyor. Bu sağlık sorunlarının bazı durumlarda yol açtığını görebiliriz. Sağlık sorunlarının daha ciddiye gitmemesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için erken teşhis her zaman önemlidir.

Kronik böbrek rahatsızlığı olan insanların ayakta durmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi ise böbrek nakli, periton diyalizi, hemodiyaliz olacak şekilde sıralanabilir.

Vasküler erişim yollarında geçici ya da kalıcı kateter sorunları ile karşı karşıya kalmamız mümkündür. Hastalarımızın bizlere başvurduğu nedenler arasında genelde diyaliz tedavisi için gerekli olan erişim yollarının korunmasıdır.

Fonksiyon yollarının bozulması durumunda genelde diyaliz fistül tıkanıklığının ameliyatı gerçekleştirilmiş olur. Böylelikle yaşanan sorunların hastaya uygun olacak şekilde düzeltilmesi ile sağlığını doğru şekilde korumaya yardımcı olur.

Açılan fisküllerile hastalarımızın gerçekleştireceği diyaliz programlarının aksamadığı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesiyle tamamlanmış olur.

Diyaliz Fistül Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalarımızın çekmiş oldukları sağlık sorunları arasında bulunan böbrek yetmezliğinin daha kolay ve güvenli şekilde gerçekleşebilmesi için gerekli olan işlemler yapılır. Hemodiyaliz sırasında kanın temizlenmesinde güçlük çekilir ve sebepten dolayı farklı durumlar ile karşı karlıya mümkündür.

Bu gibi sorunlarda fisküllerin tıkanmış olması ya da daralmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Durumun fark edilmesiyle birlikte genelde uzman hekimlerimiz bazı tedavi yöntemlerine başvurur. Yapılacak olan diyaliz fistül tıkanıklığını gidermek için gerçekleştirilir.

Böylelikle tıkanıklık ve daralma zaman içerisinde düzelir. Çünkü diyaliz işlemleri gerçekleştirildiğinde sorun ile karşılaşıldığında durumu fark etmek kolaydır. Durumun fark edilmesiyle birlikte gerekli olan tedavi yöntemlerine başvurulur. Hastalarımız bu durumu kendilerinde fark edemezler.

Çünkü hastanemiz ortamında gerçekleştirilmiş olan işlemler sonucunda daha anlaşılır hale gelir. Böylelikle kısa sürede durum fark edilmiş olur ve gerekli olan bütün işlemler uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmiş olur.

Diyaliz Fistül Tıkanıklığı Neden Olur?

Böbrek yetmezliği olan hastaların günde birkaç saat hemodiyaliz cihazına girmesi gerekiyor. Bunun için daha iyi bir yöntem ile bu durum giderilmiş olur. Gerçekleştirilmesi gereken diyaliz fistül tıkanıklığının sonucunda hastanın hemodiyalize girmesi engellenmiş olur. Bu engelin ortadan kalkabilmesi için bir takım tedavi yöntemleri uygulanır.

Sonrasında ise hastanın durumu kontrol edilerek, gidişat hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunur. Bu gibi patolojilerde hastalarımızın kan akımında çok ciddi azalmalara neden olabiliyor.

Gerçekleştirilen girişimlerin farklı bir amacı ise ortaya çıkmış olan fistüllerin ve sentetik olan greftlerin daha uzun ömürlü olması sağlanmış olur. Hastalarımız için daha güvenli ve kolay bir yöntem için diyaliz fistül tıkanma tedavisi uygulanmış olur.

Diyaliz Fistül Tıkanıklığı Tedavi Fiyatları 2022

Yapılan müdahaleler ya da yapılacak olan müdahaleler sonucunda genelde en önemli ve merak edilen konulardan bir tanesi fiyat bilgisidir.

Çünkü elde edilen veriler sonucunda gerekli olan teşhis ya da tedavi uygulanmış olur. Uzman hekimlerimiz hastalarımızı muayene etmeden ve gerekli olan tedaviler hakkında bilgi vermeden fiyat bilgisi verilmesi uygun değildir.

Fakat hastanemiz ile iletişime geçerek diyaliz fistül tıkanıklığı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Diyaliz fistül tıkanıklığı fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.