Diyabetik Ayak Tedavisi Nedir?

Diyabetik ayak tedavisi, toplumda sıklıkla rastladığımız şeker hastalarında geçmeyen ayak yaralarında diyabetik ayak tedavisi uygulanması gerekir.

Şeker hastalığı genetik faktörlerden kaynaklı olarak sıklıkla görülebilen bir durumdur. Kan şekerinde meydana gelen yüksekliğin kontrol edilemediği durumlarda hastalarda diyabet komplikasyonlarını göstermeye başlar.

Ülkemizde sıklıkla görülebilen kronik rahatsızlıklar arasında yerini alıyor. Her beş hastanın birince görülebilmesinden dolayı bu oranın yüksek olduğunu anlayabiliriz. Şeker hastalığı sadece kan şekerini yükseltmekle de kalmaz.

Hasta hasara verir ve ağrılı dönemleri beraberinde getirir. Özellikle ayaklarda görülen yaraların, geçmediğini görebiliriz. Ülser ya da enfeksiyon gelişmesi durumunda diyabetik ayak tedavisi gerçekleşmediğinde bacak kaybı ile karşı karşıya kalınabilir.

Diyabetik Ayak Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığından kaynaklı olarak ayaklarda görülen yaralar zaman içerisinde ağrı yapar. Daha sonra bu yaraların çok kötü koktuğuna bile şahit olabilirsiniz.

İlk başlarda şeker hastalığı belirti vermez ve bu yüzde testin gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan testten sonra kan şekerinin referans aralığına bakılır. Eğer belirti vermiyorsa, kan şekeri çok yüksek değildir.

Fakat belirti vermesi sonucunda kan şekerinin yüksek olduğuna denk gelebiliriz. Bu belirtiler arasında yürümekte zorluk çekme ve denge kaybıdır. Kılcal damarların yapısı bozulduğu için bazı düzensiz ve kontrolsüz durumlara rastlamak mümkündür. Mutlaka diyabetik ayak tedavisi yapılması gerekir. Aksi durumlarda daha ciddi sorunlara ve kayıplara neden olunabilir.

Diyabetik Ayak Hastalığı Neden Oluşur?

Vücudumuzun alması gereken vitaminler, mineraller ve diğer besin grupları vardır. Bu besinlerin çok fazla alınması veya az alınması durumunda bazı hastalıklara yol açar. Burada da şeker ve tuz tüketiminin çok fazla olması durumunda kan şekerinde yükselmeler görülür.

Sinirsel damar hastalıkların oluşmasından birden fazla sebep mevcuttur. Eğer şeker hastalığı kontrol edilemezse, sigara tüketimi fazla olursa, yanlış ayakkabı seçimi yapılırsa, obezite, tırnak sorunu, yaşın ilerlemesiyle birlikte hijyen sorunlarının artmasını tetikleyen durumlardır. Bu da genelde diyabet ayak sorununa yol açar. Böylelikle diyabetik ayak tedavi uygulanır ve kan şekeri kontrol altına alınır.

Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarda yara ve çatlaklıklar oluşur. Bu çatlaklık ve yaralar sonucunda çatlak ve yaraların içine mikrop girer. Bu mikroplardan sonra ayakta enfeksiyonlar oluşur ve ağrıya sebep olmuş olur. Bazı durumlarda ayaklarda görülen terleme sonucunda da yaraların artış gösterdiğine denk gelebiliriz.

Ciddi ve ağrılı sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ayak hijyenine ve sağlığına önem vermek gerekir. Diyabetik ayak tedavi sonrasında ayak bakımı için sıcak su ve sabun ile temizlenmiş olması gerekir. Çünkü diyabet ayak bakımında çok dikkatli olmak gerekiyor.

Parmak araları sürekli kuru tutulmalıdır. İhtiyaç durumunda çok kuru olan ayaklar için nemlendirici kullanılırsa daha iyi sonuçlar alınmış olur. Olabildiğince tırnaklar çok uzatılmamalıdır ve böylelikle tırnak batmasının önüne geçilmiş olur.

Diyabetik Ayaklara Ne İyi Gelir?

Her şeyden önce kan dolaşımının güçlü olması gerekir. Bu durum kan şekerinin düzeyini koruyabilmek için görevin yerine getirilmesi gerekir. Kan dolaşımının artması için ayak bileği egzersizlerinin gerçekleşmesi gerekir ve düzenli olarak yapılması lazım. Yapılacak olan diyabetik ayak tedavisi için önemli faktörlerden bir diğeri ise kan dolaşımının normal seviyede tutulması gerektiğini unutmamaktır.

Bacak Damar Hastalığı Ve Diyabetik Ayak Teşhisi

Diyabet ayak teşhisinin konması için hastanın fiziki muayeneden geçmiş olması gerekir çünkü muayene sırasında eğer nabız alınamaz hale gelirse Doppler ultrasonografi çekimi ile ilk tanı yöntemine başvurulmuş olur. Daha sonra sorun saptanınca diyabetik ayak tedavisi için gerekli olan planlama hazırlanmış olur. Yani anjiyografi ile birlikte damar görüntülemesi yapılır.

BT, Mr veya kateter anjiyografi ile yapılması mümkündür. Doğru ve kesin teşhis koyabilmek için kateter anjiyografiyle birlikte Mr ya da BT çekilmesi daha doğru olacaktır. Uzman hekimlerimizden almış olduğunuz yardımdan sonra gerekli olan planlamanın gerçekleşeceğini unutmayın.

Diyabetik Ayak Tedavisinde Ayakkabı Seçimi

Ayakkabımı seçimi belki de diyabetik ayak tedavisi için en önemli faktör olarak bilinir. Çünkü ayakkabı ve çorap seçiminde ne kadar dikkatli olunursa o kadar sağlıklı ayaklara sahip olunur. Ayakkabı seçerken ortopedik ve ayak numarasına uygun olacak şekilde gerçekleşmesi gerekir.

Parmak arası terlikler, sivri burun ayakkabılar, topuklu ayakkabılardan uzak durmak gerekir. Çünkü bu seçimler sonucunda ayaklardaki eklemlerin yapısında bozulmalar meydana gelir. Bu yüzden mümkünse yumuşak deri, bez ayakkabılar ve rahat ayakkabıların seçimi yapılması gerekir.

Bacak Damar Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Diyabet hastalarında kangrenöz yara veya ülsere rastlanması sonucunda gerekli olan tıbbi tedavilere başlanır. Yani diyabetik ayak tedavi, için kan sulandırıcı ilaçlar, kan şekerinin düzenlenmesi, antibiyotik gibi ilaçlar kullanılır. Uzman hekim gözetiminde ilaç kullanımı uygundur. Eğer damarlarda tıkanmaya veya darlık var ise acil debritman gerekebilir.

Diyabetik Ayaktan Korunma

Hastalarımız için diyabetik ayak tedavisi gerçekleştikten sonra bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Yani burada alkol ve sigaradan uzak durmak en büyük etkendir. Düzenli olarak kan şekeri takibi yapılır ve ilaçlar düzenli alınır. Mutlaka diyet yapılması gerekir.

Burada diyetisyenlerden yardım alınması önerilir. Hastanemizin diyetisyen uzmanlarından da yardım alabilirsiniz. Mutlaka ayak hijyenine dikkat edilmesi gerekir ve enfeksiyonlardan korunmak için bakım yapılmalıdır.

Diyabetik Ayak Polikliniği

Teşhis ve tedavi süreci için hastalarımız bazı işlemlerden geçer. Diyabet ayak rahatsızlığı için ilk olarak Ortopedi uzmanlarımızın muayenesinden geçmek gerekir. Gerekli olan müdahaleler gerçekleştikten sonra Endokrinoloji uzmanları ile görüntüleme tekniği gerçekleştirilir.

Elde edilen veriler ile Kalp ve Damar cerrahisine ihtiyaç duyulabilir. Gerekli olan tedaviler kısa süre içinde gerçekleştirilerek, hastanın eski sağlığına dönmesi için çalışmalar yürütülür.

Diyabetik Ayak Tedavi Fiyatları 2022

Teşhis ve tedavi için fiyat bilgisi alabilmek adına mutlaka hastanemiz ile iletişime geçiniz. Çünkü hastanın durumu göz önünde bulundurulur ve gerekli olan Polikliniklere yönlendirilmesi gerekir.

Diyabetik ayak tedavisi için hastanemiz ile iletişime geçerek, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Diyabetik ayak tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.