Ameliyatsız Guatr Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız guatr tedavisi, günümüzde hızla yaygınlaşan ameliyatsız tedavi yöntemleri, guatr hastalığında da ameliyatsız guatr tedavisi olmak mümkündür. Guatr ülkemizde çok sık rastlanan bir sağlık sorunudur. 

Ameliyatsız guatr tedavisi olmak mümkündür. İki çeşit tedavi yöntemi vardır. Bunlar; Perkütanablasyon ve embolizasyondur. Boynumuzda bulunan tiroid bezinin büyümesine, guatr denir.  Basit guatr, iyot eksikliğine veya otoimmün hastalığına bağlı olabilir.

İyot eksikliği, kanda yeterince iyot olmaması durumunda tiroid hormonu az üretilir.  İyot eksikliğinde ve otoimmün tedavilerinde yani basit guatr tedavisinde eksik olanı yerine koymaktır.

Yani iyot eksikliğinde iyot, otoimmü hastalığı varsa sentetik tiroid hormonu verilir. Böylelikle vücuttaki tiroid hormon seviyesi yükselir. Ameliyatsız guatr tedavisi için hastanemize başvurabilirsiniz.

Ameliyatsız Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanemizde ameliyatsız guatr tedavisi uygulaması da yer alır. Nodüller guatr hastalarında öncelikle nodüllerin kanser olma riskinin olup olmadığına bakılır. Ultrasonla, nodüllerin sayısına, büyüklüğüne, yapısına ve yapısına bakılır.

Daha sonra sintigrafi yapılarak nodüllerin hormonal aktivitesine bakılır. Genellikle büyük, kalsiyum içeren, soğuk ve solid yapıda olan nodüllerin kanser olma riski oldukça yüksektir. İğne ile aspirasyon biyopsi yapılarak nodüllerin kanser mi yoksa iyi huylu olup olmadığına bakılır. 

Ultrason rehberliğinde ve lokal anestezi ile radyoloji uzmanları tarafından yaklaşık 30 dakika süren bir işlemle, çok ince bir iğne ile nodüle girilerek enjektör geri çekilir ve dokudan hücreler alınır. Alınan hücreler patoloji tarafından incelenirler. Bir ay içerisinde nodül küçülmeye başlar. İşlem sonrasında yara izi bırakmaz.

Ameliyatsız Guatr Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tiroid nodüllerinin belli bir boyuta gelmiş olması ve bu nodüllerin akademik rahatsızlığa neden olması durumunda ameliyatsız guatr tedavisi uygulanabilir.

Öksürüğe, nefes darlığına, horlama, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, seste çatallanma ve kozmetik problemleri tedavi endikasyonları arasında yer alırlar.

Ayrıca lenf nodu ve tekrarlanmış papiller kanserinde ameliyatsız guatr tedavi uygulanabilir.  Oldukça hızlı, kolay ve etkili bir tedavi yöntemidir. Radyoloji uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilmiş olan ön muayene sonrasında tedavi yöntemine ve işleyişine doktorumuz tarafından karar verilir.

Ameliyatsız Guatr Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Radyoloji uzmanları tarafından, ameliyat ortamında lokal anestezi ile ve ultrason rehberliğinde gerçekleştirilen ameliyatsız guatr tedavi yaklaşık olarak 30 dakika sürer.

İşlem sonrasında herhangi bir yara izi veya dikiş izi kalmaz. 1 ay içerisinde nodül küçülmeye başlar ve yaklaşık olarak 6 ay içerisinde nodülde %75 oranında hacimsel olarak küçülür. Oldukça hızlı, kolay ve etkili bir tedavi şeklidir. 

Ameliyatsız yapılan bu tedavi şeklinin avantajları da vardır. Bunlar; ameliyat sonrasında hasta ömür boyu ilaç kullanmak zorunda olabilir ama bu yöntemle gerekli değildir.

Risk komplikasyonları ameliyata göre çok daha azdır. Genel anestezi yerine lokal anestezi uygulanır. Hastalarımız gün içerisinde günlük yaşantısına dönmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Ameliyatsız Guatr Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Tiroid bezinin büyümesi ve şişmesine guatr denir.  Genellikle iyot eksikliği olan kişilerde rastlanır ve ülkemizde çok sık görülür.  Graveshastalığı,tiroid kanseri, hamilelik ve tiroid bezinde birden fazla nodül ve şişlik olması iyot eksikliğinin nedenleri arasında yer alırlar Kadınlar erkeklere nazaran daha çok risk altındadırlar. 

Semptomatiktiroid nodüllerinde, tekrarlanmış papiller kanserinde ve lenf nodunda ameliyatsız guatr tedavi uygulanabilir.  Ayrıca kozmetik problemlerinin ortaya çıkması tedavi endikasyonları arasında yer alır. Bunlar dışında uygulamak doğru değildir. Hastanemizin iletişim bilgilerinden bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ameliyatsız Guatr Tedavisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Burada kullanılmış olan ameliyatsız guatr tedavisinin iki çeşit tedavi yöntemi vardır. Bu iki farklı yöntem uzun zamandan beri kullanılmış ve etkili yöntemler olarak bilinir.

Birinci yöntem Perkütanablasyondur. Perkütanablasyon, guatrı oluşturan nodüller az olması durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hızlı, kolay ve etkili bir yöntemdir. 

İkinci yöntem ise embolizasyondur. Nodüllerin sayısı oldukça fazladır ve normalden büyüktür. Plonjan guatr olarak bilinen, guatrın göğüs boşluğuna kaçma durumu vardır.

Bu gibi hastalarda embolizasyon tedavisi uygulanır. Kişi kendi isteğiyle tedavi yöntemini seçemez. Bu işlem radyoloji uzmanlarımızın kontrolleri altında gerçekleştirilmiş olur. Hastanemize başvurarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Guatr Ameliyatsız Tedavi Edilebilir Mi?

Tiroid nodülleri bası belirtilerine neden olarak hastada şikâyetler oluşturabilir. Bu bası belirtileri; horlama, ses kısıklığı, öksürük, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve seste çatallanma gibi şikâyetlerdir.  Bazen de kozmetik problemlere yol açar. Bu tarz nodüllerin tedavi edilmesi gerekir.  Ameliyatsız guatr tedavi olmak mümkündür.

Ultrason rehberliğinde ve lokal anestezi ile yapılır.  Ağrısız ve etkili bir uygulamadır. Bu işlem 30 dakika sürer.  Hasta taburcu olduktan sonra rutin yaşantısına dönebilir.

Nodül 1 ay içerisinde küçülmeye başlar ve yaklaşık 6 ayda %75 oranında küçülür.  Kolay rahat bir uygulamadır. Hastada yara izi bırakmaz.  Ve hastanın genel anestezi almasına gerek kalmaz.

Ameliyatsız Guatr Tedavi Fiyatları 2022

Öksürüğe, nefes darlığına, horlama, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı, kozmetik problemleri ve tiroid nodüllerinin rahatsız edecek boyuta gelmesi durumunda bu tedavi yöntemi kullanılır.

Radyoloji uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız guatr tedavi fiyatı hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü fiyat bilgisi değişiklik gösterebiliyor.  Bu değişiklik çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Ameliyatsız guatr tedavi fiyat bilgisi ve uygulama için merak ettiğiniz tüm soruları, hastanemizin iletişim bilgilerinden bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz. Ameliyatsız guatr tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.