Tiroid Kanseri Işın Tedavisi Nedir?

Tiroid kanseri ışın tedavisi, hastaları rahatlatmak için uygulanır. Tıpta prominentialaryngea olarak bilinen ve halk arasında âdem elması olarak bilinen tiroid, kıkırdağın hemen altında yer alır.

Tiroid bezi kan basıncını, vücut ağırlığını ve sıcaklığını düzenleyen hormonları salgılar. Tiroid kanseri tedavi ile iyileşmek mümkündür. Tiroid kanseri, tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesine denir. Tiroid kanseri, boyunda bir kitle olarak veya nodül şeklinde görülür.  

Tiroid kanseri; papiler kanseri, folliküler kanseri, anaplastik kanseri ve medüller olmak üzere 4 türü vardır.  Görülme sıklıkları ise değişir. Tiroid kanseri ışın tedavisi için uzman doktor ekibimize başvurabilirsiniz.

Tiroid Kanseri Işın Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile görülen tiroid kanserinin papiler kanseri, anaplastik kanseri, folliküler kanseri ve medüller olmak üzere 4 türü vardır. Tiroid kanseri ilk evresinde belirti vermeyebilir. İlerleyen zamanlarda bazı belirtiler verebilir.

Bu belirtiler; yutma güçlüğü, boyundan kulaklara doğru ağrı, nefes almada zorluk, kan ve kolestrol değerlerinde düşüş, nefes almada zorluk, kilo artışı, kemik erimesi ve nefes kısıklığı gibi olabilir. Tiroid kanseri ışın tedavi için hastanemize başvurabilirsiniz.

Tiroid Kanseri Işın Tedavisi Nedenleri Nelerdir?

Tiroid kanseri kadınlarda görülen sekizinci kanser türüdür. Erkeklere göre 2 kat daha fazla risk taşırlar. Yüksek risk altında olan kadınlar, menopoz ya da yeni doğum yapmış olmaları gibi hormonal değişiklikler tiroid hastalıklarını görülmesini tetikleyebilmektedir.

Tiroid kanserinin görülmesinin birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenler; şeker hastalığı, 50 yaş üstü olan kişiler, down ve turner sendromu, iyot eksikliği ve çocuk yaşlarda radyasyona maruz kalmak. Tiroid kanseri ışın tedavi ile ilgili daha fazla bilgi almak için hastanemize başvurun.

Tiroid Kanseri Işın Tedavi Risk Faktörleri Nelerdir?

Tiroid bezine bağlı gelişen 3 çeşit hastalık bulunuyor. Bunlar; guatr, tiroid kanseri ve tiroid iltihaplanması. Tiroid bezine bağlı gelişen ve en sık görülen hastalık tiroid nodüllerdir.  Guatr hastalığı iyot eksikliğinde karşımıza çıkmaktadır. Hastalıkta cinsiyet farklılığı oldukça önemlidir.

Cinsiyet farklılığına bakıldığı zaman kadınlar erkeklere göre 5 kat daha fazla risk altındadırlar. Hastanemizde tiroid kanseri ışın tedavi de bulunuyor. Merak ettiğiniz tüm soruları hastanemizin uzman ekibine sorabilirsiniz. 

Tiroid Kanseri Işın Tedavi Komplikasyonları Nelerdir?    

Kıkırdağın hemen altında yer alan tiroid, bezi kan basıncını, vücut ağırlığını ve sıcaklığını düzenleyen hormonları salgılar. Tiroid bezinin hücrelerinin kansere dönüşmesine, tiroid kanseri denir.

Tiroit kanserinin tedavisi bulunuyor.  Kanser türüne göre tiroid kanseri tedavisi değişiklik gösterebilir. Genellikle kadınlar, erkeklere göre 2 kat daha fazla risk taşırlar.  Kanser tedavilerinde genellikle ışın tedavisi kullanılır.

Işın tedavisi tek başına uygulanabilir. Kemoterapi ile de uygulanabilir. Tiroid kanseri ışın tedavi sonrasında hastada bazı komplikasyonlar görülebilir. Bazı yan etkile ışın tedavisinden sonrasında birkaç hafta içerisinde ortaya çıkabileceği gibi, ikincil kanser oluşumu gibi çok ciddi belirtilerin ortaya çıkması seneler sürebilir.

Işın tedavisinde görülen komplikasyonlar şunlardır; saç dökülmesi, bulantı ve kusma, deride soyulma, ciltte kuruluk, ağız içi yaralar, gözde kuruluk ve idrar yaparken zorlanma. 

Tiroid Kanseri Işın Tedavi Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

Tirod kanseri erkeklerde ve kadınlarda görülebilen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Yapılacak olan teşhis sonrasında hastaya uygun olacak şekilde tiroid kanseri ışın tedavi uygulanmaya başlanır.

Ortaya çıkmakta olan tiroid kanserinin henüz tam olarak nedeni bilinmiyor. Fakat alınacak olan bazı önlemler ile durumu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Tiroid kanseri ile karşı karşıya kalınması durumunda mutlaka uzman genetik danışman ile görüşme sağlanması gerekir.

Yüksek risk altında olan hastalarımız için oldukça önemli ve önleyici bir durumdur. Nükleer santrelden sonra meydana gelen kazaların yakınındaki kişilerde bu sorun görülebilir. 10 mil yakınında nükleer santralinde yaşanıyorsa mutlaka radyasyonu engelleyen ilaçlar, uzman hekim kontrolünde alınması gerekiyor.

Tiroid Kanseri Işın Tedavisi Tanısı Nasıl Yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi tiroid kanseri ışın tedavi ve tanısı için bazı yollara başvurulur. Burada ilk olarak hastaya bazı testler yapılır ve bazı işlemlerden geçilmiş olur. İlk olarak fiziki muayene gerçekleştirilir.

Sonrasında kan testleri yapılır ve tiroid dokusundan numune alınarak, laboratuvar ortamında incelemesi yapılmış olur. Yapılacak olan görüntüleme testleri de büyük yarar sağlayacaktır. Son olarak hastalarımız için genetik testi gerçekleştirerek uzman hekimlerimizin vereceği talimatlara uyarak gerekli olan önlemler alınmış olacaktır.

Tiroid Kanseri Işın Tedavi Türleri Nelerdir?

Tiroid kanserinde 5 farklı tür ile karşı karşıya gelmek mümkündür. Ortaya çıkış durumları ve kişide meydana getirdiği sorunlara göre değişkenlik gösterebiliyorlar.

Papillertiroid kanseri; genelde 30-50 yaş aralığındaki bireylerde görülme durumu vardır. Normal şartlar altında her yaşta görülebiliyor. Fakat bu yaş aralığında daha sık rastlanabilen sağlık sorunudur.

Folikülertiroid kanseri; genelde 50 yaş üzeri hastalarda görülebiliyor. Hurthle hücre kanseri, follikülertiroid kanserinin potansiyel olarak agresif bir şekilde folikülertiroid kanser türlerini barındırmış olur.

Medüllertiroid kanseri; kanda meydana gelen kalsitonin yükselmesiyle birlikte kanserin erken oluşumunu gösterebilen evrede olmuş oluyor. Belirli olarak genetik sendromlar medüllertiroid kanser riskinin artışında görülebilen genetik bağlantıda yaygın olduğunu söylemek mümkün değildir.

Anaplastiktiroid kanseri; 60 yaş üzeri olan yetişkinlerde görülür. Ayrıca bağışıklık sistemindeki hücrelerden başlamasıyla birlikte hızlı bir şekilde büyür ve nadir olarak görülmüş olur.

Tiroid lenfoması; nadir olarak görülür ve tipik yaşlılarda görülme oranı yüksektir.

Tiroid Kanseri Işın Tedavi Evreleri Nelerdir?

Tanının konulabilir olması için 4 evre göz önünde bulundurulur. Evreleme işlemi yapıldığı zaman hastalığın göstermiş olduğu yayılım göz önünde bulundurulur ve bu şekilde teşhis konulmasına yardımcı olur.

Yani hastalığın ne kadar agresif olduğu hakkında detaylı bilgi sahibi olunur. 0’dan başlar ve 4. evreye kadar ilerlemiş olur. Kanserin ilerlediği evre 4.dür. 0 evresinde ise hastalık sadece kendini belirtmiş olur.

Evreleme işlemi yapılacağı zaman hastanın yaşı ve kanserin türü belirlenerek yapılır. Daha sonra hastaya uygun bir şekilde tiroid kanseri ışın tedavi yapılmış olur.

Tiroid Kanseri Işın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her hastalığın kendine göre uygun teşhis ve tedavi yöntemi mevcuttur. Burada da tiroid kanseri ışın tedavisi için bazı yöntemler vardır.

Radyoaktif iyot, paratiroid bezleri, tiroid hormonu tedavisi, harici radyasyon terapisi, kemoterapi, hedefe uygun olan ilaç tedavileri, destekleyici bakım gibi tedavi yöntemleri vardır. Tiroid kanseri ışın tedavi genelde hastanın sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor.

Tiroid Kanseri Işın Tedavisi Fiyatları 2022

Tiroid kanseri ışın tedavisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.