Bartholin Kisti Ve Bartholin Apsesi Nedir? Nerede Olur?

Bartholin kisti, aktif cinsel ilişki yaşanması ve genelde 20-30 yaş aralığında, vajina girişinde, dudaklarda meydana gelebilir. Bu durum en önemli nedeni ise bulaşmış olan enfeksiyondan kaynaklı olarak karşımıza çıkabiliyor.

Bartholin bezinde kist veya apse ile karşılaşmak mümkündür. Bu durum Bartholin bezlerinde meydana gelen kanal tıkanıklığı sonucunda salgının dışarıya atılamamasıdır. Bu yüzden salgılar dışarıya atılamadığı için burada birikerek kiste veya apseye dönüşmüş olur.

Bartholinin kistinin meydana geldiği yer tam olarak vajinanın dış dudaklarında oluşmakta olan beze ya da şişkinlik durumudur. Bartholin kisti oluşumunda en büyük nedenin enfeksiyon olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bartholin Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda görülen bartholin kisti eğer hafif ise kendiliğinden geçebilen bir durum olabilir. Bazı zamanlarda patlar ve kaybolur. Fakat patlamakta olan kistin yeniden kendini göstermesi oldukça mümkündür. Bu yüzden daha doğru ve sağlıklı sonuçlar alabilmek için uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.

Uzman hekimlerimiz yapacakları tedavide kistin ameliyat ile çıkarmaları olacaktır. Fakat yapılacak olan bartholin kisti ameliyatı için ilk olarak kistin belli bir boyuta ulaşmış olması gerekir. Yani kist olgunlaşmadığı sürece çıkarılması mümkün değildir.

Çünkü küçük kistin oluşması durumunda kendisine ulaşmak mümkün olmayabilir ya da tamamı alınamayabilir. Buna uzman hekimlerimizin yapmış oldukları muayene sonucunda elde ettikleri bilgilerden yola çıkarak, karar verirler.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?

Ortaya çıkan bartholin kisti eğer küçük boyutlarda ise belirti göstermesi mümkün değildir. Bunun fark edilebilir olması için uzman hekimler tarafından sağlık taramasından geçmeniz gerekir. Yapılan sağlık taraması sonucunda hastalığın ortaya çıkışını görebilmek mümkündür.

Bazı durumlarda ameliyat gerektirmeyen ve belirti vermeyen durumlardaki kistin boyu 3-4 cm aralığında olabiliyor. Boyutunda değişkenlik görülür ve büyüme meydana gelirse bu durum hastaya ağrılı bir şekilde geri döner ve belirtiler vermeye başlar.

Belirtilerde vajinal dudaklarda şişme, ödem, kızarıklık, halsizlik, yürümede zorluk çekme, ateş, vajina akıntıları gibi durumlar vardır. Eğer kist belli bir boyuta gelmiş ve ameliyat gerektiren hale geldi ise muhtemelen belirtiler vermeye başlamış olur.

Boyutunda değişkenlik görülmez ya da zarar vermeyen boyutta olduğunu söylemek mümkündür. Hastalarımızın bizlere başvurması sonucunda gerekli olan bütün işlemler doğru şekilde gerçekleştirilir ve hastamız eski sağlığına kavuşmuş olur. Bunun için bizimle iletişime geçerek, daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bartholin Kisti Neden Olur?

Bartholin bezlerindeki kızlık zarının önde bulunması ve bu bezlerin cinsel ilişki sırasında vajinadaki kayganlığın sağlandığı bir sıvı salgılanmış olur. Buradaki bezlerin vajinaya açılmış olan kanalda tıkanması sonucunda bartholin kisti ile karşı karşıya kalınır.

Kist ile apse olacak şekilde iki farklı durum ele alınabilir. Bazen kist bazen ise apse oluşumu ile karşı karşıya geldiği gözlemlenir. Ayrıca apse ile kistin de bir arada bulunduğu durumlar vardır.

Kistin oluşum sebeplerindeki en önemli etken ise enfeksiyondur. Enfeksiyon sonucunda kist ve apse oluşumu ortaya çıkar. Enfeksiyon gelişim büyüyerek, kiste ya da apseye dönüşür. Bu da kaçınılmaz bir durum haline gelir. Bartholin kisti boyutunda büyüme meydana gelebiliyorken bazı durumlarda boyutunu koruya da biliyor. 

Bartholin Kisti ile Bartholin Apsesi Arasında Ne Fark Var?

Ortaya çıkan bartholin kist çeşitli sebeplerden kaynaklıdır. Fakat ortaya çıkış nedenleri arasında en önemlisi enfeksiyondur. Enfeksiyonlar sonucunda genital bölgede görülen bazı durumlar vardır.

Oldukça ağrılı ve kendini belli edebilen hassasiyet, ağrı, şişkinlik, vajinanın dış dudaklarındaki şişkinlik ve bezeler, yürümekte zorluk çekme gibi durumlar olabilir. Bazen kist bazen ise apsenin oluşması mümkündür.

Apse ile kistin oluşmasında hemen hemen aynı şeylerdir. Yani Bartholin bezinde ve kanallarında biriken sıvı sonucudur. Burada oluşan bartholin kist içinde sıvı vardır fakat enfeksiyon yoktur.

Bartholin apsesinde ise sıvının içinde oluşan enfeksiyondur. Böylelikle durum iki farklı şekilde ele alınmış olur. Elde edilen verilerde apsenin kiste göre daha fazla belirti verdiğini görebilmek mümkündür.

Bartholin Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Kistin kendiliğinden geçtiği durumlar vardır. Kadınlarda sıklıkla görülen bartholin kisti ise bazı zamanlarda kendiliğinden geçebiliyor. Bu yüzden bu konuda kistin kendiliğinden geçtiği durumların olduğunu söylemek mümkündür. Kist oluşumu enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkar. Sonrasında ise enfeksiyon büyür ve kiste dönüşmüş olur.

Kistler hangi bölgede çıkarsa çıksın, kendiliğinden geçtiği durumları vardır. Kendiliğinden geçmiş olan kistler sonrasında kendini tekrarlayabilir. Bu da döngü değiştirdiği anlamına da gelir. Bu gibi durumlarda eğer kist hastayı rahatsız etmiyorsa ve boyutunda büyüme meydana gelmiyorsa sadece takip edilmesi gerekir.

Bartholin Kisti Tedavi Fiyatları 2022

Hastalıklar, tedaviler ve diğer durumların kendilerine göre fiyatları mevcuttur. Hastalığın ortaya çıkış nedenini araştırırken çeşitli yollara başvurulur ve bazı işlemlerin gerçekleşmiş olması gerekir.

Bu yüzden elde edilen verilerden sonra uzman hekimlerimiz tarafından hastalarımıza en doğru teşhisin konulmuş olur. Teşhisin konulduktan sonra tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Bunlar hastalığın sebebine göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden yapılan hastaya konuşan teşhiste bartholin kisti ile karşı karşıya gelme durumları oluşabilir. Teşhis konulması için yapılan çalışmaların kendilerine göre ücretleri vardır.

Bu ücretler genelde hastaneden hastaneye değişkenlik gösterebilir. Yanıltıcı durumlar ile karşı karşıya kalmamak için fiyat bilgisi vermek doğru olmaz. Daha doğru ve kesin fiyat bilgisi alabilmek için hastanemiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Yapılan görüşme sonucunda bartholin kisti ile ilgili aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz. Bartholin kisti tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşınız.