Hızlı Emar Nedir?

Hızlı Emar, hızlı bir şekilde çekilen ve özellikle de acilen teşhis edilmesi gereken hastalıklar için tercih edilen, her geçen gün daha fazla tercih edilmeye devam ediyor.

Gelişen teknoloji sayesinde hastalıkların teşhisinde ve tedaviye bir an önce geçilmesinde büyük oranda önemli bir role sahip olan hızlı emar aynı zamanda manyetik rezonans görüntüleme olarak da adlandırılır.

En büyük amaçlarından biri vücutta bulunan hastalıkların teşhisi için oldukça ayrıntılı bir şekilde çekim yapmaktır. Bir fotoğraf makinesi ve kamera gibi insan vücudunu ayrıntılı bir şekilde görüntüleyen bu emar, dünya çapında en çok tercih edilen emar çeşitlerinden birisidir.

Yediden yetmişe herkesin hastalıklarında teşhis için kullanılması tercih edilen bu emar çeşidi uzmanlar tarafından kontrol edilir ve izlenir. Kayda alınırken, hastaya işlem öncesi ve sonrasına dair detaylı bilgilendirmeler yapılır ve radyo dalgaları vücuda giriş yaparak çekimler yapılır.

Vücutta meydana gelen yumuşak doku ve sinir sistemi hastalıklarının teşhisinde ve tanısında daha fazla tercih edilen emar, çok büyük bir makinedir ve içerisinde bir insan sığabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Hızlı Emar Neden Çekilir?

Kamu sağlık kuruluşları ve özel sağlık kuruluşları oldukça yoğun prosedürlere ve yoğun bir iş temposuna sahip olduklarından dolayı genellikle emar çekimleri çok ileri tarihlere gelecek şekilde randevu verilir. Ancak hastalığı bir türlü teşhis edilmemiş olan ve çok acil bir şekilde hızlı emar çekilmesi gereken hastalar için bu emar yöntemi tercih edilir.

Randevu verilmeden ve acil konumundan giriş yapılarak, hastanın teşhisinin bir an önce yapılabilmesi için gerek duyulan bir emar yöntemidir. Büyük bir insanın dahi sığabileceği kadar büyüklükte tasarlanan emar kutuları, hastalığın olduğu bölgenin teşhisinde kullanılır.

Beyinden omurgaya, kollardan bacaklara, boyundan bele, karın bölgesinden diz bölgesine, eklem incelemesinde, organ incelemesinde, sinir sistemi incelemesinde ve doku incelemesinde emar yöntemine başvurulur.

Net çözünürlüğü ve vücudu tam olarak ayrıntılı bir biçimde ele almasından ötürü hangi bölgede olursa olsun, teşhis edilemeyen hastalıkların daha hızlı bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olur.

Hızlı Emar Nasıl Çekilir?

Hızlı emar çekimi yapılacak olan hastaya işlem öncesi ve sonrasında bilgilendirmeler en detaylı şekilde yapılır. Emar çekilmeden önce hasta, üzerinde var olan tüm metal cisimlerden arınmalıdır.

Küpeden takıya, piercing çeşitlerinden farklı metal takılara ve bozuk para gibi metallere varana kadar her şeyi emar odasına giriş yapmadan bırakmalıdır.

Tüp şeklinde devasa bir mıknatısa benzetilmekte olan emar makineleri, bütün organların ve dokuların incelenmesinde önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda hastalıkların teşhisinde kullanılan diğer röntgen cihazları gibi makineler yetersiz kaldığı takdirde, devreye manyetik rezonans görüntüleme tekniği girerek bu yöntem kullanılır.

Tepeden tırnağa, nerede bir sorun varsa ve bir türlü teşhis edilemiyorsa, artık kesin çözüm olarak emara girilmesi gerekir. Tüp içerisinde, kişinin hangi bölümü incelenecekse ona uygun bir pozisyonda sokulur. Hasta yatar ve sabitlenir.

Daha sonra emar çekilecek olan bölgesine kadar tüpün içerisinde yerleştirilir. Emarın en doğru şekilde çekilmesi ve tekrar başa dönülmemesi için mutlaka hastanın sabit kalması ve en ufak bir hareket dahi yapmaması gerekir.

Hızlı Emar Yaptıranlar

Hastalıklarının teşhisi ve bir an önce tedaviye başlanılması için hızlı emar yaptıranlar her zaman uzmanların bu kararından memnun kaldıklarını dile getirirler. Sizler de emara girecekseniz ve bu konuda endişeleniyorsanız, hızlı emar yaptıranlardan bilgi alabilir ve bu eylemi deneyimleyen kişilerle görüşerek kendinizi psikolojik olarak hazırlayabilirsiniz.

Klostrofobisi olanlar, emar tüpüne girmeye karşı biraz daha tedirgin olabilir ve başlarına bir şey gelecek gibi hisse kapılabilirler. Ancak böyle bir durum olmadığını, kısa süre içerisinde sakin kalınarak emarı işlemlerinin sona erdiğini bu işlemi yaptıran kişilerle görüşerek öğrenebilirsiniz. Vücudun incelenecek olan bölgesi dışında komple vücut emar tüpüne sokulmaz.

Eğer beyin kısmında çekim yapılacaksa sadece baş kısmı, bel kısmında inceleme yapılacaksa omurga kısmı emar tüpüne sokulur. Böylece hastalar, tamamen emar tüpüne girmekten kurtulur ve endişe etmek zorunda hissetmezler.

Emar öncesinde hastalara metallerden kurtulmaları, beslenme durumları ve ilaç durumlarına dair bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapılır. Fobisi olan hastalar ise psikolojik destek verilerek emara hazır hale getirilir.

Hızlı Emar Fiyatları 2022

Radyo dalgaları verilerek vücudun incelenmesine yardımcı olan hızlı emar hem devlet kurumlarında hem de özel sağlık kurumlarında yapılabilir. Ancak hastanın gerçek anlamda acili yetinin olması ve bir an önce hastalığının teşhis edilmesi gerektiğine dair bir raporu olması gerekiyor.

Uzman doktorlar tarafından verilen rapor ve aciliyet sonucuna göre eğer kamu kuruluşlarında emar çektiremezseniz, özel sağlık kurumlarında da çektirebilirsiniz. Bu durumda emar fiyatlarında ve sisteme yansıyan muayene fiyatlarında farklılıklar meydana gelebilir.

Kişinin doku durumuna bağlı olarak, teşhis edilecek olan hastalığın durumuna bağlı olarak, emarın çekilmesi gereken aciliyet süresine bağlı olarak ve özel bir kuruma ihtiyaç duyulup duyulmamasına bağlı olarak emar fiyatlarında değişkenlikler söz konusu olabilir.

Herkesin bütçesine uygun bir şekilde ve belirli raporlar dâhilinde sizler de emar fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ödeme yaparken sunulan bir takım sağlık indirimlerinden faydalanmaz şansınız da olabilir.

Hastalıkların en etkili şekilde teşhis edilmesi için kullanılan hızlı emar her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Hızlı emar fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.