Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi Nedir?

Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi; Kollarda ve bacaklarda bulunan atardamarların tıkanması sonucunda, daha kötü sorunların önüne geçebilmek adına mutlaka gerçekleştirilmesi gereken uygulamalardır.

Bu gibi durumlarda kireçlenme, damar sertliği gibi sorunlar görülür. Bacaklara ve kollara doğru uzanan atardamarların bir ya da daha fazla alanlarda göstermiş olduğu tıkanmalar vardır. Burada damarlarda daralma ve sertleşme görülmesi olası bir durumdur.

Bazen kendini belli etmeden sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Bu yüzden yavaş ve sinsi bir şekilde ilerlediği için erken fark edilme durumları pek mümkün olmuyor. Geç fark edilmesi durumunda ciddi sorunları beraberinde getirir. Bazen organ kaybının oluşmasına kadar uzanabilen ciddi bir hastalık türüdür.

Bu yüzden ortaya çıkan belirtiler sonucunda hastanemize başvurarak, uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz. Uzman hekimlerimiz teşhis koyduktan sonra atardamar tıkanıklığı tedavisi için gerekli olan işlemleri başlatmış olur.

Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Olur?

Uzman hekimlerimiz atardamar tıkanıklığı tedavi için çalışmalar başlatmadan önce hastalığın ortaya çıkış nedenine bakarlar ve bunun için gerekli olan müdahalelerde bulunurlar. Atardamar tıkanıklığın oluşumuna neden olan faktörlere ulaştıktan sonra bunları ortadan kaldırırlar.

Böylelikle hastalığın daha fazla ilerlemesine engel olmuş olurlar. Gerekli olan tahliller ve testler yapılır. Bunun sonucunda yağ seviyesi, kan şekeri, tansiyon, kolesterol gibi değerlerin referans aralığında olup olmadığına bakarlar.

Eğer değerler normalin dışında ise bunun için de uygun olan talimatları verirler. Bu esnada egzersiz, spor gibi faaliyetlerin daha fazla gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Atardamar tıkanıklığı için kan sulandırıcı ilaçların kullanılması için reçete yazarlar.

Yapılan bu müdahaleler sonucunda hastanın hastalığa vermiş olduğu cevap göz önünde bulundurulur. Eğer bu müdahalelere hasta cevap vermez ise son seçenek olarak cerrahi operasyonun gerçekleştirilmiş olması gerekir.

Cerrahi operasyonda daha çok şikâyetlerin artması ve yapılan tedaviye cevap verilmemesi sonucunda gerçekleştirilir. İşlem Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş olur. Gerçekleştirilen cerrahi operasyon sonucunda hastanın dikkat etmesi gereken önemli durumlar vardır.

İlk aşamada gerçekleştirilen müdahalelerin cevap vermiyor olması, tekrarlanmayacağı anlamına gelmez. Aynı şekilde ilk aşamada gerçekleşen tedavi devam ettirilir ve hastamızın sağlık durumu kontrol altına alınmış olur.

Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi Kimlere Uygundur?

Atardamar tıkanıklığı kendiliğinden ortaya çıkan bir rahatsızlık türü değildir. Aksi durumlarda çeşitli hastalıklardan kaynaklı olarak kişilerin etkilenmesiyle birlikte ortaya çıkan sebeplerdendir.

Özellikle erkeklerde görülme olasılığı fazladır. Bu durum sigara, diyabet, uyuşturucu, alkol, hiperkolesterolemi, hipertansiyon gibi faktörlerden kaynaklı olarak görülür.

Oldukça riskli bir durum haline gelir. Bu yüzden atardamar tıkanıklığı tedavisi daha çok erkeklere uygulanmış olur. Benzer hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkan atardamar tıkanıklığı olan herkese tedavi uygulanabilir.

Atardamar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalarımızın kollarında ve bacaklarında aniden ortaya çıkan ağrılarla ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında şiddetli ağrıların görülme olasılığı oldukça yüksektir. Hastalarımız bu ağrılardan yakındıkları için bizlere başvururlar. Uzman hekimlerimizin tecrübeleri ve başarıları sayesinde atardamar tıkanıklığı tedavisi uygulanmaya başlanır.

Bacalarda ve kollarda oluşan uyuşma, güçsüzlük, ciltte renk değişikliği, tüylerde dökülme, ayak tırnağı kalınlaşması gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler ortaya çıktığında hasta kendinde anormalliği fark etmesi sonucunda bize başvurur ve atardamar tıkanıklığı tedavisi için gerekli olan çalışmalar başlatılmış olur.

Atardamar Tıkanıklığı Neden Olur?

Aslında atardamar tıkanıklığı birçok sebebe bağlı olarak karşımıza çıkabiliyor. Bunlar yediğimiz, içtiğimiz, günlük hayatta yapmış olduğumuz aktivitelerden kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Özellikli yapılan testler ve tahlillerin referans değerinin dışında olması sonucunda ortaya çıkabilir. Damar tıkanıklığı; yetersiz egzersiz, kireçlenme, şişmanlık gibi durumlardan dolayı da görülebilir.

Bunun için mutlaka ortaya çıkan belirtiler ve hastanın kendinde fark etmiş olduğu anormal durumlardan sonra bir uzman hekimden yardım alması gerekir.

Uzman hekimlerimizin tecrübeleri ve başarıları sonucunda atardamar tıkanıklığı tedavisi uygun ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Aksi durumlarda tedavinin gerçekleşmemesi sonucunda kangren ve sonrasında uzuv kaybına sebep olur. Böyle bir durum ile kimse karşı karşıya kalmak istemez. Bunun için kesinlikle tedavi ihmal edilmeden gerçekleştirilmiş olması gerekir.

Atardamar Tıkanıklığında Süreç

Hastalık birdenbire ortaya çıkmaz. Çeşitli hastalıkların oluşması sonucunda atardamar tıkanıklığı görünmeye başlar. Bu tıkanıklık genelde alkol, sigara, uyuşturucu gibi ürünlerin kullanılmasıyla birlikte daha çok tetiklenmiş olur.

Bu yüzden atardamar tıkanıklığı tedavisi için ilk olarak bu ürünlerin bırakılması gerekir. Aksi durumlarda uzuv kaybı açığa çıkar ve beklenmedik, tatsız durumlarla karşı karşıya kalınız.

Erken tedavi edilmemesi sonucunda sadece uzuv kaybından önce kangren oluşur ve bu şekilde durum kötüye gitmiş olur. Oluşan yaraların iyileşmesi ve daha fazla artış göstermemesi için uzman hekimlerimiz bu konuda gerekli olan talimatları tarafınıza iletmiş olacaktır.

Atardamar Tıkanıkları Tedavisi Fiyatları 2022

Atardamarda görülen tıkanıklık sadece bir nedene veya bir hastalığa bağlı değildir. Çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkabilen damar rahatsızlığıdır. Bunun için mutlaka uzman hekimler tarafından düzenli sağlık taramasının gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Sağlık taramaları sayesinde erken teşhisin konulması mümkündür. Erken teşhis sayesinde daha ciddi sorunların oluşumunun önüne geçilmiş olur. Yapılan işlemler sonucunda atardamar tıkanıklığı tedavisi uygulanma çalışmaları başlar.

Yapılan tedavinin fiyatı hakkında kesin bilgiye rastlanmaz. Çünkü her hastanenin kendine göre belirlemiş olduğu fiyat listesi mevcuttur. Bu fiyat listeleri çeşitli sebeplerden dolayı güncellenir.

Atardamar tıkanıklığı tedavisi fiyatı hakkında bilgi alabilmek için hastanemiz ile iletişime geçebilirsiniz. Atardamar tıkanıkları tedavisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.